Kit fenyeget a munkahelyi kiégés?
Azok az emberek, akik csak kötelességtudatból maradnak régi munkahelyükön, vagy mert úgy érzik, nincs más lehetőségük, azoknál nagyobb a kockázata a burn-out (kiégés) szindróma megjelenésének.
"Ha valaki csak azért tart ki munkaadója mellett, mert szerinte nincs más választása, azok gyakrabban fásulnak el érzelmileg. Ez az érzés végül azonban ahhoz vezethet, hogy mégis felmondanak" – mondta el a kutatás társszerzője, Alexandra Panaccio, a montreali Concordia Egyetem üzleti iskolájának adjunktusa.
"Ez azt jelenti, hogy a munkaadóknak minimalizálni kellene az alternatívamentes elköteleződések mértékét a munkavállalók kompetenciáinak fejlesztésével, így nagyobb mozgásszabadságot érezhetnek, ami paradox módon maradásra sarkallja őket."
A Human Relations című folyóiratban megjelent kutatást 260 munkavállaló bevonásával végezték el. A 34 éves átlagéletkorú résztvevőket többféle pozícióból toborozták.
Kiderült, hogy a magas önbecsülésű embereket érinti a legrosszabban a perspektíva hiánya. Ez azért lehet, mert a helyzet nem illeszkedik bele az önmagukról, mint hozzáértő és fontos emberről alkotott képbe.
Ha valaki kötelességből marad meg a helyén, annak más hatása lehet. "Elképzelhető, hogy az érzelmi kötelék hiánya, a kötelességtudat miatti hűség egyfajta lekötelezettség érzetét kelti – az önállóság hiányát, ami idővel nagyon megterhelő" – magyarázta Panaccio.