Ezeket látta már?

Kiderült, mi okozhatja a visszatérő fájdalmakat

visszatérő fájdalom, hátfájás, fejfájás, hasfájás alvás

A fájdalom nem csupán egy kellemetlen érzés, hanem olyan jelenség, amely nélkülözhetetlen a túléléshez.

Mindennapjaink során szembesülünk a fájdalommal, legyen az külső hatások eredménye vagy akár bizonyos betegségek tünete. A normális élettani folyamatok is okozhatnak fájdalmat (például menstruáció, szülés), és ismert tény, hogy a gyulladásos folyamatok is járhatnak fájdalommal.

Ezért kiemelten fontos, hogy a fájdalmat, ami a szervezetünk jelzése, komolyan vegyük, és ne csak a fájdalomcsillapításra összpontosítsunk, hanem a mögöttes okok felderítésére is figyelmet fordítsunk.

Sokan szenvednek olyan visszatérő fájdalmaktól, mint például a hátfájás, fejfájás, hasfájás, amelyek rendszeresen megkeserítik mindennapjaikat. De mi okozhatja ezeket?

Lelki problémák

A félelem, a szorongás, a depresszió vagy más pszichés megbetegedések gyakran járnak együtt krónikus fájdalmakkal. Legtöbbször ezek kiváltó okok, s bár a tudománynak nem sikerült még direkt összefüggést kimutatnia a trauma és a fizikai fájdalom között, a szakértők mégis abból indulnak ki, hogy testünk ily módon is reagálhat az érzelmi stresszre. Bizonyított ugyanakkor, hogy a különböző lelki zavarok fokozzák a fájdalom megélését, ezért ezeket akkor is érdemes kezeltetni, ha bizonyosan tudjuk, hogy nem ezek állnak a fizikai panaszok hátterében.

Rossz alvás

Az alvászavarok és a fájdalomérzet kölcsönösen hatnak egymásra. Ez azt jelenti, hogy akinek fájdalmai vannak, az rosszul alszik, és aki rosszul alszik, annak fáj valamije. De hogyan alakul ki ez az ördögi kör? Az izmok a mélyalvási fázisban regenerálódhatnak, aki pedig keveset alszik, annál ez a folyamat nem megfelelően zajlik. Ennek lehet a következménye az egyre alacsonyabb fájdalomküszöb, a fokozódó érzékenység, ami miatt már enyhe ingerek is erős reakciókat válthatnak ki. A krónikus fájdalomtól szenvedő páciensek számára ezért különösen fontos, hogy megfelelő módszert találjanak a pihentető alváshoz.

Magnéziumhiány

A szervezetben szinte semmi nem történik magnézium nélkül. Ennek a fontos ásványi anyagnak a hiánya ezért számos negatív következménnyel jár különböző szerveinkre és testi funkcióinkra nézve – főleg akkor, ha későn derül fény a problémára. A magnézium felel az ideg- és izomsejtekben az ingerületvezetésért, csökkenti a stresszhormonok, az adrenalin és a kortizol termelését. Ennek az ásványnak a hiánya ezért azzal jár, hogy nyugtalanok és levertek leszünk. Emiatt pedig rövidesen jelentkezik a feszítő fejfájás, a fáradtság és a migrén.

+1: A rejtélyes kór

A krónikus fájdalom hátterében egy ma még igen kevéssé ismert betegség, a fibromyalgia is állhat. Ez főként az izmokat és a lágy szöveteket érinti, ám nagyon nehéz diagnosztizálni, mert a vérből nem mutatható ki. A kiváltó okokat illetően sincsenek a tudósok egységes véleményen. A panaszokat feltehetően a fájdalomérzékelésében és feldolgozásában kialakuló zavarok váltják ki, legfőbb tünetei közé tartoznak az egész testre kiterjedő izom- és ízületi fájdalmak, a fáradékonyság, illetve a csökkent fájdalomtűrés és a nyomásérzékenység a test bizonyos pontjain.

Olvasta már?

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en is!

<KÖVETKEZŐ CIKK>

Orvosról orvosra jár, mégsem tudni, mi okozza a fájdalmait? Ebbe az irányba induljon el!

Mi a Tünetkereső? Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!



EGÉSZSÉGKALAUZ DOSSZIÉ mappa

krónikus fájdalom

Forrás: EgészségKalauz
Google Hírek ikon
Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához