Éjjelente gyakran köhög? Ez a 6 ok állhat a hátterében
Ön is érintett? Elmondjuk, hogyan járhat utána a kiváltó oknak.
Elég lehet néhány apró változtatás is, hogy megszabaduljunk az éjszakai köhögéstől, olykor azonban orvosi kezelés szükséges.
1. Túlzott gyomorsav termelődés
Reflux esetén, fekvő helyzetben a gyomorsav könnyen visszajut a nyelőcsőbe, vagy egészen a garatig, ahol így köhögést idézhet elő. A panaszokat megelőzhetjük, ha vacsorára könnyű ételeket fogyasztunk és lefekvés előtt pár órával már nem étkezünk. Hasznos lehet még az ágy, fej alatti részének megemelése is.
2. Garatfali váladékcsorgás
Légúti fertőzés, krónikus orrmelléküreg-gyulladás következtében jelentkezhet hátsó garatfali csorgás: az orrváladék a garat felé távozik, ezáltal köhögésre ingerli a beteget. Ilyen esetben csak a garati váladékcsorgást kiváltó ok kezelésével lehet megszüntetni a panaszokat. A fül-orr-gégészeti kivizsgálás segíthet kizárni az orrpolip, orrsövény ferdülés, allergiás nátha lehetőségét is.
3. Beltéri allergének
Az éjszaka folyamán jelentkező köhögésnél mérlegelni kell az allergia lehetőségét is, ilyen esetben leggyakrabban házi poratka, vagy a lakásban tartott háziállat által okozott tünetekre gondolunk. Dr. Holpert Valéria, a Fül-Orr-Gége Központ orvosa elmondta, hogy a házi poratkák az emberről lehullott, elhalt hámsejtekkel táplálkoznak, ezért legnagyobb számban az ágynemű, párnák környékén fordulnak elő. Allergia esetén légúti tüneteket, főként köhögést és orrdugulást okoznak, de előfordulhatnak a tartós érintkezés miatt bőrtünetek, kiütések is. Az allergia vizsgálattal kimutatható, allergén mentes ágynemű használatával és gyógyszeres kezeléssel megszüntethetők az általa okozott tünetek.
4. Asztma
Az asztma a légutak krónikus gyulladásával járó krónikus betegség, melynek kezdeti tünetei közé tartozik az elhúzódó köhögés is. Tartósan fennálló éjszakai köhögés esetén, különösen ha egyéb, asztmára utaló tünetek is jelentkeznek – fizikai terhelés, pollenek, dohányfüst hatására kialakuló köhögés, nehézlégzés, légszomj, mellkasi fájdalom - légzésfunkciós vizsgálat elvégzése is javasolt.
5. Gyógyszerek
A rendszeresen szedett gyógyszerek több módon is közrejátszhatnak az éjszakai köhögés megjelenésében. Egyes készítmények az egyéb, köhögésre hajlamosító betegségek tüneteit felerősíthetik, például a gyomorsav termelődést fokozó mellékhatásukkal. Vannak azonban olyan készítmények, amelyek szedése önmagában is köhögést okoz, ilyenek például az ACE-gátlók - a vérnyomás csökkentők egy csoportja. Ilyen esetben érdemes a kezelőorvossal konzultálni a gyógyszer cseréjéről.
6. Túl száraz levegő
Ha a levegő páratartalma túl magas, az kedvez a lakáson belüli allergének – penészgomba, házi poratka – megjelenésének. A túl száraz levegő sem egészséges azonban, ugyanis irritálhatja a nyálkahártyát, ami köhögést okozhat. Az ideális páratartalom 40-60 százalék között található, ha ennél alacsonyabb, akkor érdemes párásító készüléket beszerezni, a szobában teregetni, nyitott ablaknál aludni – ha az időjárás engedi.
Olvasson tovább! Nem múlik a köhögés? Ez okozhatja!
Mikor forduljon orvoshoz?
A köhögés bizonyos esetekben súlyosabb betegségek – bronchitis, tüdőgyulladás, COPD, tüdőrák, vagy asztma - kezdeti tünete is lehet, így jelentőségét semmiképp sem szabad lebecsülni. Elhúzódó köhögéses panaszokkal - vagy ha egyéb tünet, például magas láz is társul mellé - mindenképp forduljunk orvoshoz.
Összegezve
- Az éjszakai köhögést okozhatja reflux, légúti fertőzés, allergia vagy asztma.
- A garatfali csorgás, orrpolip, orrsövény ferdülés, allergiás nátha is hozzájárulhat az éjszakai köhögéshez.
- Légszomj, mellkasi fájdalom esetén légzésfunkciós vizsgálat szükséges.
- A páratartalom, gyógyszerek mellékhatásai és allergének jelenléte is befolyásolhatja az éjszakai köhögést.
Olvasta már?
- 6+5+17 betegség, aminek a köhögés az egyik tünete
- Reflux diéta: ezek az ajánlott és tiltott ételek reflux esetén
- Fájdalom a mellkasban: reflux is okozhatja nem csak szívbetegség!
- Rekedtség és gyakori torokköszörülés esetén ez a gyógyszer hatástalan
Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en, Tiktok-on is!
Köhögés: oka, típusai, kóros tünetei és kezelési módjai