Álmatlanság kínozza? Ezek a gének lehetnek a felelősek
Az álmatlanságban szenvedők valószínűleg gyakran hallják, hogy mindez úgyis a fejükben dől el, azonban egy új tanulmány szerint ebben nem csak a pszichológiai tényezők, hanem a biológiai paraméterek legalább ennyire fontos szerepet töltenek be.
Holland kutatók bizonyították ugyanis, hogy az álmatlansággal 7 gén hozható összefüggésbe: ez azt jelenti, hogy egy komplex biológiai komponensről van szó, ha alvási rendellenességről beszélünk. Az álmatlanság maga ugyanakkor sokkal többet jelent, mint csupán fáradékonynak lenni reggelente, még akkor is, ha ez a legszembetűnőbb mellékhatása.
Korábbi kutatások kimutatták, hogy az álmatlanság növeli a depresszió, a szív-és érrendszeri betegségek, a cukorbetegség és az elhízás rizikófaktorát, hiszen mindezekkel is összefüggésbe hozható. Kijelenthetjük, hogy jelenleg az inszomnia az egyik leggyakoribb egészségügyi panasz, a teljes lakosság körülbelül 10-22%-a érintett benne. Úgy tűnik, hogy a jelenség családon belül halmozódik, tehát a genetikai halmozódás sem kizárható tényező.
Vajon tényleg civilizációs betegség az alvászavar? Olvasson tovább!
Egy új tanulmányban a kutatók 113.000 olyan ember DNS-ét vetették össze, ahol a tesztalanyok azt válaszolták, hogy általában gondban vannak az elalvással, vagy éjszaka gyakran ébrednek fel. Így jöttek rá, hogy hét olyan gén található meg gyakrabban ezeknél az embereknél, amiket korábban már kapcsolatba hoztak az alvászavarokkal. Az egyik ilyen a nyugtalan láb szindróma, amely megakadályozza az elalvást, mivel a betegek óhatatlan vágyat éreznek lábuk megmozgatására, miközben pihenő helyzetben vagy már félálomban vannak. Így jöttek rá arra az átfedésre is, ami az inszomniával kapcsolatba hozható és a mentális egészségért felelős gének között van. Ennek az újszerű megállapításnak köszönhetően pedig reméljük, a tudósok hamar felfedik az idegi mechanizmusok hátterét, amellyel már könnyedén dolgozható ki a megfelelő terápia.
Forrás: https://www.livescience.com/59563-genes-influence-your-risk-of-insomnia.html