Ilyen gyakran kellene sétáltatnia a kutyáját
A kutyasétáltatás nem csupán a kutyának, de a gazdinak is jót tesz fizikailag és mentálisan is.
A kutyasétáltatásnak számos előnye van. Segíthet megőrizni az egészséges testsúlyt, csökkentheti a vérnyomást, és biztosítja a friss levegő jótékony hatásait. De vajon elegendő időt szán kedvence sétáltatására?
A kutya sétáltatásának gyakoriságát több tényező befolyásolja, például az állat fajtája, életkora és energiaszintje. Emellett természetesen az is számít, hogy a gazdi mennyi időt tud rászánni.
A kutya fajtája
Különböző kutyafajtáknak eltérő mozgásigénye van. A munkakutyák, például a collie-k vagy az ausztrál juhászkutyák, több testmozgást igényelnek, mint a „kanapékedvencnek” tartott yorkshire terrierek vagy papillonok.
Fontos azonban figyelembe venni az egyéni különbségeket is. Például egyes basset houndok igazi atléták, míg mások inkább lustálkodnának. A stresszes, szeparációs szorongással küzdő, vagy romboló viselkedést mutató kutyáknak sokkal több mozgásra van szükségük.
A legtöbb kutya számára napi 20–30 perc séta már elegendő, ha jó fizikai állapotban van.
Az életkor szerepe
A kutya életkora jelentősen befolyásolja, hogy mennyi sétára van szüksége. A fiatal kutyáknak általában több energiájuk van, ezért több mozgást igényelnek, mint a középkorú (5–8 éves) vagy idős (9 év feletti) társaik.
Az idősebb kutyák esetében azonban előfordulhatnak olyan egészségügyi problémák, mint az ízületi gyulladás, izomsorvadás, vagy olyan betegségek, mint a pajzsmirigy-alulműködés, amelyek csökkenthetik az állóképességüket. Bár lehet, hogy lelkesen mennének, fizikailag már nem mindig bírják a hosszú sétákat.
Érdemes odafigyelni, mikor kezd fáradni idős, beteg kutyánk, nem szabad túlerőltetni. Állatorvosa tanácsot adhat idősebb kutyák számára megfelelő ízületvédő étrend kiegészítőkről vagy terápiákról.
Egészségi állapot és terhelhetőség
Egy egészséges kutya általában jól bírja a napi 20–30 perces sétát, de a remek kondícióban lévők akár órákig is túrázhatnak. Ezzel szemben a túlsúlyos vagy elhízott kutyáknak gyakran 10 perc is megterhelő lehet, és gyakori pihenésre van szükségük.
Figyelje kutyáját séta közben! Ha körülbelül 25–30 perc után lassulni kezd, többet szimatol, vagy lihegni kezd, itt az ideje visszafordulni. Ha a kutya séta után azonnal elalszik és órákig mozdulatlan, akkor lehet, hogy túlzásba vitték a mozgást.
Hogyan növelje kedvence állóképességét?
A rendszeres mozgással fokozatosan növelhető a kutya állóképessége. Ahogy az ember sem indul maratoni futásra edzés nélkül, úgy a kutyát sem szabad hirtelen hosszú túráknak kitenni, ha eddig mozgásszegény életet élt. Kezdje rövidebb sétákkal, és hetente fokozatosan növelje a mozgásidőt.
Mit tehetünk ha túl elfoglaltak vagyunk?
A mindennapi élet zsúfoltsága, a szoros munkaidő miatt előfordulhat, hogy nem tud annyi időt szánni kedvencére, mint szeretne. Ebben az esetben az alábbi lehetőségek jó megoldást nyújthatnak:
- kérjen fel kutyasétáltatót,
- tegyen gyors, 10–15 perces sétát naponta,
- váltson ki egy sétát udvari játékkal.
A lényeg, hogy kutyája minden nap legalább 10–15 percet folyamatosan mozogjon, legyen az séta vagy játék. A megfelelő fizikai és mentális foglalkozás nemcsak egészségesebbé, hanem kiegyensúlyozottabbá is teszi kedvencét.
Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en, Tiktok-on is!
Miért ugatnak a kutyák éjjel? A leggyakoribb problémák és megoldások