És most vége a tespedésnek kiskutyám! De hogyan fogyasszuk le helyesen a kiskedvencünket?
A kutyák is könnyen elhízhatnak: pillanatok alatt felszaladhat pár kiló a téli időszakban, ha nem figyelünk oda a kutya táplálására és mozgásigényére. De nem mindegy, hogyan látunk hozzá kiskedvencünk lefogyasztásához.
Ideális esetben a kutyák felszednek némi zsírt télen, amit nyáron le is adnak. Ha korábban a kuytánk aktív életmódot folytatott, de velünk együtt benne ragadt a téli hónapok során egy kényelmesebb, kevesebb mozgással járó életbe, könnyen elhízhat, aminek komoly egészségügyi kockázata is lehet. Viszont: ha észbe kapunk a tavasz beköszöntével, ne kezdjük rögtön drasztikus életmódváltásba, mert az sem tesz jót szegény eb számára.
Szalontai Gréta kutyakiképző segítségével összeszedtük a legfontosabb tudnivalókat a témában. A szakember a fokozatosság elvét javasolja: a napi picit több sétával és picit kevesebb táppal is már gyors eredményt lehet elérni. Illetve fel lehet készülni a hasonló időszakokra otthoni feladatokkal, hogy a későbbi fogyókúrákat elkerüljük.
Honnan tudhatom, hogy túlsúlyos a kutyám?
Ezt kilogrammban nem érdemes kifejezni, ugyanis ha egy kistermetű kutya két kilót felszed az azt is jelentheti, hogy megduplázta a súlyát – ugyanez a tömeg egy 80 kilós kutya esetében meg sem látszik.
Ezzel szemben az állatorvosok meghatározása szerint a kutya súlya akkor ideális, ha a horpasza keskenyebb, mint a bordaíve, tehát ha jól láthatóan van a kutyának dereka, és az oldalán a bordák könnyen kitapinthatóak.
Ha nem látható jól a horpasz, vagy erősebben kell nyomni a kutya oldalát, hogy a kitapinthatóak legyenek a bordák, akkor vastag zsírréteg van rajta, és a kutya túlsúlyos (ha a gerinccsigolyák, bordák, csípőcsont kilóg, akkor az eb le van soványodva).
Az elhízás pedig könnyen ízületi, mozgásszervi (térd, csípő, gerinc) problémákat, cukor-, szívbetegséget, légzési nehézséget, illetve keringési rendellenességet okozhat.
Az elhízásba könnyű belecsúszni
A legjobb szándék mellett is előfordulnak hibák. Szalontai Gréta, a Dogmopolite munkatársával is előfordult már, hogy kutyája felszedett, ugyanis a telet hamar követte a tavasz, amikor az ebnek már kevesebb napi ételadagra van szüksége, hiszen nem kell a testhőjét nagyobb kalóriabevitellel fenntartania – a kutyakiképző pedig erre későn reagált. Az eredmény: 2-3 plusz kiló.
Mint mondja, ez egy tipikus ok: télen a kutya kevesebbet mozog és többet is eszik, a gazdik pedig nem veszik észre, ha hirtelen jóval melegebb az idő (vagyis például az egyik héten 0-5, a következőn pedig 20 Celsius-fok a hőmérséklet), ezért elég lenne kevesebb tápot adni a kutyának.
A tapasztalat szerint egyes fajták, így a labradorok, golden retrieverek, berni pásztorok hízásra hajlamosak, de szabályszerűséget nem lehet találni így sem, vannak kivételek közöttük. Ennek ellenére érdemes lehet a kutya megvásárlásakor, örökbefogadásakor tájékozódni, hogy felkészüljünk erre az eshetőségre.
Csak óvatosan!
Ha szeretnénk, hogy a kutya leadja a plusz kilókat, akkor a fokozatosság elvét kell követnünk. Gréta nem javasol drasztikus lépéseket:
– Ha eddig nem labdáztunk vele, akkor ne kezdjük ész nélkül dobálni neki, és fele annyira se csökkentsük az ételadagját” – fogalmaz. – Kezdésnek érjük be azzal, hogy meghosszabbítjuk a napi séta idejét nagyjából tíz perccel, az adagját pedig tíz százalékkal csökkentsük. Ha nem szoktuk mérni a tápot, akkor kezdjünk ehhez hozzá, mert ez a későbbiekben is jól jöhet: elég, ha választunk egy poharat, bögrét, bármilyen hasonló eszközt, és azzal adagoljuk a kívánt adagot (diéta idején ennek a tíz százalékát hagyjuk el).
A lassabb fogyasztáshoz a kutya könnyebben akklimatizálódik és a kiképző tapasztalata szerint ezekkel az egyszerű szabályok betartásával már egy hét alatt eredményeket lehet elérni. Később pedig lehet növelni a távokat, ha már jobb kondiban van az állat.
Sokan döntenek úgy, hogy intenzív mozgásba kezdenek, egy-másfél órás sétákat, esetleg kocogásokat, túrákat visznek végig, aminek könnyen ízületi probléma, térd-, csípő-, könyökgyulladás lehet az eredménye.
Nem csoda, hiszen képzeljük el, milyen hirtelen terhelést kap az az állat, amely pár nappal ezt megelőzően mondjuk naponta kétszer tíz percre ment le sétálni. Légzési, keringési nehézségek is felléphetnek. Egy gyulladás esetén az állatorvos pihenést írhat elő, vagyis az elhízott kutyára még több fekvés vár, amit jobb lenne elkerülni.
Bizonyos gyógyszerektől pedig még éhesebb lehet, vagyis akár többet is ehet, mint előtte, és akkor ott vagyunk, ahol a part szakad.
Tehát hangsúlyozzuk, csak óvatosan, átgondoltan fogjunk neki a fogyókúrának
Ha valaki mindenképpen többre vágyik a sétánál, akkor érdemes lehet az úszáson elgondolkodni, mert az ízületkímélő mozgásforma. De legyünk itt is résen, mert izomlázat kaphat a kutya, és akkor később kevesebbet tud teljesíteni, vagyis ne erőltessük túl ezt sem. Ha valakinek a kutyája télen is sportolt (mondjuk agilityzett), és ennek ellenére szedett fel, akkor mehet az intenzívebb sportolás, mert hozzá van ehhez szokva.
Ne adjunk plusz nasit!
Gréta szerint vannak olyan kutyák, amelyek ha kevesebb eledelt kapnak, akkor azt nehezebben viselik, éhesebbek maradnak, mint társaik. Ezt onnan láthatjuk, hogy evés után visszatérnek „udvarolni” még további kajáért. Az ő esetükben érdemes lehet elgondolkodni a kalóriacsökkentett tápokon, hogy az ételtől való kielégülés érzetét meg tudjuk neki adni a táp mértékének csökkentése nélkül.
Ettől függetlenül ő nem szokott tápváltást javasolni, minden kutya esetében más és más, hogy milyen eledel a megfelelő, és nem biztos, hogy könnyen találunk hasonló összetételűt kalóriacsökkentett verzióban. Illetve a kalóriacsökkentett eledelek értelemszerűen kevesebb tápanyagot is tartalmaznak, vagyis lehet, hiába váltunk, ugyanúgy éhes marad utána a kutya.
A megoldás az lehet, ha egy már megszokott márka termékcsaládján belül kísérletezzük ki a megfelelő tápot. Ha egyszer belecsúsztunk a hízásba, és szeretnénk ezt jövőre elkerülni, akkor először is tudatosabban gondoljuk át, hogy mit adunk neki enni és mennyit mozgunk vele.
Ez más esetekben is fontos lehet, hiszen nem csak télen fordulhat elő, hogy nem tudunk foglalkozni a kutyánkkal, egy családi fennakadás, költözés, hosszabb megbetegedés is eredményezheti ezt.
Gréta egyik tippje
Ha szeretjük nasiztatni az kutyánkat napközben, akkor mérjük ki neki az étel napi adagját, és abból adjunk neki: amennyi estére marad, az lesz a vacsorája. Így el lehet kerülni a felesleges plusz kalóriákat.
Otthoni mozgás
Ha nem vagyunk kimozdulós típusok, mégis van igényünk és időnk is arra, hogy a kutyával foglalkozzunk, akkor érdemes lehet egy-két fizio gyakorlatot elsajátítani.
– Ehhez nem kell sok minden: levegővel felfújható matrac, párna, labda is elegendő lehet. Az ezekre az eszközökre különböző pozíciókban történő ráállítás, könnyed mozgatás során dolgozik a kutya izomzata és mentálisan is elfárad, ami további tápanyagfeldolgozást von maga után. Az egyes feladatok nem igényelnek különösebb szakértelmet, de ha komolyabban érdekel minket a téma, akkor keressünk fel egy fizioterápiás szakembert.
Arra figyeljünk, hogy ne terheljük túl az állatot, és vegyük észre, ha elfáradt. Legyünk tekintettel a speciális jellemzőire, például ha az egyik oldala erősebb, mint a másik, vagy ha hátsó lábaira jobban terhel, mint előre. A fizio mellett a tél remek alkalom arra, hogy keresőfeladatokat találjunk ki a kutyának, vagy trükköket tanítsunk neki, amivel szintén aktívvá tehetjük neki ezt az időszakot.
Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!
Ilyen gyakran kellene sétáltatnia a kutyáját