Ezeket látta már?

Mire jó az Epsom-só? Ezért nem segít a magnéziumhiányon

Gyógyszerterápia
2024. november 05. 22:04
Mire jó az Epsom-só magnéziumpótlás

Epsom-só: csodaszer vagy csupán egy ősrégi hashajtó?

Az Epsom-só a bőrön át pótolhatja azt, ami hiányzik a szervezetből, és ami miatt fáradékonyak, izomgörcsösek, magas vérnyomásosak, netán stresszesek vagyunk? Igaz lenne, hogy bőrön át is bevihető a magnézium, mégpedig egy Epsom-sós fürdő vagy egy Epsom-sós gél formájában?

Semmi show! Az Epsom-só nem más, mint magnézium-szulfát

Az Epsom-só tulajdonképpen egy vízoldékony só, kémiailag magnézium-szulfát, aminek a képlete: MgSO4.

Ilyen módon az Epsom-só magnéziumot juttathat a szervezetbe, legalábbis akkor, ha eléri a célját, azaz bekerül a vérkeringésbe. Mielőtt azonban hiú reményekbe ringatná magát bárki is, leszögezhető, hogy a bőrön keresztüli, szakszóval a transzdermális magnézium-bevitel hatásossága tudományosan nem igazolt. Azaz, bőrön át nem vihető be magnézium a vérbe, sem Epsom-só, sem egyéb magnézium-só formájában, és nem javítható a szervezet magnézium-háztartása.

Marad tehát a régi megoldás: ha kevés a táplálékkal bejutó magnézium, a szájon keresztüli magnézium-pótlásra kel hagyatkozni,- magnéziumos (film)tablettákkal vagy oldatokkal.

Bőrön át nem szívódik fel a magnézium, még az Epsom-sóból sem!

Internetes oldalakon bőven lehet olvasni a bőrre juttatott magnézium-„olajok” hatásosságáról. Spray vagy gél formájában, külsőleg alkalmazhatók azok a magnézium-sókat (elsősorban magnézium-szulfátot) tartalmazó csodaszerek, amik a szervezet magnézium-hiányának gyors rendezése mellett kedvező mellékhatás-profilt is ígérnek. Ne dőljünk be ennek!

Minimális kémiai ismeret elég lehet ahhoz, hogy megértsük: a bőrre juttatott Epsom-sóban a magnézium ionos formában (Mg2+) van jelen. A kétszeresen pozitív töltéssel bíró magnéziumionoknak gyakorlatilag nincs esélyük átjutni a bőr zsíros karakterű biofizikai határvonalán, vagyis nem szívódnak fel a bőrön át.

Gondoljunk csak bele, mi történne, ha minden ion átjuthatna a bőrön...?

A szájon át szedett magnézium hatása igazolt, a bőrön keresztülié továbbra is kérdéses

A magnézium különféle sói (pl. magnézium-citrát, -laktát, illetve az Epsom-só is) régóta a gyógyszerkincs részei,- szájon át adagolva.

Míg az Epsom-só, vagyis a magnézium-szulfát, ami egyébként hashajtó ásványvizekben is megtalálható, elsősorban hashajtóként kerül alkalmazásra, addig az egyéb magnéziumsók a magnéziumhiány változatos tüneteinek (pl. alvászavar, nyugtalanság, stressz, izomgörcs, magas vérnyomás stb.) a megelőzésére és rendezésére hivatottak.

Epsom-só bőrre kenve: pro és kontra érvek

A bőrön keresztül is hatásos ún. magnézium-olajat magáénak valló természetgyógyász, Dr. Norman Shealy nevéhez köthetők az első, bőrön keresztüli magnézium-bevitellel kapcsolatos információk. Szerinte bőrön át mindössze 4-6 hét alatt korrigálható a szervezet magnézium-hiánya, miközben ugyanez az orális magnézium-bevitellel 4-12 hónapot vesz igénybe. Megjegyzendő azonban, hogy a megállapítás hátterében álló vizsgálatok eredményei nem fellelhetők.

Hasonlóképpen, a birminghami szakember, Dr. Rosemary Waring, vizsgálatának eredményei sem jelentek meg lektorált folyóiratban, mindössze az Epsom-sót gyártó cég (Epsom Salt Council) honlapján jelentek meg azok a számok, amik a hét napon át tartó, napi 12 perces 50-55 fokos magnézium-szulfátos (Epsom-sós) vízben fürdés eredményeit, a szérum-magnézium-szint emelkedést számszerűsítik.

A mérleg másik serpenyőjében áll több, tudományos folyóiratban publikált közlemény, amik szerint a bőrön keresztüli magnézium-bevitel NEM vezet eredményre.

Miközben 2022-ben is intenzíven reklámozzák a bőrön keresztüli magnézium-pótlást, már 1985-ben megjelentek azok az eredmények, amik szerint egészséges bőrű betegeknél az ismételt magnézium-sós vízben való fürdés sem emeli a vérszérum magnézium-szintjét.

További példaként hozható a Holt-tenger, aminek a magnézium-koncentrációja kiemelkedően magas, mintegy 200 mmol/l, szemben a 0,8 mmol/l-es vérszérum-magnézium-szinttel. Mindezek ellenére a reumatoid arthritis-ük miatt a Holt-tengerben fürdő betegeknél (14 napon át, napi 20 perc, 35 fokon) nem igazolható a vérszérum-magnézium szintjének emelkedése. Vagyis hiába mártózunk meg „tömény” Epsom-sóban, a szervezet magnézium-szintje nem lesz magasabb!

Mi a szakmai álláspont? Mit tehetünk, ha pótolni akarjuk a magnéziumot?

  • A jelenlegi, szakmailag hiteles forrásokat tekintve a bőrön keresztüli magnézium-pótlás hatásossága nem megalapozott.
  • A magnézium-szulfát megfelelő dózisban (10-30 gramm/nap vízben feloldva) tökéletes és egyben drasztikus hashajtó lehet, de magnéziumpótlásra nem az optimális választás.
  • Ha a cél a szervezet magnéziumszintjének az emelése, a magnéziumhiány rendezése, akkor szájon keresztüli magnéziumpótláshoz érdemes folyamodni.
  • Vízben jól oldódó, szerves magnéziumsókkal, például magnézium-laktáttal vagy magnézium-citráttal a magnézium magas arányú felszívódása és jó biohaszosulása érhető el. Ehhez persze szájon át bevett patikaszerekre van szükség.
  • A magnéziumpótlásra szolgáló termékek közötti választás kapcsán érdeklődjön a gyógyszerészénél!  
Nehéz odafigyelni? Ezt az ásványi anyagot pótolja a szervezetében
Cikkajánló

Nehéz odafigyelni? Ezt az ásványi anyagot pótolja a szervezetében



EGÉSZSÉGKALAUZ DOSSZIÉ

Forrás:

(1) https://www.pharmazeutische-zeitung.de/index.php?id=66705

(2) https://www.healthline.com/nutrition/epsom-salt-benefits-uses#benefits

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: egeszsegkalauz.hu
# Epsom-só # magnéziumpótlás # hashajtó # magnézium-szulfát # magnézium

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés