Meghalt egy 37 éves nő, mert túl sok étrend-kiegészítőt szedett az ízületi gyulladására
Egy 37 éves nő azért halt meg, mert túl sok gyógynövény alapú étrend-kiegészítőt szedett az ízületi gyulladására.
Seema Haribhai májelégtelenségben halt meg, miután gyógynövény alapú étrend-kiegészítőket szedett az ízületi gyulladására - derült ki az Insider által áttekintett halottkémi jelentésből. A halottkém, Mary Hassell nem közölte, hogy szerinte mely étrend-kiegészítők okozták a májelégtelenséget.
A Londonban élő nőnek aggályai voltak a hagyományos gyógyszerekkel szemben, ezért egy ajurvédikus gyógyítóhoz fordult. (Az ajurvéda egy hagyományos, 5000 éves ázsiai orvoslási rendszer, amely az étrend és az életmód megváltoztatásán keresztül történő gyógyulást hirdeti.) Az ajurvédikus gyógyító azonban meghatározatlan mennyiségű táplálékkiegészítőt adott a nőnek, akinél néhány héten belül májelégtelenség alakult ki. Haribhai a táplálékkiegészítők szedése után sárga bőrrel - a májbetegség jelével - tért vissza az ajurvédikus gyógyítóhoz, aki nem mondta neki, hogy hagyja abba a táplálékkiegészítők szedését, de nem is javasolta, hogy menjen kórházba.
"Minden gyógyszer okozhat kárt, még azok is, amelyek gyógynövény alapúak" - mondta a halottkém.
Az Indiából származó vezető ajurvédikus gyógyítók az Insidernek úgy nyilatkoztak, hogy a képesítéshez Indiában a középiskola után még nyolc-tíz évig kell tanulniuk, ami után több éves gyakorlati idő következik. Az ajurvédikus gyógyítók az ajurvédikus tanításokat a modern orvoslás kiegészítésére használják, és arra ösztönzik betegeiket, hogy szedjék a hagyományos, nyugati orvosok által felírt gyógyszereket. A gondot az okozza, hogy gyakorlatban azonban nincs egységes ajurvédikus képzés, ami eltéréseket eredményezhet az iskolázottságban, és a kezelésben. Az elhunytat kezelő ajurvédikus gyógyító ötéves diplomával és egyéves gyakorlattal rendelkezett.
Egyre több étrend-kiegészítő fogy
A Covid-19 világjárvány kitörése után világszerte megnőtt a táplálékkiegészítők értékesítése. Az Egyesült Királyságban a Public Health című szakfolyóiratban megjelent tanulmány szerint 2020 márciusa és 2021 márciusa között 63%-kal nőtt a vitaminok értékesítése.
Ezzel párhuzamosan a szabályozás nem változott. Az Egyesült Királyság és az Egyesült Államok sem szabályozza szigorúan az alternatív gyógyászatban dolgozó szakembereket vagy a gyógynövény-kiegészítők használatát. Azok a hagyományos orvosok, akik a táplálékkiegészítők használatából eredő egészségügyi problémák növekedését tapasztalták, nagyobb felügyeletet, szigorúbb szabályozást követelnek.
Olvasta már?
- D-vitamin: petefészekrák, mellrák és endometriózis is könnyebben kialakulhat, ha nem pótoljuk
- D-vitamin-pótlás kismamáknál: ennek a betegségnek az esélyét csökkentheti a babánál
- Autoimmun betegségek - erről mindenképpen tudnia kell
Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en is!