Ezeket látta már?

Krómhiány: valóban betegségek kialakulásához vezethet?

cukorbetegség

Néhány hiánybetegséget még a laikusként is jól ismerünk, de sok, a nem kielégítő táplálkozásból fakadó problémával már kevesen vagyunk tisztában.

A krómhiány igaz, közvetetten, de súlyos betegségek kialakulásához is hozzájárulhat.

Cukorbetegség és a krómhiány kapcsolata

A króm az emberi szervezet számára nélkülözhetetlen nyomelemek egyike. Bár nagyon kevés kell belőle, a szerepe mégis hatalmas, többek között hozzájárul például a megfelelő szénhidrát-anyagcseréhez és a normál vércukorszint fenntartásához, az inzulinrezisztencia, a prediabétesz és a cukorbetegség kialakulásának kockázatát is képes csökkenteni.

A cukorbetegséget napjaink egyik legsúlyosabb közegészségügyi problémájának tartják, az ENSZ Egészségügyi Világszervezete, a WHO szakemberei szerint néhány évtizeden belül közel 600 millió embert érinthet a diabétesz!

A cukorbetegség azonban jóval súlyosabb probléma annál, mint ahogyan azt sokan hiszik. A diabétesznek (különösen, ha valaki nem követi az orvos előírásait, hanyagolja a gyógyszerszedést vagy nem változtatja meg az életmódját), rendkívül súlyos, visszafordíthatatlan következményei is lehetnek.

Évek alatt alakul ki

A cukorbetegség ugyanis lassan, évek alatt tönkreteszi az ereket és az idegeket, jelentősen megnöveli a szív- és érrendszeri betegségek kockázatát is. A szakemberek szerint a cukorbetegek mintegy háromnegyede valamilyen kardiológiai probléma miatt veszíti el az életét, és a világon minden hatodik másodpercben meghal valaki a diabétesz szövődményei miatt!

A cukorbetegség mellett az elégtelen krómbevitel az összetett anyagcserezavar, az úgynevezett metabolikus szindróma rizikóját is növeli. Ez a tünetegyüttes a hasi elhízás, túlsúly, emelkedett vércukorszint mellett magas vérnyomással, magas vérzsír- és koleszterinszinttel jár együtt, ezek pedig mind hozzájárulhatnak a szív- és érrendszeri betegségek kialakulásához is.

Természetes csak a króm pótlásával ezeket a betegségeket nem tudjuk megelőzni, a megfelelő életmód és a helyes táplálkozás mellett azonban csökkenthetjük a kialakulásuk rizikóját.

Olvasta már?

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en is!

<KÖVETKEZŐ CIKK>

Nem túlzás: mindenkinek ajánlott a D-vitamin pótlása! Ennyit szedjen belőle

Mi a Tünetkereső? Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!



EGÉSZSÉGKALAUZ DOSSZIÉ mappa

#vitamin

Forrás: EgészségKalauz
Google Hírek ikon
Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához