Gyakori kérdések – szakszerű válaszok
Mi a különbség a magnézium-oxid és a magnézium-citrát között?
Számít az, hogy milyen formában pótoljuk a magnéziumot? A szakgyógyszerész válaszol.
Szinte már beivódott a köztudatba, hogy a magnéziumpótlás fontos. Egyre többen annak is tudatában vannak, hogy ha magnéziumpótlásról van szó, akkor számít az, hogy milyen formában jut be a szervezetbe a magnézium. A magnéziumnak ugyanis vannak szervetlen és szerves sói, amelyeknek a vízoldékonysága, bélből való felszívódása és a biohasznosulása eltéréseket mutathat.
Szerves vagy szervetlen?
A szervetlen magnéziumsók közé tartozik a magnézium-klorid, a magnézium-oxid, illetve a magnézium-szulfát. A szerves magnéziumsók között említhető a magnézium-biszglicinát, a magnézium-citrát, a magnézium-laktát, illetve a magnézium-orotát.
Jobban hasznosulhatnak a szerves magnéziumsók
A vizsgálati eredmények arra engednek következtetni, hogy a szerves magnéziumsók felszívódása és biohasznosulása jobb lehet, mint a szervetleneké. Azaz, ha jól felszívódó magnéziumsóval, hatékonyan szeretnénk pótolni a szervezetünkből hiányzó magnéziumot, érdemes a szerves magnéziumsók mellett dönteni.
Az eredeti kérdésre visszatérve: a magnézium-oxid szervetlen magnéziumsó, a magnézium-citrát pedig szerves magnéziumsó, és az előbbiek alapján a magnézium-citrát alkalmazása nagyobb mértékű biohasznosulást ígér, mint a magnézium-oxidé.
A minőség mellett lényeges azonban a mennyiség kérdése is. Érdemes tájékozódni arról, hogy hány milligramm (mg) elemi magnéziumnak megfelelő mennyiségű magnéziumot tartalmaz egy adott készítmény egyetlen adagja.
Dr. Budai Marianna PhD. szakgyógyszerész
Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en is!