Téli immunerősítés: ez 7 fűszer a legerősebb immunturbó
A fahéj, a csillagánizs, a gyömbér és még számos fűszer amellett, hogy finom illatukkal, aromájukkal ízletessé teszik a fogásokat, az egészségünkre is jó hatással vannak.
A fahéj, a gyömbér, a kardamom, a csillagánizs, a szegfűszeg, a szegfűbors és a szerecsendió nemcsak a különböző süteményeket és húsokat ízesítik, a népi gyógyászat különböző megbetegedésekre, és megelőzésre is használja őket.
Csillagánizs
A csillagánizsból készült tea megnyugtatja a háborgó gyomrot, enyhíti a gyomorégést és a puffadást. Emellett csökkenti a felső légúti fertőzésekkel összefüggő panaszokat, a köhögést és a fejfájást, segíti a letapadt váladék feloldását.
Fahéj
A rendkívül népszerű fahéj legismertebb hatása, hogy segít kontrollálni a vércukorszintet, megakadályozza a vércukorszint hirtelen megemelkedését, javítja a sejtek inzulinválaszát és glükózfeldolgozó képességeiket. Hatóanyagai csökkentik a veszélyes vérrögök kialakulásának rizikóját. A benne található aromás olajaknak antimikrobális hatásai is vannak, segíthetnek elpusztítani a betegségeket okozó gombákat és baktériumokat. A fűszer jellegzetes, édeskés illata az agyműködést is serkenti, javítja a problémamegoldási és koncentrációs képességeket.
Gyömbér
A sokoldalú gyömbért a gyomor gyógyítójának tartják. Rendkívül hatásos hányinger ellen, megelőzi és csökkentheti a gyomorégést, a puffadást, a fokozott gázképződést. A benne lévő hatóanyagok az ízületi panaszokat okozó gyulladásokat, fájdalmakat is csökkentik. A gyömbér felső légúti fertőzések, köhögés, torokfájás, fokozott váladéktermelődés ellen is bevethető. A fűszer segítheti a szervezetünket a fertőző betegségek elleni küzdelemben is, nátha, megfázás vagy influenza esetén gyorsíthatja is a gyógyulást. A gyömbérben található hatóanyagoknak daganatellenes tulajdonságai is lehetnek, például serkentik az úgynevezett apoptózist (programozott sejthalált) a tumorsejtekben.
Kardamom
A kardamomban található nagy mennyiségű antioxidáns segítheti a szervezetünket a daganatos betegségek elleni küzdelemben, megakadályozza például a tumorsejtek növekedését. Olyan hatóanyagokat is találhatunk benne, melyek csökkentik a szervezetünkben a gyulladásos folyamatokat. A hagyományos gyógyászat szerint a kardamom segíti az emésztést, enyhíti a hányingert, és a gyomor fekélyes sebeinek gyógyulását is gyorsíthatja. Kutatások szerint a vércukorszintre és a vérnyomásra is normalizáló hatással van ez a fűszer. A kardamom magját elrágcsálva pedig nemcsak a kellemetlen szájszag ellen küzdhetünk, de a fűszer a szájban található kártékony baktériumokkal is felveszi a harcot, ezzel pedig a fogszuvasodás rizikóját is csökkenthetjük.
Szegfűszeg
A szegfűszegben legalább negyven olyan összetevőt sikerült elkülöníteni, melyek pozitívan hathatnak az egészségünkre. Ez a fűszer gyulladáscsökkentő, érzéstelenítő, fájdalomcsillapító és nyugtató, emellett mikrobaellenes hatásai is ismertek. Van, ahol afrodiziákumként használják. A hagyományos gyógyászat szerint a fog- és ínybetegségek kiváló gyógyítója. Jótékonyan hat az emésztésre, csökkenti a hányingert és a puffadást is. A szegfűszeg kellemes illatú illóolaját masszírozáshoz vagy fürdőhöz is alkalmazhatjuk, így enyhíthetjük az ízületi és izomfájdalmakat.
Szegfűbors
A hagyományos gyógyászat szerint a szegfűbors jót tesz az emésztésnek, enyhíti a túlzott gázképződéssel, puffadással, hányingerrel és hasi görcsökkel járó kellemetlen tüneteket. A menstruációval összefüggő panaszok ellen is bevethető, például hasfájás, fejfájás vagy PMS esetén.
Szerecsendió
A szerecsendióban található vegyületek különösen az agyműködésünknek tesznek jót, csökkentik a szorongást, a stressz káros hatásait, javítják a koncentrációt és a memóriát. A szerecsendió természetes nyugtató, hozzásegíti a szervezetünket a pihentető éjszakai alváshoz is. Gyulladáscsökkentő, fájdalomcsillapító hatóanyagokban is gazdag, ízületi és izomfájdalmak vagy fogfájás esetén is alkalmazhatjuk.
Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en, Tiktok-on is!
Vitaminok veszélyei: hogyan alakulhat ki egyszerre hiány és túladagolás?