Ezeket látta már?

Béta-karotin a rák ellen? Feltételezett előnyök, objektív hatások és mellékhatások

béta-karotin rák ellen Feltételezett előnyök, objektív hatások mellékhatások

Sokan úgy vélik, hogy a "természetes" címkével ellátott termékek mindig biztonságosak és csakis jót tehetnek velünk. Ez nem feltétlenül igaz. Lássuk, mi a helyzet a béta-karotinnal?

Mi a béta-karotin?

A karotin és származékai, a karotinoidok a természetben igen gyakoriak. Ezek adják a zöldségek és gyümölcsök színét, a sárgától a narancs-pirosig. Megtalálhatók a tejben és a májban is. Az emberi szervezet számára is nélkülözhetetlenek, védik a sejteket az oxigén káros hatásaitól, és fontos szerepük van a látásban is. Némely katrotinoidból a szervezet A-vitamint tud felépíteni, ezért a legfontosabb A-provitamin a béta-karotin.

A béta-karotin egy antioxidáns, amely megtalálható tehát a sárga és narancssárga gyümölcsökben, például sárgabarackban, görögdinnyében és papájában, valamint tökben, sárgarépában, édesburgonyában, tökben, zöld leveles zöldségekben és brokkoliban is.

Nincs viszont egyértelmű bizonyíték arra, hogy a béta-karotin étrend-kiegészítők használata csökkentené a szív- és érrendszeri betegségek vagy a rák kialakulásának kockázatát. Ugyanakkor a magas gyümölcs- és zöldségfogyasztás kapcsolatba hozható a rákbetegség és a szívbetegségek kockázatának csökkenésével.

Jóllehet a béta-karotin étrend-kiegészítők önmagukban nem előzik meg vagy kezelik hatékonyan ezeket a betegségeket, mégis a természetes, táplálkozásunkból származó béta-karotin előnyös a szervezet számára. Ennek oka valószínűleg az, hogy kölcsönhatásba lépve egyéb fitokemikáliákkal, a béta-karotin nagyobb hatással bír a szervezetre, mintha csupán csak táplálék-kiegeszítőkkel pótolnánk.

Béta-karotin az élelmiszerban

A karotinoidokat már a XIX. században sikerült elkülöníteni és az 1950-es évek óta állítják elő őket élelmiszer színezékek előállítására. A béta-karotint margarinok, vajak, jégkrémek és üdítőitalok színezésére használják. Az élelmiszeradalékok között a természetes és a szintetikus karotinoidok alkotják a legnagyobb csoportot. Az élelmiszereket sárgára-pirosra festik, zsírban oldódnak, és érzékenyek a fényre és az oxigénre. Az aszkorbinsav (E 300) stabilizálja a színét.

A természetes karotint (E 160a i) csak nagyon ritkán használják, többnyire a tiszta béta-karotint (E 160a ii) alkalmazzák. A karotin az élelmiszerekben általánosan engedélyezett. Kivételt csupán a kezeletlen élelmiszerek és azok a termékek jelentenek, amelyek a törvényalkotó szándéka szerint adalékanyagokkal nem módosíthatók.

Az E 160 főként a következő élelmiszerekben használatos:

  • vaj, margarinok (mennyiségi korlátozás nélkül)
  • sajt, majonéz (mennyiségi korlátozás nélkül)
  • reggeli gabonapelyhek (mennyiségi korlátozás nélkül)
  • fagylalt, desszert
  • kolbász (max. 20 mg/kg)

Számos élelmiszerhez adagolnak karotint, hogy vitamintartalmukat növeljék. Csak abban az esetben lehet az élelmiszert A-vitaminkén forrásként feltüntetni, ha annak minden 100 g-ja, vagy 100 ml-e legalább 120 mikrogramm A-vitamint tartalmaz. Ha a termékben ennek a mennyiségnek legalább a kétszerese van, akkor „vitaminban gazdag” jelölés alkalmazható rá. Bizonyos törvényben rögzített mennyiségi feltételek teljesülése esetén, a rendeletben meghatározott egészségre vonatkozó állításokat a csomagoláson föl lehet tüntetni. Ha valamely egyéb technológiai funkciója miatt alkalmazták, akkor karotinként kell jelölni az összetevők között.

A béta-karotin természetes forrásai

Mélysárga és narancssárga gyümölcsök:

  • sárgabarack,
  • sárgadinnye,
  • papaya,
  • tök,
  • sárgarépa,
  • édesburgonya,
  • sütőtök,
  • leveles zöldségek
  • és brokkoli (18) (19)

Ezek a béta karotin gyakran emlegetett, állítólagos előnyei

  • rákmegelőzés
  • szív- és érrendszeri betegségek
  • szürkehályog
  • makula degeneráció
  • AIDS
  • immunstimuláció
  • orális leukoplakia
  • 2-es típusú cukorbetegség
  • kogníció

Mire jó a béta-karotin? Ezek a remélt és a valós hatásai

  • Antioxidáns hatás. Több tanulmány is alátámasztja.
  • Rákmegelőzés. A rendelkezésre álló bizonyítékok nem támasztják alá a béta-karotin-kiegészítők alkalmazását a rák megelőzésére. Valójában a magas béta-karotin bevitelt összefüggésbe hozták a tüdőrák magasabb kockázatával a férfi dohányosoknál és agresszív prosztatarák esetében.
  • Szívbetegségek megelőzése és kezelése. Számos nagy, jól megtervezett klinikai vizsgálat és populációs tanulmány kimutatta, hogy a béta-karotin-kiegészítők szedése nem csökkenti a szívinfarktus (szívroham), az angina pectoris vagy a koszorúér-betegség kockázatát. Valójában a klinikai vizsgálatok áttekintése azt mutatta, hogy a béta-karotin az általános halálozás, valamint a szív- és érrendszeri betegségek okozta halálozás kis mértékű növekedésével járt együtt.
  • Szürkehályog megelőzése. A klinikai vizsgálatok általánoságban azt mutatták, hogy a béta-karotin kiegészítők szedése nem csökkenti a szürkehályog kialakulásának kockázatát, de egy kis tanulmány azt találta, hogy a vérben lévő béta-karotin mennyisége csökkentheti a szürkehályog kialakulását, ami arra utal, hogy az étrendből származó, természetes béta-karotin hasznos lehet ebből a szempontból.
  • Makuladegeneráció megelőzése és kezelése. Egy klinikai vizsgálat szerint a cinkkel kiegészített antioxidáns-kiegészítő szedése csökkenti a makuladegeneráció kockázatát, de nem világos, hogy a béta-karotin vagy az ebben a kiegészítésben lévő más antioxidánsok közül bármelyik felelős-e ezekért a hatásokért.
  •  AIDS kezelése. Bár kisebb vizsgálatok azt sugallták, hogy a béta-karotin-kiegészítők növelhetik a CD4-sejtek számát, klinikai vizsgálatok nem tudták megismételni ezeket az eredményeket.
  • Immunrendszer serkentése, immunerősítés. Néhány laboratóriumi kísérlet azt mutatja, hogy a béta-karotin serkenti az immunrendszer bizonyos aspektusait, de nem biztos, hogy ez a hatás az emberi szervezetben is jelentkezik.
  • Szájüregi leukoplakia kezelése. Számos klinikai vizsgálat kimutatta, hogy a béta-karotin pótlása a szájüregi leukoplakia, a szájban lévő rákot megelőző elváltozás remisszióját idézheti elő.
  • 2-es típusú diabétesz kezelése. Az adatok ellentmondásosak.
  • Kogníció javítása. Klinikai eredmények arra utalnak, hogy a béta-karotin hosszú távú pótlása javíthatja a kognitív képességeket.

Nagyon fontos! Mindig tájékoztassa a kezelő orvosait az Ön által szedett, vagy használni kívánt étrend-kiegészítőkről, gyógynövényekről, vitaminokról, ásványi anyagokról és természetes vagy otthoni gyógymódokról a saját biztonsága, és a kezelése hatékonysága érdekében!

A béta-karotin mellékhatásai

A nagy dózisú béta-karotin tartós bevitele karotinodermiához, a bőr ártalmatlan sárgás elszíneződéséhez vezethet.

  • Karotinodermia (a bőr sárgás, ártalmatlan elszíneződése): nagy mennyiségű karotinoidot tartalmazó élelmiszerek és étrend-kiegészítők túlzott fogyasztását követően (36) (37) (38) (43) (56).
  • Karotinémia és kettős fitobezoárok: egy 47 éves nőnél súlyos epigasztrikus fájdalmat, hányást és obstipációt tapasztaltak, miután több éven keresztül szigorú, növényi alapú étrendet tartott, napi több mint öt sárgarépát elfogyasztva. A tünetek a bezoárok sebészi eltávolítása után megszűntek (57).

Mi a béta-karotin hatásmechanizmusa

A béta-karotin erős antioxidáns hatású, védi a lipidperoxidációt és a provitamin-A aktivitást, ezáltal megakadályozza az oxidatív károsodást (34). Kimutatták azt is, hogy enyhíti a fekélyes vastagbélgyulladás súlyosságát egy egérmodellben, számos molekuláris célpont, köztük a nukleáris faktor-kappa B, a ciklooxigenáz-2, az interleukin-17 és a kötőszöveti növekedési faktor modulálásával (35).

Más vizsgálatokban a béta-karotin csökkentette a sejtnövekedést és apoptózist indukált különböző rákos sejtvonalakban a kaveolin-1 expresszióján keresztül (20). Indukálja továbbá a glutation termelést (21); fokozza a makrofágok működését és a természetes ölősejtek (NK) citotoxicitását; és növeli a T-helper limfociták számát. A klinikai eredmények azonban arra utalnak, hogy a béta-karotin növelheti a rák kockázatát.

Kimutatták, hogy a humán köldökvénás endotélsejtekben (HUVEC) angiogén génexpressziót, valamint a HUVEC migrációját indukálja (22); és serkenti a sejtek proliferációját a hasnyálmirigy ductus adenokarcinómában (23), valamint a tüdőráksejtekben (24). Állatkísérletek azt mutatják, hogy a béta-karotin a megnövekedett cAMP jelátvitel révén a tüdő adenokarcinóma kialakulását is elősegíti (29).

Klinikai összefoglaló

A növények által szintetizált természetes pigment, a béta-karotin antioxidánsként, immunstimulánsként, valamint a rák, az AIDS, a szívbetegségek és a leukoplákia megelőzésére vagy kezelésére szolgál. A béta-karotin az alfa-karotinnal és a béta-kriptoxantinnal együtt retinollá alakítható, és az A-provitamin karotinoidok közé sorolják. A béta-karotin pótlása nem növeli az általános A-vitamin-szintet, és nem vezet A-vitamin-toxicitáshoz.

A HIV-pozitív betegek béta-karotin-pótlásáról és annak a CD4-számra (10), valamint a szív- és érrendszeri betegségekre gyakorolt hatásáról rendelkezésre álló adatok ellentmondásosak. Egy metaanalízis a béta-karotin kar esetében a placebóval szemben kis mértékű, de szignifikáns növekedést mutatott ki az összes halálok és a kardiovaszkuláris halálozás tekintetében (11), míg más vizsgálatok nem számoltak be ilyen hatásokról (39), és a béta-karotin-kiegészítésnek a kardiovaszkuláris betegségekkel (12) (52) vagy azok kockázati tényezőivel szembeni előnyeiről sem (13).

Ugyanakkor a gyümölcsök és zöldségek nagyobb mértékű fogyasztása, de nem az antioxidáns-kiegészítőké, csökkentette az intraabdominális zsigeri zsírt (53), és összefüggésbe hozható volt a szív- és érrendszeri betegségek, a teljes rák és az összes okból bekövetkező halálozás kockázatának csökkenésével (44). A kiegészítés (A-vitaminnal vagy anélkül) valójában növelheti a szív- és érrendszeri halálozás kockázatát (54). A béta-karotin szintén fordítottan korrelált a metabolikus szindrómával (45).

Egy másik metaanalízis nem talált összefüggést a béta-karotin pótlása és a hematológiai malignitások között (46). A szérum béta-karotin szintje és a 2-es típusú cukorbetegség kialakulásának kockázata között szintén nincs következetes összefüggés (14) (15).

További vizsgálatok arról számoltak be, hogy

  • a béta-karotin támogatja a 40 év alatti felnőtteket a szezonális influenzavírussal szemben, ha Levilactobacillus brevis KB290-vel együtt alkalmazzák (55);
  • a szérum béta-karotin fordítottan arányos a szürkehályog kialakulásának gyakoriságával (16);
  • a nagyobb β-karotin-bevitel (a C-vitamin-kiegészítők mellőzésével) összefügg a nőknél a szerzett halláskárosodás alacsonyabb kockázatával (40);
  • a magas étrendi bevitel védő hatást gyakorol a szájüregi sejtekre a relatív telomerhossz (RTL) rövidülésével szemben (41).
  • A táplálékkiegészítésnek a kognitív hanyatlás megelőzésére gyakorolt hatásáról ellentmondásosak az adatok (17) (50) (51).

A béta-karotin és a rák kockázatának epidemiológiai összefüggései ellentmondásosak

Míg a magas étrendi bevitel a méhnyakrák csökkent kockázatával hozható összefüggésbe (1) ; és korlátozott bizonyítékok utalnak arra, hogy az emlőrákos betegeknél fordított összefüggés áll fenn a teljes túléléssel (47), a magas szérumszintek az agresszív prosztatarák megnövekedett kockázatával korreláltak (2), de az agresszív urothelsejtes karcinóma csökkent kockázatával (32).

A béta-karotin és a kemoprevenció eredményei szintén ellentmondásosak

A béta-karotin, az A- és C-vitamin, a gyümölcsök és zöldségek fogyasztása nem befolyásolta a vesesejtes karcinóma kockázatát (31); az antioxidánsok, a béta-karotin és az A-, C- és E-vitamin pótlása nem előzte meg a gasztrointesztinális rákot, és a béta-karotin valójában növelheti a tüdőrák (54) és az általános halálozás kockázatát (3) (4).

  • Nagy, többközpontú vizsgálatok adatai arra utalnak, hogy a pótlás nem csökkenti a prosztatarák kockázatát (5) (6);
  • 40 év feletti férfi dohányosoknál pedig növelheti a tüdőrák előfordulását (7) (30) (42), függetlenül az elszívott cigaretták kátrány- vagy nikotintartalmától (48). A béta-karotin-pótlás a cigarettázás mellett csökkentheti a rákterápiák hatékonyságát is, ami a kiújulás és a halálozás növekedését eredményezheti (8).
  • Egy nagyszabású kohorszvizsgálat további adatai arra utalnak, hogy az alkoholfogyasztás is negatívan befolyásolja a béta-karotin kemopreventív tulajdonságát (9).

Továbbá a hosszú távú pótlásnak nem biztos, hogy van érdemi hatása a teljes vagy a rákos halálozásra több mint egy évtizeddel a pótlás befejezése után (49). Az amerikai Preventive Services Task Force (USPSTF) nem ajánlja a béta-karotin vagy E-vitamin-kiegészítők szedését a szív- és érrendszeri betegségek vagy a rák megelőzésére (33).

Gyógynövény-gyógyszer kölcsönhatások

Etanol: az etanol hepatotoxikus hatásait nagy dózisú béta-karotin erősítheti. Egy nagyszabású kohorszvizsgálat megállapította, hogy az alkoholfogyasztás negatívan befolyásolja a béta-karotin kemopreventív hatását. (9) (19).

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en is!

Mi a Tünetkereső? Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!



Referenciák:

  1. Ghosh C, Baker JA, Moysich KB, et al. Dietary intakes of selected nutrients and food groups and risk of cervical cancerNutr Cancer. May-Jun 2008;60(3):331-341.
  2. Peters U, Leitzmann MF, Chatterjee N, et al. Serum lycopene, other carotenoids, and prostate cancer risk: a nested case-control study in the prostate, lung, colorectal, and ovarian cancer screening trialCancer Epidemiol Biomarkers Prev. May 2007;16(5):962-968.
  3. Bjelakovic G, Nikolova D, Simonetti RG, et al. Antioxidant supplements for prevention of gastrointestinal cancers: a systematic review and meta-analysisLancet. Oct 2-8 2004;364(9441):1219-1228.
  4. Bjelakovic G, Nikolova D, Simonetti RG, et al. Antioxidant supplements for preventing gastrointestinal cancersCochrane Database Syst Rev. 2008(3):CD004183.
  5. Kirsh VA, Hayes RB, Mayne ST, et al. Supplemental and dietary vitamin E, beta-carotene, and vitamin C intakes and prostate cancer riskJ Natl Cancer Inst. Feb 15 2006;98(4):245-254.
  6. Ambrosini GL, de Klerk NH, Fritschi L, et al. Fruit, vegetable, vitamin A intakes, and prostate cancer riskProstate Cancer Prostatic Dis. 2008;11(1):61-66.
  7. The effect of vitamin E and beta carotene on the incidence of lung cancer and other cancers in male smokers. The Alpha-Tocopherol, Beta Carotene Cancer Prevention Study Group. N Engl J Med. Apr 14 1994;330(15):1029-1035.
  8. Meyer F, Bairati I, Fortin A, et al. Interaction between antioxidant vitamin supplementation and cigarette smoking during radiation therapy in relation to long-term effects on recurrence and mortality: a randomized trial among head and neck cancer patientsInt J Cancer. Apr 1 2008;122(7):1679-1683.
  9. Leo MA, Lieber CS. Alcohol, vitamin A, and beta-carotene: adverse interactions, including hepatotoxicity and carcinogenicityAm J Clin Nutr. Jun 1999;69(6):1071-1085.
  10. Coodley GO, Coodley MK, Lusk R, et al. Beta-carotene in HIV infection: an extended evaluationAIDS. Aug 1996;10(9):967-973.
  11. Vivekananthan DP, Penn MS, Sapp SK, et al. Use of antioxidant vitamins for the prevention of cardiovascular disease: meta-analysis of randomised trialsLancet. Jun 14 2003;361(9374):2017-2023.
  12. Hennekens CH, Buring JE, Manson JE, et al. Lack of effect of long-term supplementation with beta carotene on the incidence of malignant neoplasms and cardiovascular diseaseN Engl J Med. May 2 1996;334(18):1145-1149.
  13. Wang L, Gaziano JM, Norkus EP, et al. Associations of plasma carotenoids with risk factors and biomarkers related to cardiovascular disease in middle-aged and older womenAm J Clin Nutr. Sep 2008;88(3):747-754.
  14. Arnlov J, Zethelius B, Riserus U, et al. Serum and dietary beta-carotene and alpha-tocopherol and incidence of type 2 diabetes mellitus in a community-based study of Swedish men: report from the Uppsala Longitudinal Study of Adult Men (ULSAM) studyDiabetologia. Nov 5 2008.
  15. Kataja-Tuomola M, Sundell JR, Mannisto S, et al. Effect of alpha-tocopherol and beta-carotene supplementation on the incidence of type 2 diabetesDiabetologia. Jan 2008;51(1):47-53.
  16. Dherani M, Murthy GV, Gupta SK, et al. Blood levels of vitamin C, carotenoids and retinol are inversely associated with cataract in a North Indian populationInvest Ophthalmol Vis Sci. Aug 2008;49(8):3328-3335.
  17. Grodstein F, Kang JH, Glynn RJ, et al. A randomized trial of beta carotene supplementation and cognitive function in men: the Physicians’ Health Study IIArch Intern Med. Nov 12 2007;167(20):2184-2190.
  18. Dietary Reference Intakes for Vitamin C, Vitamin E, Selenium, and Carotenoids. Washington D.C.: National Academy Press; 2000.
  19. Schuurman AG, Goldbohm RA, Brants HA, et al.A prospective cohort study on intake of retinol, vitamins C and E, and carotenoids and prostate cancer risk (Netherlands)Cancer Causes Control. Aug 2002;13(6):573-582.
  20. Palozza P, Sestito R, Picci N, et al. The sensitivity to beta-carotene growth-inhibitory and proapoptotic effects is regulated by caveolin-1 expression in human colon and prostate cancer cellsCarcinogenesis. Nov 2008;29(11):2153-2161.
  21. Takeda S, Bando N, Yamanishi R. Ingested beta-carotene enhances glutathione level and up-regulates the activity of cysteine cathepsin in murine splenocytesBiosci Biotechnol Biochem. Jun 2008;72(6):1595-1600.
  22. Kiec-Wilk B, Polus A, Mikolajczyk M, et al. Beta-carotene and arachidonic acid induced DNA methylation and the regulation of pro-chemotactic activity of endothelial cells and its progenitorsJ Physiol Pharmacol. Dec 2007;58(4):757-766.
  23. Al-Wadei HA, Majidi M, Tsao MS, et al. Low concentrations of beta-carotene stimulate the proliferation of human pancreatic duct epithelial cells in a PKA-dependent mannerCancer Genomics Proteomics. Jan-Feb 2007;4(1):35-42.
  24. Al-Wadei HA, Takahashi T, Schuller HM. Growth stimulation of human pulmonary adenocarcinoma cells and small airway epithelial cells by beta-carotene via activation of cAMP, PKA, CREB and ERK1/2Int J Cancer. Mar 15 2006;118(6):1370-1380.
  25. Zhang LX, Cooney RV, Bertram JS.Carotenoids enhance gap junctional communication and inhibit lipid peroxidation in C3H/10T1/2 cells: relationship to their cancer chemopreventive actionCarcinogenesis. Nov 1991;12(11):2109-2114.
  26. Brody T. Nutritional Biochemistry. San Diego (CA): Academic Press; 1999.
  27. Nierenberg DW, Stukel TA, Baron JA, et al. Determinants of increase in plasma concentration of beta-carotene after chronic oral supplementation. The Skin Cancer Prevention Study Group. Am J Clin Nutr. Jun 1991;53(6):1443-1449.
  28. Pronsky ZM. Power’s and Moore’s Food-Medication Interactions. 11th ed. Pottstown (PA): Food Medication Interactions; 2000.
  29. Al-Wadei HA, Schuller HM. beta-Carotene promotes the development of NNK-induced small airway-derived lung adenocarcinoma. Eur J Cancer. 2009 May;45(7):1257-64.
  30. Satia JA, Littman A, Slatore CG, Galanko JA, White E. Long-term use of beta-carotene, retinol, lycopene, and lutein supplements and lung cancer risk: results from the VITamins And Lifestyle (VITAL) study. Am J Epidemiol. 2009 Apr 1;169(7):815-28.
  31. Bertoia M, Albanes D, Mayne ST, et al. No association between fruit, vegetables, antioxidant nutrients and risk of renal cell carcinoma. Int J Cancer. 2010 Mar 15;126(6):1504-12.
  32. Ros MM, Bueno-de-Mesquita HB, Kampman E, et al. Plasma carotenoids and vitamin C concentrations and risk of urothelial cell carcinoma in the European Prospective Investigation into Cancer and Nutrition. Am J Clin Nutr. 2012 Oct;96(4):902-10.
  33. Moyer VA; U.S. Preventive Services Task Force. Vitamin, mineral, and multivitamin supplements for the primary prevention of cardiovascular disease and cancer: U.S. Preventive services Task Force recommendation statement. Ann Intern Med. 2014 Apr 15;160(8):558-64.
  34. Zhang PY, Xu X, Li XC. Cardiovascular diseases: oxidative damage and antioxidant protection. Eur Rev Med Pharmacol Sci. 2014 Oct;18(20):3091-6.
  35. Trivedi PP, Jena GB. Mechanistic insight into beta-carotene-mediated protection against ulcerative colitis-associated local and systemic damage in mice. Eur J Nutr. 2014 Jul 30. [Epub ahead of print]
  36. Boere IA, Hoskam JA. Yellow discolouration. Neth J Med. 2006 Feb;64(2):56-7.
  37. Sansone RA, Sansone LA. Carrot man: a case of excessive beta-carotene ingestion. Int J Eat Disord. 2012 Sep;45(6):816-8.
  38. Santos VM, Camilo AG, Souza LA, Souza DW, Marinho CS, Monteiro LM. A woman with treated breast cancer, recent neurological symptoms and xanthoderma. Acta Med Iran. 2013 Apr 6;51(3):195-8.
  39. Jenkins DJA, Spence JD, Giovannucci EL, et al. Supplemental Vitamins and Minerals for CVD Prevention and Treatment. J Am Coll Cardiol. 2018 Jun 5;71(22):2570-2584.
  40. Curhan SG, Stankovic KM, Eavey RD, Wang M, Stampfer MJ, Curhan GC. Carotenoids, vitamin A, vitamin C, vitamin E, and folate and risk of self-reported hearing loss in women. Am J Clin Nutr. 2015 Nov;102(5):1167-75.
  41. Yabuta S, Masaki M, Shidoji Y. Associations of Buccal Cell Telomere Length with Daily Intake of β-Carotene or α-Tocopherol Are Dependent on Carotenoid Metabolism-related Gene Polymorphisms in Healthy Japanese Adults. J Nutr Health Aging. 2016 Mar;20(3):267-74.   
  42. Middha P, Weinstein SJ, Männistö S, Albanes D, Mondul AM. β-carotene Supplementation and Lung Cancer Incidence in the ATBC Study: the Role of Tar and Nicotine. Nicotine Tob Res. 2018 Jun 8.
  43. Wang ZS, Liu XK, Li J. Woman With Yellow Palms and Soles. JAMA. 2017 Apr 18;317(15):1574-1575.
  44. Aune D, Keum N, Giovannucci E, et al. Dietary intake and blood concentrations of antioxidants and the risk of cardiovascular disease, total cancer, and all-cause mortality: a systematic review and dose-response meta-analysis of prospective studies. Am J Clin Nutr. 2018 Nov 1;108(5):1069-1091.
  45. Beydoun MA, Chen X, Jha K, Beydoun HA, Zonderman AB, Canas JA. Carotenoids, vitamin A, and their association with the metabolic syndrome: a systematic review and meta-analysis. Nutr Rev. 2019 Jan 1;77(1):32-45.    
  46. Psaltopoulou T, Ntanasis-Stathopoulos I, Tsilimigras DI, Tzanninis IG, Gavriatopoulou M, Sergentanis TN. Micronutrient Intake and Risk of Hematological Malignancies in Adults: A Systematic Review and Meta-analysis of Cohort Studies. Nutr Cancer. 2018 Aug-Sep;70(6):821-839.
  47. He J, Gu Y, Zhang S. Vitamin A and Breast Cancer Survival: A Systematic Review and Meta-analysis. Clin Breast Cancer. 2018 Dec;18(6):e1389-e1400.
  48. Middha P, Weinstein SJ, Männistö S, Albanes D, Mondul AM. β-Carotene Supplementation and Lung Cancer Incidence in the Alpha-Tocopherol, Beta-Carotene Cancer Prevention Study: The Role of Tar and Nicotine. Nicotine Tob Res. 2019 Jul 17;21(8):1045-1050.
  49. Wang SM, Taylor PR, Fan JH, et al. Effects of Nutrition Intervention on Total and Cancer Mortality: 25-Year Post-trial Follow-up of the 5.25-Year Linxian Nutrition Intervention Trial. J Natl Cancer Inst. 2018 Nov 1;110(11):1229-1238.
  50. Rutjes AW, Denton DA, Di Nisio M, et al. Vitamin and mineral supplementation for maintaining cognitive function in cognitively healthy people in mid and late life. Cochrane Database Syst Rev. 2018 Dec 17;12(12):CD011906.
  51. Butler M, Nelson VA, Davila H, et al. Over-the-Counter Supplement Interventions to Prevent Cognitive Decline, Mild Cognitive Impairment, and Clinical Alzheimer-Type Dementia: A Systematic ReviewAnn Intern Med. 2018 Jan 2;168(1):52-62.
  52. Takagi T, Hayashi R, Nakai Y, et al. Dietary Intake of Carotenoid-Rich Vegetables Reduces Visceral Adiposity in Obese Japanese men-A Randomized, Double-Blind Trial. Nutrients. 2020 Aug 5;12(8):2342.
  53. Yang J, Zhang Y, Na X, Zhao A. β-Carotene Supplementation and Risk of Cardiovascular Disease: A Systematic Review and Meta-Analysis of Randomized Controlled Trials. Nutrients. 2022 Mar 18;14(6):1284.
  54. O’Connor EA, Evans CV, Ivlev I, et al. Vitamin and Mineral Supplements for the Primary Prevention of Cardiovascular Disease and Cancer: Updated Evidence Report and Systematic Review for the US Preventive Services Task Force. JAMA. 2022 Jun 21;327(23):2334-2347.
  55. Satomi S, Waki N, Arakawa C, et al. Effects of Heat-Killed Levilactobacillus brevis KB290 in Combination with β-Carotene on Influenza Virus Infection in Healthy Adults: A Randomized Controlled Trial. Nutrients. 2021 Aug 30;13(9):3039.
  56. Tanaka A, Miyauchi T, Kitamura S, et al. Carotenoderma due to lycopenemia: A case report and evaluation of lycopene deposition in the skin. J Dermatol. 2022 Dec;49(12):1320-1324.
  57. Gupta S, Bourke MJ, Burgess NG. Pain and Pigmentation: A Puzzling Presentation. Gastroenterology. 2021 Mar;160(4):1034-1036.
Forrás: EgészségKalauz
Google Hírek ikon
Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához