Szponzorált tartalom
Így zavarja meg a stressz a menstruációs ciklust
A stressz mindannyiunk életének része, de ha állandósul, az igen negatív hatással lehet a szervezetünkre. Egyebek között megzavarhatja a női hormonális egyensúlyt, és cikluszavarokhoz vezethet. Mutatjuk az okokat, és azt, mit tehetünk a probléma ellen.
Amikor stresszhatás ér bennünket, az agyunk olyan kémiai reakciókat indít el, amelyek segítik a szervezetet a túlélésben. Ez rövid távon akár hasznosnak is bizonyulhat, de ha a stressz hosszú időn keresztül fennáll, annak számos negatív következménye lehet a szív- és érrendszeri problémáktól kezdve az emésztési zavarokon át egészen a hormonális egyensúly felborulásáig. A menstruációs ciklus különösen érzékeny erre, hiszen a stressz közvetlenül befolyásolja a hormontermelést.
Így zavarja meg a stressz a menstruációs ciklust
A fizikai vagy érzelmi stressz növeli a prolaktinszintet, mivel ez a hormon egyfajta válaszreakcióként működik a szervezetben fellépő stresszhelyzetekre. A prolaktinszint emelkedése egyebek között a tejelválasztás szabályozásában játszik szerepet, de ezen kívül megbonthatja a menstruációs ciklust vezérlő két hormon, az ösztrogén és a progeszteron egyensúlyát is. A magas prolaktinszint mellett nem termelődik kellő mennyiségű progeszteron, így túlsúlyba kerül az ösztrogén, aminek több kellemetlen következménye lehet. Az ösztrogéndominancia erősítheti a PMS-tüneteket, fájdalmasabbá teheti a menstruációt, és akár a peteérés is kimaradhat miatta.
A hormonális egyensúlyzavar további tünetei
A hormonális egyensúly megbomlása miatt nemcsak a menstruáció válhat rendszertelenné, hanem fokozottabban tapasztalhatjuk a premenstruációs szindróma (PMS) tüneteit is. A menstruáció előtt 7-10 nappal jelentkező bőrproblémák, súlygyarapodás, puffadás, mellfeszülés, alhasi görcsök, fejfájás, illetve az olyan pszichés zavarok, mint az ingerlékenység, hangulatingadozás, szorongás vagy depresszió mellett ilyenkor sok nő tapasztal alvászavarokat, csökkent motivációt, fokozott étvágyat, valamint változást a szexuális vágyban. Bár a panaszok a menstruáció első pár napján maguktól elmúlnak, addig sok kellemetlenséget okozhatnak, szélsőséges esetben átmeneti munkaképtelenséghez is vezethetnek.
Tehetünk a jóllétünkért
A hormonális egyensúly megőrzése kulcsfontosságú a női ciklus egészségéhez – ehhez pedig a stressz csökkentésére is szükség van. Bár ezt könnyű mondani, véghezvinni már nehezebb. Az alábbi tippek azonban segíthetnek.
Relaxációs technikák. A meditáció, a tudatos légzés és a jóga hatékonyan oldják a stresszt. Napi néhány perc tudatos légzés vagy rövid meditáció már javíthatja a közérzetet, és segíthet helyreállítani a hormonális egyensúlyt.
Mozgás. A rendszeres testmozgás – legyen az egy könnyed séta, futás, vagy egy edzőtermi óra – kiváló stresszlevezető. Mozgás közben endorfin szabadul fel, ami természetes „boldogsághormonnak” is nevezhető.
Pihentető alvás. A megfelelő mennyiségű és minőségű alvás elengedhetetlen a hormonális rendszer megfelelő működéséhez. Érdemes olyan esti rutint kialakítani, amely segíti az elalvást, például egy meleg fürdővel vagy egy nyugtató olvasmánnyal.
Gyógynövények. A levendula, a cickafark és a citromfű enyhíthetik a görcsöket, és segítenek a stressz oldásában. A barátcserje és a ligetszépe pedig olyan természetes összetevőket tartalmaznak, amelyek támogatják a hormonális egyensúly fenntartását, és csökkenthetik a menstruáció előtti PMS-tüneteket.
Támogató étrend. Az olyan élelmiszerek, mint az omega-3 zsírsavakban gazdag halak, a magvak, vagy az avokádó segíthetnek a gyulladáscsökkentésben és a hormonális egyensúly fenntartásában. A hidratáltság, valamint az egészséges ciklus érdekében pedig kiemelten fontos a megfelelő vízfogyasztás.