Szponzorált tartalom
Mi történik, ha „eltűnik” a hüvelyváladék?
Nemcsak a mindennapokat teszi nehézzé, de az intim együttlétek harmóniáját is megzavarja – a hüvelyszárazság különösen változókorban okoz problémát a nőknek, de a fiatalabbaknál is kialakulhat ez a kellemetlen állapot. Legyen tartós vagy átmeneti, a hüvelyszárazságot kezelni kell – találjuk meg az igényeinknek megfelelő segítséget!
Mi a hüvelyszárazság?
Az intimproblémákat igen gyakran a hüvelyváladék jelzi a nőknek: más lesz a színe, a szaga, megváltozik a mennyisége. A hüvelyszárazság esetében a jelzés az, hogy „eltűnik” a hüvely öntisztulásáért, egészségéért felelős, a nemi aktusoknál a behatolást megkönnyítő, természetes nedvesség, ennek következtében a hüvelyhám érzékennyé, sérülékennyé válik. A kellemetlen tünetekkel – viszketés, égő, feszítő érzés, fájdalmas együttlétek – jelentkező intimszárazság oka leggyakrabban az ösztrogénhiány, ami a változókorban az idősödéssel jár együtt, ezért gondolják sokan, hogy az intimszárazság kizárólag a klimax velejárója.
Nem kizárólag a klimax „kiváltsága”
Igaz, hogy a hüvelyszárazság leggyakrabban a menopauzát követő életkorban fordul elő, de a fiatalabbakat is érintheti a probléma. A menopauza után (ez az utolsó menstruáció időpontja, amelyet egy éven belül nem követ másik) állandósul a tartósan alacsony ösztrogénszint, ám átmeneti hormonszintváltozás előfordulhat a korábbi években is. A szoptatás idején, amikor a tejtermelést serkentő prolaktin szintje magasabb, a kismamák gyakran szembesülnek a tünetekkel. Az intimszárazság kialakulhat fogamzásgátló tabletták, egyes antihisztaminok és antidepresszánsok szedése miatt, de a stressz, a túlzásba vitt diéta vagy a túl erős fizikai aktivitás (versenysport) is szerepet játszhat a tünetek megjelenésében.
Hogyan kezelhetjük, mit tehetünk a tünetek ellen?
A hüvelyszárazság tünetei a mindennapi tevékenységekben is kellemetlenek, de a fájdalmas együttlétek lelki problémákat is okozhatnak az érintetteknek, akik gyakran nem szívesen beszélnek a gondjukról – az önértékelési zavarok mellett akár a párkapcsolat megromlásához is vezethet a kezeletlen intimprobléma. A hüvelyhám elvékonyodik, rugalmatlanná válik, sérülékenysége hosszú távon növeli a hüvelyi és a húgyúti fertőzések kockázatát – éppen ezért, keressük meg a számunkra megfelelő kezelési lehetőséget!
· Síkosítók – a vízbázisú síkosítók csak a behatolást könnyítik meg a szexuális együttlét során, a problémát magát azonban nem kezelik. Hosszú távon mindenképpen érdemes más lehetőségeket fontolóra venni.
· Hormontartalmú lokális készítmények – a különféle krémek, gélek, gyűrűk a hüvelyben pótolják a hiányzó hormont. Enyhítik a tüneteket, regenerálják a hüvelyhámot, de csak bizonyos ideig lehet őket használni. Nem alkalmasak mindenki számára, mellrákkal kezelteknél például ezek a készítmények ellenjavalltak.
· Hüvelyi hidratálók – a természetes eredetű, változatos összetételű (például hialuronsav-, gyógynövény- vagy tejsavtartalmú) hüvelyi kúpok, krémek, tabletták hormonmentes alternatívát jelentenek azoknak, akiknél a hormonterápia nem jöhet szóba, vagy azt nem szeretnék használni. Ezek is képesek újjáépíteni, nedvességgel feltölteni a hüvelyhámot, és hosszú távon is alkalmazhatók, így tartós, megbízható segítséget nyújtanak a hüvely egészségének fenntartásában.
· Intimlézer-kezelés – újabb és hatékony módszer, amely serkenti a hüvelyhám regenerálódását. Hátránya, hogy több beavatkozásra is szükség van, és költséges.
· Rendszeres nemi élet – meglepőnek tűnhet, de a hüvelyszárazság egyik legtermészetesebb ellenszere a rendszeres szexuális aktivitás. Az intim együttlétek, a nemi szerveket érintő szexuális tevékenységek fokozzák a hüvely vérellátását, ezzel segítik a természetes nedvesedést (lubrikáció). A rendszeres együttlétek nemcsak örömet szereznek, hanem hozzájárulnak a hüvely egészségének megőrzéséhez is.
![](https://gemadhu.hit.gemius.pl/redot.gif?id=zUo1lCOCXctHt3a7RfrxO8Pc7ze_oM9kTNoEzmk4ttP.n7&stparam=onfhjlprgq&fastid=jnvpiwmgtcabfgfbumixzekhnwld&nc=0)