Szponzorált tartalom
Nehéz elhinni, de ha nincs jól lelkileg, akkor az a ciklusán is megmutatkozhat - mutatjuk, hogyan
A stressz és a menstruációs zavarok szoros kapcsolatban állnak. A testünk ugyanis érzékenyen reagál a lelki terhelésre, ezért figyelnünk kell a jelzéseire, és ha bármi olyat tapasztalunk, ami eltér a szokásostól, akkor nemcsak a fizikai tüneteket, hanem a háttérben meghúzódó okokat is kezelnünk kell.
A stressz nemcsak a lelki egyensúlyunkat befolyásolja, hanem a női hormonháztartásra is jelentős hatást gyakorolhat. Emiatt gyakran előfordul, hogy stresszes időszakokban a menstruáció rendszertelenné válik, kimarad vagy épp fájdalmasabb lesz a megszokottnál.
Mit nevezünk cikluszavarnak?
Cikluszavarnak azt nevezzük, amikor a havivérzés üteme, időtartama, mennyisége vagy jellege eltér a megszokottól. A normál menstruációs ciklus 21-35 napos, 3-7 napig tartó vérzéssel. A legtöbb nőnél kialakul egy saját „szabályos” minta ezeken a határokon belül. Minden tartós eltérést ettől az egyéni, ám a normális határokon belül mozgó értéktől cikluszavarnak nevezünk.
A cikluszavarok leggyakoribb típusai
Amenorrhoea: amikor a menstruáció legalább három hónapig kimarad, és nem áll fenn terhesség.
Oligomenorrhoea: ritkábban jelentkező menstruáció, 35 napnál hosszabb ciklusokkal.
Polymenorrhoea: túl gyakori menstruáció, 21 napnál rövidebb ciklusokkal.
Menorrhagia: túl hosszan (7 napnál tovább) tartó és túl erős vérzés. Orvosi értelemben ez 80 ml-nél több vérveszteséget jelent egy menstruáció alkalmával. Ez otthon nehezen mérhető, de ha napokon keresztül több, mint nyolcszor kell tampont vagy betétet cserélnünk, esetleg szédülés, szokatlan fáradtság, sápadtság jelentkezik, és gyakran távoznak nagyobb vérrögök is, akkor már érdemes orvoshoz fordulni.
Dysmenorrhoea: erős, kóros fájdalommal járó menstruáció, amely gátolhatja a mindennapi tevékenységeket is.
A cikluszavarok sokszor ártalmatlan, átmeneti jelenségek, de ha rendszeresen ismétlődnek, vagy más tünetekkel (például fájdalom, fáradékonyság, hangulatzavar) társulnak, mindenképpen foglalkozni kell a problémával.
Mi állhat a cikluszavarok hátterében?
A menstruációs ciklust egy érzékeny hormonális rendszer irányítja, amit számos tényező megzavarhat. A leggyakoribb okok:
- hormonális zavarok (például PCOS, pajzsmirigy-alul- vagy túlműködés),
- életmódbeli tényezők (túlzott sport, hirtelen fogyás vagy hízás, alváshiány),
- táplálkozási problémák (túlzott diéta, tápanyaghiány),
- szervi elváltozások (miómák, endometriózis, petefészekciszták),
- gyógyszerek (fogamzásgátlók, antidepresszánsok),
- pszichés hatások (például tartós stressz, szorongás, depresszió).
Stressz és menstruáció
A stressz – legyen az fizikai vagy lelki eredetű – hatással van az agyban található hipotalamusz működésére, ami kulcsszerepet játszik a hormonális szabályozásban. Stressz hatására a szervezet kortizolt és adrenalint termel, amelyek gátolják az agyalapi mirigy által kibocsátott LH (luteinizáló hormon) és FSH (follikulus-stimuláló hormon) termelődését. Ezek a hormonok a petefészek működését és a ciklus szabályosságát irányítják. Ha tehát krónikus stressznek vagyunk kitéve, az hosszú távon megzavarhatja a ciklus működését, és akár termékenységi problémákhoz is vezethet. Ezért a feszültség kezelése nem csupán a lelki, hanem a testi egészség szempontjából is kiemelten fontos.
Mit tehetünk a stressz és a cikluszavarok ellen?
- A rendszeres testmozgás segít a feszültség levezetésében és javítja a hormonális egyensúlyt.
- A meditáció, a jóga, a légzőgyakorlatok hatásos stresszkezelési technikák, amelyeket könnyen elsajátíthatunk és beépíthetünk a mindennapjainkba.
- A tápanyagban gazdag, kiegyensúlyozott étkezés a testi és a lelki egészségünk, valamint a hormonális egyensúlyunk alapja is egyben.
- A megfelelő mennyiségű és minőségű pihenés, alvás szintén csökkenti a stresszhormonok szintjét, ezzel pedig hozzájárul a hormonrendszer kiegyensúlyozott működéséhez.
- Vannak olyan gyógynövények, amelyek hagyományosan és bizonyítottan is jótékony hatással vannak a női hormonális működésre. Cikluszavarok esetén érdemes kipróbálni ezeket.
