Sportos orvosok - egészségesebb betegek?
A legújabb kutatások szerint az aktív életmódot folytató orvostanhallgatók később nagyobb valószínűséggel bíztatják testmozgásra jövőbeli pácienseiket.
A felmérések szerint a normál koleszterinszinttel élő, és az Egyesült Államokban elfogadott egészségügyi irányelvek szerint rendszeresen testmozgást végző orvostanhallgatók úgy gondolják, hogy maguknak is jó példát kell mutatniuk a betegeik előtt.
A tudósok különböző egészségügyi szempontok (például a keringési állóképesség) szerint vizsgáltak meg 577 orvostanhallgatót, akiknek 80 százaléka gondolta úgy, hogy későbbi praxisa során fontos szerepet fog játszani az egészséges életmódra nevelés.
A kutatás vezetője, Dr. Felipe Lobelo (Egyesült Államok Betegségmegelőzési és Irányítási Központ) szerint azok az hallgatók, akik fontosnak tartották az egészséges életmódot, maguk is jó egészségügyi állapotban voltak. Keringési állóképességük 1,7-szer nagyobb eséllyel volt jobb, vérzsír szintjük pedig 3,2-szer nagyobb eséllyel mutatott normális értékeket, mint azok esetében, akik nem tartották annyira fontosnak a rendszeres testmozgást.
"Hiszek benne, hogy az orvosoknak példát kell mutatniuk a betegeiknek, a mostani kutatásból pedig kiderült, hogy nem vagyok egyedül ezzel az elképzelésemmel - nyilatkozta Dr. Lobelo az Amerikai Sportegészségügyi Egyetem hírlevelében - Korábbi felmérésekből tudjuk, hogy az emberek sokkal motiváltabbnak érzik magukat a testmozgás szempontjából, ha orvosuk ajánlására kezdenek mozogni. És mi motiválhatná jobban az embert, mint egy fitt, egészséges és sportos orvos?"