Séta, kocogás, melyiket válasszuk?
Hatékonyabb az erőteljes sétánál a kellemes kocogás! Friss kutatások szerint, az intenzív gyaloglás – az úgynevezett power-walk – helyett sokkal hatékonyabb a kocogás, mivel utóbbi kevésbé fárasztó, és jobbat tesz az izmoknak. A nagyjából másodpercenként két méteres sebességgel történő futás ugyanis hatékonyabban dolgoztatja meg a vádlit, mint a gyors gyaloglás.
A hatékonyabb mozgás révén az izmok több lendületet adó energiát szabadítanak fel, ami növeli az állóképességet. Az Észak-Karolina Állami Egyetem kutatói futópadon edző kísérleti alanyok ultrahangos felvételein figyelték meg az izmok működését, és arra voltak kíváncsiak, miként funckionálnak ezek gyaloglás és futás közben. A felvételeken jól látszódott, hogy az Achilles-ínhoz csatlakozó kétfejű lábikraizomzat miként viselkedik a két eltérő sebességű mozgás során.
A Proceedings of the National Academy of Sciences című lapban megjelent tanulmányból kiderült, hogy a vádli ezen izomzata ugyanúgy működik, mint az autók kuplungja, aminek sebességváltáskor van szerepe. Ez az izom a mozgás beindulásakor lép működésbe, és a test energiáját az ín megnyújtására használja fel. Ezután lép működésbe az Achilles-ín, amely az elraktározott energiát felszabadítva segíti a mozgást.
A kutatócsoport azt is megfigyelte, hogy a gyors séta keményebb munkára ösztönzi az izmot, de kevesebb energiát biztosít, így a lendület végső soron csökken mozgás közben. Ugyanakkor, a kocogás során hiába dolgozik kevésbé keményen az izom, mégis több energia szabadul fel.
Dr. Gregory Sawicki, a tanulmány szerzője hozzátette, hogy az emberek többsége sokkal kényelmesebbnek is tartja a futást a gyors sétánál, az egyre gyorsabb járás közben ugyanis az izmok nem bírják követni a tempót. Ám ha sétáról futásra váltunk, ezek az izmok majdnem teljesen statikussá válnak, és az egyre gyorsuló tempó ellenére sem változtatják meg jelentősen a viselkedésüket.