Nyolcezres csúcsokon - az emberi erő dícsérete
Hazaérkezett a Lhoce-expedíció - Már csak három "nyolcezres" van hátra... Épségben megérkezett a Lhoce-expedíció Budapestre; már csak három "nyolcezres" hegy vár a magyar hegymászókra, hiszen elérték a 8516 méter magas Lhoce csúcsát is.
Erőss Zsolt és Gál László a Lhoce csúcsának elérésével 11-re növelte a magyarok által megmászott nyolcezres hegyek számát. A Magyarok a világ nyolcezresein Lhoce-expedíciójának tagjai - Kollár Lajos, Erőss Zsolt, Mécs László, Horváth Tibor és Gál László - szerdán (06.01.) érkeztek meg Budapestre.
"Szakmailag, emberileg és hozzáállás szempontjából is kiválónak minősíthető az expedíció" - mondta Kollár Lajos sajtótájékoztatón csütörtökön Budapesten. Az időjárás-jelentés szerint a május 20. és 22. közötti időpont látszott alkalmasnak a csúcstámadásra, mely végül 21-én zajlott le. Erőss Zsolt a kilencedik, Gál László pedig az első nyolcezres csúcsát mászta meg, kezdve rögtön a világ negyedik legmagasabb hegyével.
"Hatalmas élmény volt" - foglalta össze Gál László, akinek mind a tíz ujját kötés borítja, ugyanis - nem maradandó - fagyási sérülést szenvedett a csúcstámadás után, lejövetelkor. Erőss Zsolt azt hangsúlyozta, hogy a magyar csapat jól szerepelt, ellentétben a spanyolokkal, akiknek nagy részét menteni kellett. Visszaemlékezett, hogy a korábbi "rehabilitációs" expedíción passzívabbak voltak, most azonban igyekeztek többet mozogni.
Mécs László arról beszélt, hogy a 7900 méteren lévő IV-es tábor az úgynevezett halálzónában van, itt az emberi szervezet minden előzetes jel nélkül néhány óra alatt összeomolhat. A csúcstámadás előtt nem maradt meg benne a folyadék és pótolni sem tudta, ezért azt a döntést hozta, hogy inkább lefelé indul. Horváth Tibor "két lépés" után érezte, hogy "jogos a lefelé irány", a csúcstámadás éjjelén ugyanis nagyon fázott és gyengének is érezte magát. A hegymászók szokásukhoz híven oxigénpalack és magashegyi teherhordók nélkül másztak.
A Magyarok a világ nyolcezresein elnevezésű expedíciós sorozatot Kollár Lajos, Erőss Zsolt és Mécs László indította el a 2002-es sikeres Everest-mászás után azzal a céllal, hogy a világ 14 nyolcezer méternél magasabb hegycsúcsára jusson fel magyar hegymászó.