Depresszív a nagymama, nagypapa? Napi 20 percet sétáljon vele, és sokat segíthet!
A mozgás nemcsak a fizikai, hanem a lelki egészségünkre is jó hatással van - idős korban ez hatása még inkább érződhet.
Dobson Szabolcs, gyógyszerengedélyeztetési szakértő írt arról, hogy a mozgásnak milyen nagy szerepe van a depresszió kezelésében:
"Egy 10 éves írországi tanulmány kimutatta, hogy idősebbeknél még az olyan kevés testmozgás is, mint például a hét 5 napján egy-egy 20 perces séta, segíthet csökkenteni a depresszió kockázatát.
Az írországi Health Research Board (HRB) által finanszírozott, és a JAMA Network Open-en megjelent tanulmány megállapította, hogy a heti ötszöri 20 perces gyors séta jelentősen csökkenti a depresszió kockázatát. Azt találták, hogy azok az idősebbek, akik napi 20 percet (hetente 5 napon át) mérsékelt vagy erőteljes fizikai aktivitással töltenek, 16%-kal kisebb a depressziós tünetek kialakulásának kockázata, és 43%-kal alacsonyabb a depresszió esélye, mint azoknál, akik nem végeznek testmozgást.
A kutatók 4016 résztvevőt vontak be a The Irish Longitudinal Study on Aging (TILDA) nevű vizsgálatba. Öt időpontban gyűjtöttek adatokat 2009 októbere és 2018 decembere között.
A kutatók minden egyes időpontban részletes információkat gyűjtöttek a demográfiai, egészségügyi, életmódbeli és társadalmi tényezőkről egy önkitöltős kérdőív, az ápoló állapotfelmérése vagy interjú segítségével. A depressziós tüneteket a Center for Epidemiological Studies Depression (CES-D) rövid formájával értékelték.
Persze, az ok-okozati kapcsolat az ilyen vizsgálatoknál nem igazolható. Például, ha valaki kimozdul és emberek között van, az is egy műfaj, ha egyedül mozog az egy másik."
Olvasta már?
- Pánikbetegség vagy Conn-szindróma? A tünetek megtévesztőek
- 5 gyógynövény stressz és depresszió ellen
- Kezeletlen szívritmuszavar: feszültségérzet, szédülés is árulkodhat róla
- Szédülés: ilyen, amikor nem vérnyomás probléma okozza
- Ezek a digitális eszközök is segítik a szívbetegségek kezelését
- Ha ilyen a szemhéja, a szívével lehet a gond!
- A magas vérnyomás gyakran pánikbetegség álarca mögé bújik
Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en is!