Ezeket látta már?

B12-vitamint szed? Ezekkel lehetőleg ne kombinálja!

Táplálkozás
2024. november 15. 19:24
B12 vitamin kombinál ne kölcsönhatás felszívódás

Vannak gyógyszerek, melyekkel nem érdemes kombinálni.

A B12-vitamin (kobalamin) igen fontos szerepet játszik szervezetünk megfelelő működésében. Elengedhetetlen ugyanis a vörösvértestek képződéséhez, a sejtek anyagcseréjének szabályozásához, az idegrendszer egészséges működéséhez és a DNS-szintézishez. Bár a B12-vitamin megfelelő mennyiségét könnyű biztosítani, mivel számos élelmiszerben megtalálható (főleg az állati eredetű termékekben), ennek ellenére bizonyos csoportoknak különösen figyelniük kell a B12-vitamin szintjükre, mivel hajlamosabbak a hiány kialakulására. Ide tartoznak a vegetáriánusok, a vegánok, az idősek, valamint azok, akik gyomor-bélrendszeri betegségekben szenvednek. Nekik érdemes lehet a vitamin táplálék-kiegészítő formájában szedni, mivel a hiánya izomgyengeséghez, emésztési zavarokhoz, idegkárosodáshoz és mentális egészségügyi problémákhoz vezethet.

Mikkel nem érdemes kombinálni?

Fontos tisztában lenni azzal, hogy a készítmény bizonyos vitaminokkal, gyógyszerekkel és ásványi anyagokkal történő kombinálása befolyásolhatja a felszívódását. Hogy mikkel nem szabad együttesen alkalmazni?

B12-vitamin és protonpumpa-gátlók

A protonpumpa-gátlók, mint az omeprazol, a lansoprazol és a cimetidin (a korábban használt ranitidint kivonták a forgalomból), elengedhetetlenek a különböző gyomorbántalmak, például a gastrooesophagealis reflux betegség és a gyomorfekély kezelésében. Ezek a gyógyszerek úgy működnek, hogy csökkentik a gyomor sósavtermelését, ami szükséges az egészséges emésztéshez. Ugyanakkor ez a tulajdonság megnehezítheti a B12-vitamin felszívódását az élelmiszerekből, ami idővel B12-vitamin-hiányt okozhat.

B12-vitamin és antibiotikumok

Bizonyos antibiotikumok, mint például a kloramfenikol, befolyásolhatják a B12-vitamin felszívódását. A kloramfenikolt különféle bakteriális fertőzések kezelésére használják, de képes megzavarni a vörösvértestek reakcióját a B12-vitamin-pótlásra. Az antibiotikumot szedőknek állandó orvosi felügyelet alatt kell maradniuk, hogy ellenőrizzék a vörösvértestek állapotát és a B12-vitamin szintjét.

B12-vitamin és metformin

A cukorbetegséggel és prediabéteszben szenvedők gyakran szednek metformint, egy olyan gyógyszert, amely segít szabályozni a vércukorszintet. Sajnos a metformin csökkentheti a B12-vitamin szintjét is, valószínűleg a vékonybél bakteriális flórájának megváltoztatása révén. Ez a folyamat negatívan befolyásolhatja a vitamin felszívódását és emésztését, ami idővel B12-vitamin-hiányhoz vezethet - írja a Medonet.

B12-vitamin és aminoszalicilsav

Az aminoszalicilsavat emésztési problémák kezelésére alkalmazzák, de hosszú távú használata során figyelmet kell fordítani a B12-vitamin hiányára is. Ez a gyógyszer csökkentheti a szervezet képességét a B12-vitamin felszívására, így hosszú távú alkalmazása esetén az orvosok B12-vitamin-pótlást javasolhatnak.

B12-vitamin és kolhicin

Ha kolchicint szedünk (ez egy gyulladáscsökkentő gyógyszer, amelyet elsősorban köszvény kezelésére és megelőzésére használnak), szintén figyelmet kell fordítani a B12-vitamin pótlására. A kolhicin egy gyulladáscsökkentő gyógyszer, amelyet köszvényes rohamok megelőzésére és kezelésére használnak. Ez a gyógyszer negatívan befolyásolhatja a B12-vitamin felszívódását a szervezetben. A vitaminhiány valószínűsége különösen magas akkor, ha a kolhicint krónikusan alkalmazzák.

B12-vitamin és C-vitamin-kiegészítők

A B12-vitamin kölcsönhatásba léphet C-vitamin (aszkorbinsav) kiegészítőkkel is. A B12-vitamin és a C-vitamin együttes szedése csökkentheti a B12-vitamin mennyiségét a szervezetben. Az interakciók elkerülése érdekében ajánlott kétórás időközt tartani a két vitamin bevitele között.

Mivel kombinálja?

A B12-vitamint bizonyos mikroelemekkel is kombinálhatjuk a hatékonyság növelése érdekében. A leginkább ajánlott a B-vitaminok csoportjából származó vitaminokkal való kombinálás. Ezenkívül a B12-vitamin felszívódását javíthatja az A-vitamin és a kálium is. Ezek az elemek segíthetnek optimalizálni a B12-vitamin hasznosulását és előnyeit a szervezetben.

Általános tanács, ha B12-vitamin-pótlásra van szüksége és bizonyos gyógyszereket vagy vitaminokat szed, mindig konzultáljon kezelőorvosával. Az orvos segíthet meghatározni a megfelelő dózisokat és időzítést, hogy elkerülje a nem kívánt kölcsönhatásokat és biztosítsa a vitaminok hatékony felszívódását.

Gyakran van migrénem, ha stressz ér, ezen segít a B12? Az orvos válaszol
Ez a cikk is érdekelheti

Gyakran van migrénem, ha stressz ér, ezen segít a B12? Az orvos válaszol



EGÉSZSÉGKALAUZ DOSSZIÉ

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: Medonet
# B12 vitamin # gyógyszerkölcsönhatás # B12 hiány # gyógyszer # vitaminszedés # vitaminkészítmények # vitamin

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés