Fokozott hajhullás ősszel: ezek a vitaminok, nyomelemek segíthetnek
Az őszi hajhullás sokunkat érint, de kevesen tudják, hogy valójában mi is áll a háttérben.
A haj alapvetően meghatározott ciklusban nő. A több éven át tartó növekedést anagén fázisnak nevezzük. Ezután a haj a katagén fázisba lép, amikor a hajszálak pár héten belül kihullanak - persze nem egyszerre. Végül a telogén fázisban a gyökerek regenerálódnak, mielőtt a ciklus újra kezdődne. Így mondhatjuk azt, hogy a hajhullás egy természetes megújulási folyamat része - akárcsak maguk az évszakok. A GymBeam szakértői most elmagyarázzák, miért nem kell kétségbe esni, ha azt tapasztaljuk, hogy ősszel jóval több hajszál marad fésülködés után a hajkefén.
Normális a napi 50-100 elvesztett hajszál
A szakemberek szerint teljesen normális, hogy naponta 50-100 hajszálat hullatunk, de az év bizonyos időszakában előfordulhat, hogy a hajkefén vagy a lefolyóban ennél több hajszál marad. Ezt nevezzük szezonális hajhullásnak. Különböző tanulmányok szerint a hajhullás ősszel és csak átmenetileg, néhány hétig vagy hónapig tetőzik. A tüszők aránya az évszakok váltakozásával együtt változik, tavasszal több tüsző van aktív szakaszban, míg ősszel a katagén fázis lesz intenzívebb. Ez azt a látszatot kelti, mintha nagyon durván megritkulna a hajkoronánk.
Miért ősszel hullik többet a haj?
A folyamat kialakulásának legfőbb oka egyszerűen az evolúció: tavasszal sokkal több új hajszálat növesztünk, hogy aztán a dúsabb “szőrzet” megvédjen majd bennünket nyáron a káros napsugárzástól. Amikor hűvösebbre fordul az idő, már nincs szükségünk ekkora védelemre, és a testünk megszabadul a felesleges tehertől.
A szezonális hajhullás kialakulásában más külső és belső tényezők is szerepet játszanak. Előbbiek közé tartozhat például, hogy ősszel a fűtés bekapcsolása miatt a felmelegített levegő otthon vagy az irodában folyamatosan szárítja a hajunkat. A hideg estéken vett forró fürdő is sokkolhatja a hajhagymákat, a hajformázó eszközök használatáról nem is beszélve, amik eltávolítják a nedvességet és az esszenciális olajokat a hajból.
A belső tényezők közé tartozhatnak a hormonális ingadozások, a stressz, valamint a nem megfelelő étrend is, amely miatt szervezetünk nem jut olyan alapvető fontosságú tápanyagokhoz, mint a vas, a fehérje és a vitaminok. Ettől pedig hajunk törékenyebbé és fakóvá válhat.
Mit tehetünk a szezonális hajhullás ellen?
Ha vigyázunk a hajunkra és a fejbőrünkre, megteremthetjük azokat a feltételeket, amivel hajkoronánk az őszi szezonális hajhullás időszakában is egészséges és élettel teli marad. - szól a GymBeam szakértőjének tanácsa.
1. Táplálkozzunk kiegyensúlyozottan! A haj elsősorban egy keratin nevű fehérjéből áll, ezért a fehérjében gazdag táplálkozás segíthet fenntartani egészségét. Ezen kívül a vas, Omega-3 zsírsav, a cink, biotin, szelén és a B5-vitamin is kulcsfontosságú szerepet játszik a haj egészséges fejlődésében. Ha ezek bevitele nem biztosított megfelelően kiegyensúlyozott táplálkozással, érdemes étrend kiegészítő formájában gondoskodnod az egészséges hajnövekedési ciklus fenntartásáról.
2. Hagyjuk békén a hajunkat! A feszes frizurák, például a lófarok vagy kontyok folyamatos viselése bizony hajhulláshoz vezethet. Ezt a hajhagymákra nehezedő tartós feszültség okozza, ami hosszú távon is károsíthatja azokat, és gátolja a haj növekedését. Hogy ne súlyosbítsuk a szezonális hajhullás hatásait, egyszerűen csak hagyjuk kiengedve a hajunkat!
3. Maradjunk hidratáltak! Ahogy a bőrünk, úgy a hajunk is megérzi az évszakok változásait. Egy biztos: a bőr és a haj egészségének fenntartásához az év minden napján szükséges a megfelelő folyadékbevitel. Ha elegendő vizet, legalább napi 2-2,5 litert iszunk, azzal biztosíthatjuk, hogy a hajhagymák megfelelő mennyiségű nedvességhez jussanak.
4. Próbáljunk meg lazítani! A hajhullást a krónikus stressz is okozhatja, ezért fontos, hogy legyenek megküzdési mechanizmusaink a nehéz helyzetekre. Legyen szó sétáról, meditációról vagy a kedvenc hobbinkról, a személyes stresszoldó stratégia megtalálása létfontosságú mind a mentális jólét, mind pedig a test - beleértve a haj - egészségének megőrzéséért.
5. Kezeljük a fejbőrünket! Az erős haj alapja az egészséges fejbőr. A rendszeres fejbőrmasszázs serkentheti a vérkeringést, több tápanyagot és oxigént juttatva a haj gyökereihez. Ez elősegíti az egészségesebb és potenciálisan gyorsabb hajnövekedést, a dús és ragyogó hajkoronáért.
Összegzés
- Az őszi hajhullás természetes folyamat, ami a hajnövekedési ciklus változásával áll összefüggésben.
- A hajhullás a telogén fázisban a gyökerek regenerálódásával kezdődik, majd a vírusos eszközök és a meleg levegő okozhatja a szezonális hajhullást.
- Az őszi hajhullás oka lehet hormonális ingadozás, stressz és nem megfelelő táplálkozás, amelyek törékeny és fakó hajat eredményezhetnek.
- Táplálkozzunk fehérjében gazdag ételekkel és vegyünk be vasat, Omega-3 zsírsavat, cinket, biotint, szelént és B5-vitamint.
- A feszes frizurák viselése, a megfelelő hidratálás, a stressz csökkentése és a fejbőr kezelése fontos a haj egészségének fenntartásához.
Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en, Tiktok-on is!
Kóros hajhullás: hormonzavar és stressz is okozhatja