Ezeket látta már?

Utcai zaklatás: így segíthetünk, ha valakit zaklatnak a nyílt utcán

zaklatás, utcán, nő, férfi, szorongás

Egy hangos füttyszó, kéretlen, megalázó megjegyzések, vagy félelmet keltő közeledés. Fontos tisztában lennünk azzal, hogy a bántalmazás nem csupán a fizikai erőszakot jelenti, hanem a lelki bántalmazást is, amelyet sok nő és fiatal lány él át a mindennapok során is.

Bántalmazásnak számít a szexuális erőszak, egy elcsattant pofon, a fizikai vagy gazdasági korlátozás, de a lelki bántalmazás, zaklatás is, amely sajnos a meleg időszakban - amikor lengébb öltözékek kerülnek előtérbe - még a mai napig is gyakrabban érintheti a nőket akár az utcán, vagy a nyári fesztiválok során. Az AVON évek óta kiemelten fontos ügyként kezeli a nemi alapú megkülönböztetés és a nők elleni erőszak minden formáját, éppen ezért hívja fel idén is mindenki figyelmét arra, hogy az erőszak semmilyen formája nem elfogadható, ne hunyjunk szemet a zaklatás felett és amennyiben utcai zaklatás szemtanújává válunk, igyekezzünk segíteni az áldozatoknak.

A nők elleni erőszak sokaknak sajnos a mindennapok része

Habár a nemzetközi statisztikák csak a legsúlyosabb bántalmazási formákat vizsgálják, megdöbbentő, hogy a nők elleni erőszak milyen hatalmas méreteket ölt világszerte - az Európai Unió területén a 15 éves kor feletti nők harmada vált fizikai vagy szexuális erőszak áldozatává élete során[1]. A lelki bántalmazás és utcai zaklatás pedig sajnos már-már mindennapossá váltak társadalmunkban, habár ugyanolyan félelmet és szégyenérzetet keltenek, könnyebben szemet huny felettük társadalmunk, vagy ártatlan bóknak minősíti.

A nők napjainkra megtanultak együtt élni azokkal a tényekkel, hogy még a legnagyobb melegben is figyelembe kell venniük, öltözködésük milyen kéretlen megjegyzéseket eredményezhet, nem vehetnek fel akármit, nem sminkelhetnek akárhogy és esténként folyamatosan tartaniuk kell attól, nehogy valaki leszólítsa őket, amikor egyedül sétálnak hazafelé. Társadalmunk sajnos gyakran szemet huny ezen problémák felett, de az AVON szeretné most mindenki figyelmét felhívni arra, hogy ez súlyos lelki megpróbáltatás minden nő számára, az ilyen helyzetekben segítségre van szükségük, nekünk pedig kötelességünk közbeavatkozni, ha utcai zaklatás szemtanújává válunk.

A következő módokon segíthetünk az utcai zaklatás áldozatainak

  • Ahogy lehetőségünk adódik, hívjuk a 112 segélyhívó számot, vagy a rendőrséget.
  • Zökkentsük ki a zaklatót! Tegyünk úgy, mintha ismernénk az áldozatot, köszönjük rá, esetleg lépjünk hozzá közelebb és kezdeményezzünk beszélgetést, így megzavarhatjuk a zaklatót, és ketten már létszámfölénybe is kerülhetünk vele szemben!
  • Keressünk és kérjünk meg egy másik kívülállót, hogy segítsen nekünk közbeavatkozni, így még nagyobb létszámfölénybe kerülhetünk!
  • Szólítsuk fel hangosan az elkövetőt, hogy hagyja abba az áldozat zaklatását és kérjünk hangosan segítséget!
  • Dokumentáljuk az esetet, készítsünk felvételeket a zaklatóról, és vonjuk minél több lehetséges szemtanú figyelmét a bántalmazóra!
  • Az esetet követően támogassuk az áldozatot! Maradjunk a bántalmazottal, beszélgessünk vele a történtekről és erősítsük meg abban, hogy ténylegesen zaklatás érte és a bántalmazó viselkedése nem elfogadott!

Munkám során nap mint nap találkozom elszomorító esetekkel. Nem normális, hogy a nőknek minden nap át kell gondolniuk, milyen ruhát vesznek fel, hogy este a kulcsukat szorongatva vagy telefonálva mernek csak hazamenni, mint ahogy az sem, hogy csak akkor érzik magukat teljes biztonságban, ha egy barátjuk elkíséri őket! Mitöbb, a NO MORE alapítvánnyal közösen készített nemzetközi kutatásunkból az is kiderült, hogy a 25-34 évesek nők 26%-ának még otthonában, a saját párja is befolyásolja öltözködését, 30%-uknak ellenőrizte már sminkjét, 21%-uknak pedig frizuráját.

[2] Az AVON-nal elkötelezetten dolgozunk azért, hogy mindenki figyelmét felhívjuk arra, hogy a bántalmazás semmilyen formája nem elfogadható, nem szabad szemet hunynunk az erőszak felett és segítenünk kell az áldozatokat. A figyelemfelhívó kampányokon túl pedig hazánkban termék- és pénzadományokkal támogatjuk az Ökumenikus Segélyszervezet áldozatsegítő munkáját” – mesélte Kósa Anita, az AVON Magyarország szóvivője.

Van kitől segítséget kérni, és van kiút a bántalmazó kapcsolatból!

Az Ökumenikus Segélyszervezet által üzemeltetett krízisambulanciák hiánypótló szolgáltatásai ingyenesek, előre egyeztetett időpontban és akár anonim módon is segítséget lehet kérni. A www.aszeretetnemart.hu honlapon megtalálható a krízisambulanciák elérhetősége. Jelenleg az Ökumenikus Segélyszervezet jogász, pszichológus és szociális munkás szakemberei személyes és online tanácsadás formájában is rendelkezésre állnak. Továbbá az AVON támogatásával létrejött, A szeretet nem árt elnevezésű Facebook és Instagram oldalakon is hasznos információkat találhatunk a témával kapcsolatban.

Hivatkozások:

[1] https://www.europarl.europa.eu/news/hu/headlines/society/20201119STO92007/europai-parlament-fel-kell-szamolni-a-nok-elleni-eroszakot

[2] Az AVON és a NO MORE alapítvány 2023-ban 7200 nő bevonásával végzett nemzetközi kutatása. (Egyesült Királyság, Olaszország, Fülöp-szigetek, Törökország, Lengyelország, Románia és Dél-Afrika)

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en, Tiktok-on is!

<KÖVETKEZŐ CIKK>

9 tulajdonság, amelyről biztosan felismerhet egy nárcisztikust

Mi a Tünetkereső? Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!



EGÉSZSÉGKALAUZ DOSSZIÉ mappa

pszichológia

Forrás: AVON
Google Hírek ikon
Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához