Túlképzeljük, vagy tényleg jó a zabkása magas koleszterin esetén?
A kutatók azt nézték, hogyan hat a zabkása fogyasztása az emésztésre, a szív-és érrendszeri betegségekre, valamint a vérnyomásra.
Dobson Szabolcs, gyógyszerengedélyeztetési szakértő írt arról, hogy egészséges-e a zabkása egy 2022-ben megjelent tanulmány alapján, amit az European Journal of Nutrition című szaklap tett közzé:
"A zabkészítmények a vérzsírok szintjének csökkenését/javulását és egyéb szív- és érrendszeri mutatók kedvező változását eredményezték a túlnyomórészt enyhe anyagcserezavarral küzdő résztvevők körében, függetlenül az étrendi háttértől – erre az eredményre jutott egy meta-analízis (vagyis korábbi jóminőségű klinikai vizsgálatok előre meghatározott elvek alapján történő összesített elemzése). Ugyanakkor további jó minőségű vizsgálatok indokoltak az a zabkészítmények vérnyomásra, cukor-anyagcserére és gyulladásos paraméterekre gyakorolt szerepének megállapítására.
A metaanalízis 74 randomizált klinikai vizsgálatot foglalt magában, amelyekbe 4937 túlnyomórészt magas koleszterinszintűs, túlsúlyos, enyhe anyagcserezavarral rendelkező résztvevőt vontak be.
A zabkészítményeket fogyasztóknál a zab nélküli kontroll-csoportokhoz képest javult az összkoleszterinszint (súlyozott átlagkülönbség - 0,42 mmol/l), csökkent a „rossz” (LDL)-koleszterinszint (- 0,29 mmol/l), valamelyest a vércukorszint (- 0,25 nmol/l), a testtömeg-index (- 0,13 kg/m2), a testtömeg (-0,94 kg), és a derékbőség (-1,06 cm). A gyulladásos és/vagy oxidatív stressz paraméterekre vonatkozó klinikai vizsgálatok ritkák, és ellentmondó eredményeket mutattak.
Azok a klinikai vizsgálatok, amelyek a zabkészítményeket heterogén beavatkozásokkal (pl. búza, tojás, rizs stb.) hasonlították össze, a glikált hemoglobin, a diasztolés vérnyomás, a HDL-koleszterin és az apolipoprotein B szintjének csökkenését mutatták. A bevont randomizált klinikai vizsgálatok többségében (81,1%) fennállt a torzító tényezők hatásának kockázata."
Olvasta már?
- Cukorbeteg? Nem mindegy, mennyi tojást eszik!
- Melyik a leghatásosabb diéta? Szakember válaszol
- Hízásra hajlamos? Kiderült, melyik enzim lehet érte a felelős
- Cukor helyett melyek a legjobb édesítőszerek? Itt a lista!
- Cukorbetegség, IR, lassú anyagcsere: így lehet gyorsabb az emésztése!
Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en, Tiktok-on is!
Édesítőszerek: melyik a legjobb cukorpótló?
Hivatkozás: Llanai E., Dejanovic GM., Valido E., et al.: Effect of oat supplementation interventions on cardiovascular disease risk markers: a systematic review and meta-analysis of randomized controlled trials. Eur J Nutr. 2022 Jun;61(4):1749-1778.