Ezeket látta már?

Nem csak szeretetnyelv, de stressznyelv is létezik – nézze meg, melyik az Öné

stressznyelv, szeretetnyelv, melyik, stressz, vita

A stressznyelv ismerete igen fontos ahhoz, hogy közelebb kerüljünk másokhoz és jobban tudjuk kezelni a vitás helyzeteket.

Érezte már úgy, hogy vitás, stresszes helyzetekben nem érti, hogy mások miért úgy reagálnak, ahogy? Hogy miért kell ekkor támadni, kiabálni, esetleg elmenekülni? Ezek a reakciók jellemzően a partneréről szólnak, hiszen mindenkinek megvan a maga stressznyelve, mely előjön konfliktusok esetén.

- Amikor stresszesek vagyunk, a vér elhagyja a homloklebenyt és a testünkbe áramlik. Tehát a homloklebenyünk ekkor egyszerűen kikapcsol– mondja Chantal Donnelly fizikoterapeuta, stresszkutató.

A homloklebeny az önkontrollért, az érzelmekért és a gondolkodásért felelős. Ezért van az, hogy nehezebb helyzetben nem tudjuk megfelelően kifejezni magunkat és problémáink lehetnek a kommunikációval.

A stresszkezelés olyan képesség, melyet tanulni, tanítani kéne, hiszen ezzel teljesebb, boldogabb életet élhetnénk. Ehhez pedig szükség lenne megtanulnunk saját, illetve a szeretteink stressznyelvét, hasonlóan a szeretetnyelvhez.

Miért fontos tudni, milyen mások stressznyelve?

Hogy miért érdemes tudni, milyen mások stressznyelve? Egyszerű: azért, amiért jó ismerni a környezetünk szeretetnyelvét - hogy kapcsolódni tudjunk, hogy jobban meg-és kiismerjük a másikat.

- A szeretetnyelv ismerete mellett fontos tudni, hogyan reagál a másik a stresszes helyzetekre – mondja Maya Raichoora mentálhigiénés szakértő. Legyen szó akár munkahelyi konfliktusról, partnerükkel való vitáról, ennek ismerete pozitív hatással lehet a kapcsolatainkra, hiszen hozzásegít az érzelmek kezeléséhez és önmagunk (és mások) megértéséhez.

Az 5 stressznyelv

Lefagyó: az illető lefagy stresszhelyzet esetén. Reménytelennek, tehetetlennek érezheti magát. Az ilyen ember ekkor nehezen hoz döntést, elhallgat és nem mindig képes tanácsot vagy kérést regisztrálni.

Robbanó: ők „harcolj vagy menekülj” választ adnak a stresszes helyzetre. Eltúlzott reakció, ingerlékenység, frusztráltság, vagy düh jellemzi őket. Amennyiben nem tudnak kezelni egy helyzetet, akkor inkább elhagyják a helyszínt.

Megoldó: ez egyfajta „figyelj és barátkozz" reakció, melynek során az illető megpróbál másokat megnyugtatni és a kedvükben járni. Ez alapból igen jó, ám előfordulhat, hogy átlépi a határokat és mások felett is „anyáskodik”.

Tagadó: ekkor az adott ember már mérgezően pozitív stressz hatására. Túlságosan is optimistává válik, hogy elkerülje a valóságot.

Érdemes tudni, hogy több stressznyelvet is használhat egy ember, attól függően, kivel áll szemben: ezért könnyen lehet, hogy másképp reagál valaki a főnökére, máshogy a szomszédjára és máshogy a szüleire. Ám, ha tudja, kitől, milyen reakciókra számíthat, szinte előre láthatja, vitapartnere mit fog tenni, mondani, így nem csak nyugodtabb maradhat konfliktus során, de talán kevésbé fog rá haragudni is.

Mit tegyen konfliktus esetén?

  • küldjön a másiknak „én” üzeneteket.
  • fogadja el, hogy nem mindenki látja ugyanúgy a dolgokat.
  • figyeljen aktívan
  • ne személyeskedjen
  • ha túl ingerült, kérje meg a másikat, hogy tartsanak szünetet és később beszéljék meg a témát
  • ne a másik legyőzése legyen a cél, hanem egymás megértése és ha lehetséges, egy jó kompromisszum kidolgozása

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en, Tiktok-on is!

<KÖVETKEZŐ CIKK>

Tönkreteszi az ereket a stressz

Mi a Tünetkereső? Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!



EGÉSZSÉGKALAUZ DOSSZIÉ mappa

Stressz

Forrás: EgészségKalauz
Google Hírek ikon
Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához