Ismeri az őszi málnát? A gyümölcse és a levele is gyógyhatású
A nyáron érő málnát mindenki ismeri, kedveli, de az őszi málnáról - vagy másnéven folyton termő málnáról - kevesebb szó esik.
A hűvösebb időszakban az első fagyokig még zamatos málnát szüretelhetünk – ez a málnafajta augusztus végétől az ősz végéig terem.
A málna itthon is őshonos, bogyós termése valójában a csonthéjasok közé tartozik. Vad változata és a kertekben termő málna egyetlen része sem mérgező, így nem véletlen, hogy ez az apró gyümölcs rendkívül sokféle formában kerül elénk.
A málnát olyan sokféleképpen fogyaszthatjuk, hogy szinte fel sem lehet sorolni. Nyersen, süteményben, vagy lekvárként megfőzve épp úgy közismert és kedvelt, mint szörp, koktél vagy tea alapanyagaként. A szervezet számára különösen hasznos, így szerencsére van miből válogatnunk, hogy megtapasztaljuk jótékony hatását.
Miben rejlik a málna ereje?
Már a kezdetekben is gyógynövényként tartották a málnát számon hasznos tulajdonságainak köszönhetően. Igazi vitaminbomba a szervezetnek, mivel magas a C-vitamin, illetve B1- és B2-vitamintartalma. Másrészt rendszeresen fogyasztva könnyen megőrizhetjük az egészségünket a málnában lévő antioxidánsok miatt. A gyümölcscukor pedig segít helyre billenteni az ingadozó vérnyomást és kialakítani a megfelelő vércukorszintet.
Egy maréknyi, 100 gramm málnában 25 mg C-vitamin rejtőzik, de van benne A-provitamin is. Gazdag színanyagokban, sok antioxidánst, flavonoidot tartalmaz, valamint gyümölcssavakat, cserzőanyagokat, növényi rostokat, pektint. 100 gramm málnából 80-85 gramm a víz. Energiatartalma 150-200 kJoule, körülbelül 34 kcal, 0,9 g fehérje, mindössze 0-3-0,5 g zsír, 11-12 g szénhidrát van benne. Értékes tápanyag a benne lévő gyümölcscukor. Az ásványok és nyomelemek közül kiemelendő 25-40 mg-os kalcium-, 170 milligrammnyi kálium-, 30 mg magnézium- és 0,6-1 mg-os vastartalma. Ezekből az elemekből a másfél maréknyi málna napi szükségletünk mintegy 10 százalékát fedezi.
Bivalyerős természetes immunerősítő: így hat a grapefruit - olvasson tovább!
Lehetőleg frissen és nyersen fogyasszuk, így érvényesül leginkább vitaminjainak jótékony hatása, de szörpnek, lekvárnak eltéve és mélyhűtve is sok kincset tartalmaz még. A gyümölcs fogyasztása segít karbantartani a vércukorszintet, csökkenti a magasvérnyomást, segít a menstruációs zavarokon. Levét lázcsillapítónak, izzasztó hatású italnak is lehet használni.
Ezek a málnalevél gyógyhatásai
Fertőtlenít, összehúzza a pólusokat, illetve húgyúti problémák kezelésére is ajánlott a málna leveléből készített főzet vagy tea. A levelek egész nyáron szedhetők. A tea segít a cukorbaj kezelésében, csillapítja a lázat és erősíti az immunrendszert. Antibakteriális hatása miatt a szájban lévő gyulladások kezelésére alkalmas, illetve gargalizálva remek torokgyulladás esetén.
Női bajok "csodaszere"
A málnalevél-tea a menstruációs fájdalmak enyhítésére kínál alternatívát azok számára, akik nem szívesen szednek gyógyszer. Emellett a terhesség időszakában, a kezdeti rosszullétek mérséklődnek vagy megszűnnek azoknál a kismamáknál, akik legalább napi egy csészével fogyasztanak belőle.
Illatozó kerti dísz
A rendkívül vízigényes növényt ősszel érdemes ültetni. Ha megfelelő talajt találunk, 10 évig is szüretelhetjük a málnát. Bokra rendszeres gondozást igényel, különben hamar elterebélyesedik és átveszi az uralmat a kert fölött. Fehér apró virágai csak a tavasz végéhez közeledve jelennek meg, amiket júniustól a kezdetben zöld bogyók követnek egészen az utolsó nyári sugarakig. Az érett málna hamar a földre hullik, és nagyon gyorsan romlik, így mielőbb fel kell használni.
Érdekesség
Talán nagy népszerűségének köszönheti, de a málna mára több mint gyümölcs. Nem szabad meglepődni ugyanis, ha az óvodában a gyerkőcünk legújabb játszótársa Málna néven mutatkozik be. Hivatalos keresztnévként ma már bárki dönthet úgy, hogy születendő kislányának ezt a nevet adja.
Olvasta már?
- Alma: ezért egyen sokat belőle, ha a szívbeteg, vagy asztmás
- Ezért érdemes megenni az alma héját is
- Alma: ha magas a várnyomása, egyen belőle sokat!
- Alma: nekik érdemes kerülni
Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en is!