Őszi fáradtság - nem csak mítosz, valóban létezik, ráadásul tehet is ellene
Ahogy van tavaszi, úgy létezik őszi fáradtság is.
Vége a nyárnak, az idő hűvösebbé válik, a nappalok rövidülnek, egyre kevesebb napfény ér minket, ráadásul a szabadságok ideje is lejárt. Nem csoda hát, hogy ekkor kedvetlenebbé, fáradékonyabbá válunk. Szakértők szerint azonban ekkor nemcsak a hangulatunk romlik el, hanem bizony megvannak ennek a letargiának a tudományos okai is.
Stressztember
Bizony, már meg is alkották erre a kifejezést: stressztember. Hogy mi minden áll a hátterében?
Napfény csökkenése
Az őszi fáradtság oka elsősorban az a bizonyos napfény - vagyis annak hiánya. Az őszi hónapokban a napfény mennyisége csökken, ami köztudottan befolyásolja a szervezetünk belső óráját és a melatonin termelését, mely egy olyan hormon, amely szabályozza az alvás-ébrenlét ciklust. Kevesebb napfény esetén több termelődik belőle, ami pedig álmosságot okozhat.
Változó időjárás
Tegye fel a kezét az, akinek a hangulatát nem befolyásolja az időjárás! Valószínű, hogy igen kevesen vannak ilyen szerencsések - a többi földi halandóra bizony jelentős hatást gyakorol az, hogy odakint esik vagy fúj. Az időjárás hűvösebbé válása és a hosszabb éjszakák a legtöbb ember hangulatát és energiaszintjét nagyban befolyásolja, amihez alkalmazkodni nehéz, ezért fáradtsághoz vezethet.
Vitaminhiány
Az őszi hónapokban előfordulhat, hogy kevesebb friss gyümölcsöt és zöldséget fogyasztunk, ami vitaminhiányhoz vezethet. Ráadásul a D-vitamin szintje is csökkenhet a kevesebb napfény miatt, ami még inkább hozzájárulhat a fáradtságérzethez.
Nem beszélve arról, hogy az őszi időszakban hajlamosak vagyunk több, nehezebb ételt fogyasztani, ami lassíthatja az anyagcserét.
Évszakváltás okozta stressz
Elég csak az iskolakezdésre, a gyerekek különórájára vagy a munkahelyi teendőkre és az ottani stresszre gondolni - nem csoda, hogy a nyári szabadság után sokaknak nehéz visszarázódni.
Alvásminőség változása
Itt újra előkerül a nappalok rövidülése és az éjszakák hosszabbodása: a sötétebb reggelek és esték nagyban befolyásolhatják az alvásunkat és a cirkadián ritmusunkat - a rossz éjszakai alvás napközben álmosságot és fáradtságot okozhat.
Mit lehet tenni?
Amennyiben Ön is érzi, hogy az ősszel lemerülnek az energiaraktárai, próbálja ki az alábbi tanácsokat, melyekkel hozzájárulhat ahhoz, hogy könnyebben vészelje át ezt az időszakot:
- lassuljon le: próbáljon meg lassabb, nyugodtabb ritmust kialakítani. Mondjon nem-et a plusz feladatokra, hogy legyen kis ideje önmagára és a pihenésre is.
- nem baj, ha nem fogad el minden meghívást: ahelyett, hogy mindenhova elmenne, inkább az olyan találkozókon és eseményeken vegyen részt, melyek valóban feltöltik, nem pedig leszívják.
- fényterápia: ha sok időt tölt beltérben, és keveset tud a szabadban lenni, használjon fényterápiás lámpát.
- figyeljen oda az étkezésére: fogyasszon sok friss gyümölcsöt és zöldséget, valamint ügyeljen a D-vitamin bevitelére.
- esti rutin: alakítson ki olyan esti rutint, melyet tartani is tud - így hozzájárulhat a pihentető alváshoz.
- mozogjon: bár a fáradtság ellen ez az utolsó, ami az embereknek az eszébe jut, ám nagyon jó hatással van a hangulatra és az energiaszintre is, így semmiképp se mondjon le a sportolásról. Az ősz ráadásul nagyszerű lehetőséget kínál arra, hogy belevágjon egy új életmódba!
Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en, Tiktok-on is!
Gyakori ólmos fáradtság: ilyen, amikor a pajzsmirigyprobléma következménye