Felnőtt tartalom

Elmúlt már 18 éves? Ezen az oldalon felnőtt tartalom található! Igen Nem

Ezeket látta már?

Ilyen módszerekkel tüzelhető fel a csökkenő nemi vágy

nemi vágy fokozása vágykeltő étrend tápanyag libidó stressz

Az élet kritikus időszakaiban előfordul, hogy különböző mértékben lankad a nemi vágy.

A hormonális rendszer egyensúlya és a libidó ébren tartása szoros összefüggésben áll. Mindkettőt befolyásolhatjuk például táplálkozásunk pozitív irányba való megváltoztatásával. A megfelelő étrend követésével javíthatunk testképünkön megítélésén, ezzel növelhetjük magabiztosságunkat. Ez szintén kedvezően hat a gyengülő szexuális vágy felélesztésének.

A nemi vágy (libidó) ingadozása okozója lehet életünk változásainak is. Növelhetjük a vágyat úgy is, ha étkezésünkbe beiktatunk vágyófokozó élelmiszereket. Ez a hormonháztartás egyensúlya szempontjából is fontos.

A nemi vágy alacsony szintje

Amikor stresszel teli napokat élünk meg, és feszültnek érezzük magunkat, mert pl. aggódunk a pénzügyeink miatt, veszekedtünk a partnerünkkel, egyszerűen kimerültünk a túl sok munkától, akkor lankad a nemi vágy. Bár van, akinél a nemi vágy alacsony szintje nemcsak időszakos, hanem folyamatos problémát jelent.

További okok lehetnek, ha olyan tünetek is megjelennek, mint pl. az állandó fáradtság, nőknél a menstruációs zavar, puffadás, és könnyen lehet, hogy a hormonegyensúllyal is baj van. Szervezetünkben számos hormon működik, de hat közülük kulcsfontosságú lehet: az ösztrogén, progeszteron, tesztoszteron, kortizol, pajzsmirigy és inzulin. Egyik hormon sem különül el, kapcsolódnak egymáshoz.

Amikor minden harmóniában működik, energikusnak és élénknek érezzük magunkat, jobban megbirkózunk a stresszel, könnyebb lesz a fogyás, és szexhez is több kedvünk lesz. Az egészséges libidó a vitalitás és a jó egészség jele, és ahhoz, hogy egészségesek maradjunk, egyensúlyban kell tartani hormonrendszerünket.

Az étrend befolyásolja a libidót

Annak érdekében, hogy hormonjaink jól működjenek, egészséges, változatos étrendet kell követnünk, a nélkülözhetetlen tápanyagok biztosítására. Tartalmaznia kell egészséges zsírokat (forrása lehet pl. avokádó, dióféle, olajos magvak, olívaolaj), szénhidrátokat (pl. zöldségfélék, gyümölcsök, teljes kiőrlésű gabonafélék) és fehérjéket (pl. szárnyas hús, hal, lencse, csicseriborsó).

De vitaminokra és ásványi anyagokra is szükség van, hogy szervezetünk valóban szintetizálja a hormonokat, és szabályozza az anyagcsere-folyamatokat. A jó bélrendszer szintén nagyon fontos, mivel ha nem jól működik, akkor a szervezetünk nem fogja megfelelően hasznosítani a tápanyagokat.

A nem megfelelően összeállított étrend nagymértékben hozzájárul a nők hormonális egyensúlyhiányához. Ennek jellemzője a nem egészséges ételek fogyasztása, a túlevés, vagy az étkezések kihagyása. Hasonló hibákat mindenki elkövet időnként, anélkül, hogy tudná, hogy ez hatással van a hormonokra. Ha pl. a szervezet nem kap elegendő egészséges zsírt, csökken a nemi hormonok előállításának mértéke, valamint megfosztja az olyan alapvető, zsírban oldódó tápanyagoktól, mint pl, az A-, D-, E- és K-vitamin.

Javítsunk a testképünkön

Erőtlenség, fáradtság, hízás, ingerlékenység, lankadó nemi vágy - ezek hatással lehetnek a magabiztosságra és a önértékelésre is. A női szexualitás összetett dolog, sok tényezőtől függ, beleértve a hormonális egészséget és a magunkról alkotott képet is. Aki nem érezi magát magabiztosnak a testével kapcsolatban, vélt vagy valós hiányosságokat fedez fel folyamatosan, akkor könnyen elveszti szexuális érdeklődését.

Amikor túlsúlyproblémával küzd valaki, az kényelmetlenül érezi magunkat intim helyzetekben is, ami nagy mértékben csökkenti a szexuális vágyat. Az egészséges, kielégítő szexuális élet viszont növeli az oxitocin (boldogsághormon) termelődését, ami növeli a vágy intenzitását. Ezért fontos, hogy foglalkozzunk testképünk javításával. A legújabb kutatások azt mutatják, hogy kisebb mértékű fogyás is javíthat a libidón. Egy tanulmány szerint azoknál a nőknél, akik lefogytak, javult a szexuális vágy és izgalom mértéke. (Már kb. 4-5 kg leadása segíthet a nemi hormonok egyensúlyának helyreállításában és stimulálásában is.)

Ha rendben van a hormonrendszerünk, több energiánk van, élénkebbnek érezzük magunkat fizikai, szellemi és szexuális téren. Könnyebben lefogyunk, csökken a puffadás, az esetleges menstruációs és bőrproblémák megoldódnak. Ezek következményeként nő az önbizalmunk, nyugodtabbak leszünk, többet foglalkozunk a külsőnkkel, javul a testképünk – és lassanként visszatér a vágy is,

Mit tegyünk a nemi vágy fokozására?

  • Fogyasszunk vegyszer- és adalékmentes bio-élelmiszereket. Mellőzzük a feldolgozott ételeket, mert azok nem tartalmaznak tápanyagokat.
  • Ne iktassuk ki étrendünkből a minőségi szénhidrátokat. Fogyasszunk sok rostos élelmiszert, teljes kiőrlésű gabonaféléket és zöldségeket. Ezek magas tápanyag- és rosttartalommal rendelkeznek, ami nélkülözhetetlen többek közt a salakanyagok eltávolításához is a szervezetből.
  • Kerüljük a finomított szénhidrátokat (pl. kenyér, tészta, rizs) és mondjunk nemet a cukorra, vagy a mesterséges édesítőszerekre.
  • Együnk rendszeresen, és minden étkezéskor iktassunk be fehérjét (segít egyensúlyban tartani a vércukorszintet).
  • Fogyasszunk zöldségeket a szivárvány minden színében. Minél szélesebb e színek választéka ételeinkben, annál több vitaminhoz és ásványi anyaghoz jutattjuk a szervezetünket.
  • Ha mód van rá, fogyasszunk minél több bio-élelmiszert. Ez csökkenti a test méreganyag terhelését, és segít a hormonális egyensúly fenntartásában. A mesterséges hormonok, az antibiotikumok és az állati termékekben levő hormonok, vegyi anyagok és peszticidek (növényvédő szerek) károsítják a hormonokat.
  • A napi feladatok elvégzése közben tartsunk legalább 30 perces szünetet, hogy nyugodtan fogyasszuk el az ételeket. Ez lehetővé teszi, hogy tudatosan és lassan táplálkozzunk, ez abban is segít, hogy ne fogyasszunk többet annál, mint amire szervezetünknek szüksége van.
  • Kezeljük a stresszt. A kortizol nevű stresszhormon növeli a vércukorszintet, ami felbillenti a hormonegyensúlyt.
  • Mellőzzük az élvezeti szerek használatát. Ide tartozik az alkohol és a koffein is, amelyek stimulálják a mellékvesét, és emelik a kortizolszintet, és ez nem válik hormonjaink és energiaszintünk előnyére. Bőven igyunk vizet és gyógyteákat, pl. a gyömbér, borsmenta, édeskömény, pitypang vagy édesgyökér főzetet.
  • Mozogjunk rendszeresen. A testmozgás javítja az energiaszintet, az anyagcserét és az inzulin egyensúlyt.
  • Aludjunk eleget! A megzavart alvási és cirkadián ritmus (alvás-ébrenlét ciklusa) emelkedett vércukor- és inzulinszinthez vezet, és felborítja a hormonháztartás egyensúlyát.

Olvasta már?

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en, Tiktok-on is!

<KÖVETKEZŐ CIKK>

Hogyan lehet gyorsan fogyni? Ennyi zsírt, fehérjét és szénhidrátot egyen egy nap!

Tünetkereső? Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!



EGÉSZSÉGKALAUZ DOSSZIÉ mappa

hormonprobléma

Forrás: EgészségKalauz
Google Hírek ikon
Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához