Tényleg segít a narancslé a megfázáskor? Itt a válasz!
Valóban segít a narancslé, ha megfázunk vagy csak isszuk, mert úgy tudjuk, hatni fog?
Sokan nőttünk fel azzal a nagymamai, anyai jótanáccsal, hogy igyunk egy nagy pohár narancslevet, az majd segít, ha megfáztunk, és nem érezzük jól magunkat. Ez a családi hagyomány valószínűleg a C-vitaminnal kapcsolatos feltételezésekhez kapcsolódik.
„Ezek a kollektív szokások mostanra teljesen elhitették velünk, hogy ha sok C-vitamint fogyasztunk, gyorsabban meggyógyulunk a náthából, illetve azt is tudni véljük, hogy erősebbek is leszünk a náthával szemben, és kevésbé érnek el minket a téli betegségek. Ez a következtetés azonban valójában így nem igaz – mondta Amy Shapiro, dietetikus, a Real Nutrition NYC alapítója.
A C-vitamin erős antioxidáns az immunrendszer számára? Igen. A narancslé káliumot és A-vitamint is tartalmaz, amelyek szintén hasznosak lehetnek az immunitás erősítésében? Igen. De ezek szerepe a betegségek kezelésében, gyógyításában, a gyógyulás folyamatában már más kérdés.
"A C-vitaminnak általánosságban van szerepe van az immunrendszer integritásának fenntartásában és az immunsejtek működésének támogatásában." - mondta el a Health magazinnak Silvia Robalino, MD , a HCA Florida Mercy Hospital belgyógyásza.
Megfázáskor gyulladásos reakciókat tapasztalhatunk a testünkben, mivel az immunrendszer így vív harcot egy vírus ellen. A narancslében található tápanyagok, általánosságban hasznosak lehetenek, azzal a helyzettel azonban, hogy megfázás esetén mit is várhatunk el pontosan tőle, nagyon kevés kutatás foglalkozott.
"Ami kutatás rendelkezésünkre áll, azok szerint a C-vitamin rendszeres szedése segíthet ugyan valamennyit a megfázás tüneteinek megelőzésében, de a megfázás után nem csökkenti a betegség lefolyásának időtartamát." - emelte ki Shapiro.
C-vitamin források az immunrendszer erősítésére
A citrusfélék közül a narancslé erős C-vitamin-forrás hírnevet vívott ki magának a köztudtaban, valójában sokkal hasznosabb magát a gyümölcsöt, és nem csak a levét elfogyasztani, ráadásul nem a narancs az egyedüli gazdagabb C-vitamint is tartalmazó élelmiszerforrásunk. Ezeket érdemes azonban természtes formájukban (kerülve a cukrozott bolti üdítóket), beiktatni a napi táplálkozásunkba. A Nébih szupermenta gyűjtése ezen az oldalon mutatja be a legfontosabbakat.
Ételek, amelyekben sok a C-vitamin
- brokkoli
- kelbimbó
- grapefruit
- narancs
- kivi
- karfiol
- petrezselyem
- szilva
- cseresznye
- chili paprika
- paprika
- citrom
- papaya
- eper
- paradicsom
Gyakori kérdések a C-vitaminról
Mennyi C-vitaminra van szükségünk, és milyen zöldségekkel, gyümölcsökkel pótolhatjuk leginkább?
1. Miért van szükségünk C-vitamin bevitelre?
Az emberi szervezet nem képes előállítani ezt a vitamint.
2. Mi történik, ha nem biztosítunk elegendő mennyiséget szervezetünk számára?
Hiánytünetek jelentkezhetnek, mint például vérzékenység, lassú sebgyógyulás, ínysorvadás, fertőzésekre és gyulladásra való fogékonyság.
3. Lehet túlzásba vinni a fogyasztását?
Túladagolni nem lehet, mivel a szervezet számára felesleges mennyiség kiürül a szervezetből, de a túlzásba vitt fogyasztása többek között emésztőrendszeri panaszokat, vesekövet okozhat.
4. Hogyan fogyasszuk a gyümölcsöket és a zöldségeket, hogy a lehető legtöbb C-vitaminhoz jussunk?
Lehetőleg nyersen, ugyanis a legtöbb C-vitamin akkor őrizhető meg, ha elkerüljük a főzést, a sütést és egyéb hőkezelést.
5. Melyik gyümölcsben található a legtöbb C-vitamin?
Az acerola, más néven barbadoszi cseresznye tartalmazza a legtöbb C-vitamint 1677 mg/100g-ot. Második helyen áll a homoktövis (695 mg), ezt követi a csipkebogyó (426 mg).
6. Melyik gyümölcsben a legkevesebb a C-vitamin?
100 gramm alma, körte vagy szőlő elfogyasztásával csupán 5 mg C-vitamint viszünk be a szervezetünkbe.
7. Mely zöldségek számítanak a legjobbnak C-vitamin-források?
100 gramm petrezselyem fűszernövényben 133 mg, a zöld chili paprikában 240 mg C-vitamin van.
8. Melyik zöldségben van a legkevesebb C-vitamin?
Az egyébként hasznos ásványi anyagokban bővelkedő bab, borsó és lencse 0 mg C-vitamint tartalmaz.
9. Mi jelölheti a C-vitamin jelenlétét az élelmiszerek csomagolásán?
Élelmiszerekhez a következő vegyület formában adható vitaminként: L-aszkorbinsav, nátrium-L-aszkorbát, kalcium-L-aszkorbát, kálium-L-aszkorbát és L-aszkorbil-6-palmitát. Amennyiben „antioxidáns: aszkorbinsav” vagy „antioxidáns: E300” jelölés található az összetevők között, akkor adalékanyag funkcióval rendelkezik az adott termékben.
10. C-vitaminnal tartósításítható az étel?
Igen, ugyanis antioxidáns hatással rendelkezik.
Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en, Tiktok-on is!
Téli immunerősítés gyümölcsökkel, zöldségekkel - ezt a négyet építse be az étendjébe!