Márton-nap: ne csak együnk, mozogjunk is - tanácsolják a szakemberek
Ne csak együnk Márton-napon, sportoljunk is - ezt javasolják az orvosok és turisztikai szakemberek.
Szinte nincs olyan balatoni település, amely ne tartana Márton-napi eseményt ezen a hétvégén. Sok étteremben korlátlan újborfogyasztással, élő zenével és ötfogásos menüvel ünnepelnek. A városi eseményekre több tízezer turistát várnak a szervezők – mondta Fekte Tamás a Balatoni Turizmus Szövetség alelnöke. Ugyanakkor az orvosok azt ajánlják, hogy ne csak együnk a Balatonon, hanem sportoljunk is. Mindez hatással lehet arra, hogy mennyire leszünk boldogok a következő hetekben.
Ősszel sem zárt be a Balaton
Szeptembertől november végéig több mint száz nagy fesztivált szerveznek a Balaton partján, ezek jelentős része a Márton-napi mulatságok köré csoportosul. Ez a sok színvonalas rendezvény azt bizonyítja, hogy ősszel is van miért eljönni a Balatonra. Ezek a rendezvények megcáfolják azokat a sztereotípiákat, amelyek azt állítják, hogy augusztus végével „bezárt” a Balaton. A fesztiválok mellett, a Balaton híres éttermei is újborkóstolókkal, libás finomságokkal várják a turistákat. A kulináris élvezetek iránt érdeklődőket arra próbálják most a Nyitott Balaton akció keretében rávenni, hogy ne csak egyenek, de figyeljenek oda egészségükre is. Ha lehet, közelítsék meg a balatoni éttermeket kerékpárral.
Kerékpározás a Balaton körül
A kerékpáros akció népszerűsítéséhez gasztroenterológus és olyan sportolók segítségét kérték, akik szeretik a kerékpározást és a Balatont. Ugyanakkor életmódjukkal jó példát mutathatnak a fiatalabb generációk számára is. Az akcióban el mondja majd a Balatonról és a sportokról véleményét Valter Attila magyar országúti-kerékpárversenyző, a Tour de Hongrie győztese és Janota Zoltán, aki tizennyolc alkalommal sikerrel teljesítette az Ironman-versenyeket. Ezzel párhuzamosan szerepet kapott az akció népszerűsítésében Király Zsolt, többszörös Kékszalag-győztes, az ikonikus Raffica versenyhajó kormányosa is, aki azokra az őszi természeti szépségekre hívja fel a figyelmet, amelyek nem csak kerékpárról, de hajókról is látványosak lehetnek ebben az időszakban.
Vitorlázás: kiváló kiegészítője lehet minden más sportnak
Dr. Nagy Ákos György, sebész, gasztroenterológus a siófoki kórház főorvosa úgy véli, hogy a Balaton csodálatos természeti látványának egyébként is komoly nyugtató hatása van az emberekre, amely hatást jelentősen fel tudja erősíteni a sport. A Nyitott Balaton akció orvos-szakértője azt javasolja, ne csak a kulináris élvezetek miatt utazzunk a Balatonra. Aki teheti, fusson, ússzon kerékpározzon a Balaton környékén, ahányszor csak lehet. Akik itt laknak, azoknak hetente többször is ezt kellene csinálni, de aki csak turistaként tölt itt néhány napot, az is inspirációt kaphat ebben a csodálatos környezetben a mozgáshoz. Mindezekhez Nagy Ákos György hozzátette: ne feledkezzünk meg arról sem, hogy szinte egész évben vitorlázni is lehet a Balatonon, amely kiváló kiegészítője lehet minden más sportnak.
Több kutatás is azt bizonyítja, hogy azok, akik kedvelik a hajós sportokat, azok az átlagnál jóval boldogabbak. Sőt, egyes amerikai felmérések azt is állítják, hogy a hajótulajdonosok egészségesebbek, nagyobb az önértékelésük és aktívabb életet élnek mint azok, akik még sosem gondoltak arra, hogy mondjuk vitorlázzanak. Nagy Ákos György maga is aktív vitorlázó, ő személy szerint mindenkinek azt javasolja, hogy legalább egyszer próbálja ki a vitorlázást, akár az őszi időszakban is. Kortól, nemtől függetlenül bárkinek ajánlott ez a sport, hiszen meglehetősen intenzív kikapcsolódás, sokat nyújt a léleknek, de a testet is edzésben tartja.
Ez is érdekelheti:
- A szívbetegségek kockázata tényleg csökkenthető zöldségekkel? A kardiológus válaszol
- Magas vérnyomás: 7 módszer, amivel az orvos szerint is csökkentheti otthon
- Magas vérnyomás, koleszterin: ezek a gyógynövények segíthetnek
- Zsibbad a csípője? A perifériás érbetegség tüneteire figyelmeztet a kardiológus
- 5 fontos orvosi tanács, hogy elkerüljön egy újabb szívinfarktust
- Életmentő csodagél - szívroham után alkalmaznák
- Néha bedobban, néha kihagy a szív: ilyen károkat okoz a szívritmuszavar
- Bedobbanó szív, szorongás, hátfájás, reflux: így jelez a stressz a testünkben
- Melegfront és szívinfarktus: ezt tegye, hogy ne legyen gond - tanácsolja az orvos
Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en is!