Ezeket látta már?

Túlterhelte a máját? Ezek az ételek segíthetnek

máj méregtelenítés diéta

A máj az egyik legsokoldalúbb szervünk, amely méregtelenítő funkciója révén a szervezetbe bejutó legtöbb káros anyaggal kerül kapcsolatba.

Fontos, hogy működését megfelelő táplálkozással is támogassuk, mivel hosszan tartó terhelés hatására regenerációs képessége kimerülhet.

Bár sokféle folyamatban részt vesz, a vérképzéstől kezdve a tápanyag-raktározáson át az emésztésig, de legfontosabb funkciója mégis a méregtelenítés, hiszen a máj állapota az egész szervezetre hatással van.

A telített zsírokban, cukrokban gazdag étrend nemcsak megterhelő, de hosszabb távon zsírmáj kialakulásához, a mértéktelen alkoholfogyasztás pedig májzsugorhoz vezethet. Milyen ételekkel támogassuk leginkább ennek a létfontosságú szervnek a megfelelő működését?

Zabpehely

Érdemes zabpehellyel indítani a reggelt. Magas rosttartalma támogatja a májat, és segítségével akár néhány felesleges kilót is leadhatunk, ami szintén hozzájárul a májbetegségek elkerüléséhez. A zab gazdag forrása a vitaminoknak, az ásványi anyagoknak és az antioxidánsoknak. Különösen polifenolokat tartalmaz nagy mennyiségben, amelyek csökkentik a szervezetben az oxidatív stressz és a sejtkárosodások mértékét. Az antioxidánsok csökkentik a krónikus betegségek rizikóját is.

Brokkoli

A szivárvány minden színéből válasszunk gyümölcsöket és zöldségeket - javasolják a táplálkozástudományi szakértők -, mert így minden szükséges tápanyaghoz és rosthoz hozzájuthatunk. Egyes tanulmányok szerint például a brokkoli fogyasztása hozzájárulhat a nem alkoholos eredetű zsírmáj megelőzéséhez. Ha a párolt brokkoli már unalmas lenne, felaprítva, szeletelt mandulával, aszalt áfonyával és egy kis balzsamecettel ízesítve salátát is készíthetünk belőle.

Spenót

A levélzöldségek glutationt tartalmaznak, ez az erős antioxidáns támogathatja a máj működését. A bébispenót például remek alapja lehet egy salátavacsorának, de fokhagymával és olívaolajjal párolva is finom. Amikor megfonnyadt, szórjuk meg friss parmezánnal. A spenótnak magas a rosttartalma, hogy csökkenti az étvágyat. Ha rendszeresen fogyasztjuk, alacsonyabb lesz az éhséghormon szintje a szervezetben,y nem érezzük magunkat éhesnek, vagyis ez a zöldség nagyon könnyen eltelít bennünket.

A spenót olyan vitaminokat és ásványi anyagokat tartalmaz, amelyek segíthetnek a csontritkulás megelőzésében. Ilyen a kalcium, a K-vitamin, a mangán, ezek a tápanyagok fontosak a csontok egészségének fenntartásában.

Áfonya

Magas polifenoltartalma révén segít elkerülni a nem alkoholos eredetű zsírmáj kialakulását, amely gyakran elhízással és magas koleszterinszinttel párosul. A polifenolokban gazdag élelmiszerek közé tartozik az étcsokoládé, az olajbogyó, a vörös héjú szőlő, a szilva, a fekete ribizli, az eper vagy a málna is.

Mandula

A diófélék – különösen a mandula – gazdag forrásai a májvédő E-vitaminnak. A mandula a szívnek is jót tesz, ezért remek nassolnivaló, de salátákra szórva is érdemes kipróbálni.

Fűszerek

A szurokfű, a zsálya, a bazsalikom vagy a rozmaring támogatják az emésztést, és jó forrásai a polifenoloknak. További előnyük, hogy sok receptben segítik a só mennyiségének csökkentését. A fahéj, a kurkuma, a currypor és a kömény is jó választás.

shutterstock 1776940622 A kávé óvhatja a májat az alkohol vagy az egészségtelen táplálkozás okozta károsodástól. Forrás: Shutterstock

Kávé

Örömhír a kávéfogyasztóknak, hogy egyes tanulmányok szerint napi két-három csésze kávé óvhatja a májat az alkohol vagy az egészségtelen táplálkozás okozta károsodástól. Más kutatások arra jutottak, hogy a kávéivás csökkentheti a májrák kockázatát.

Zöld tea

A zöld tea tele van a katechin nevű antioxidánsokkal, így kutatások szerint védelmet nyújthat a rák egyes formái, köztük a májrák ellen. A legjobb, ha magunk főzzük a teát, és frissen, melegen isszuk. A jeges tea és a készen kapható zöld tea katechintartalma sokkal alacsonyabb.

Olvasta már?

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en is!

<KÖVETKEZŐ CIKK>

Tünetkereső? Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!



EGÉSZSÉGKALAUZ DOSSZIÉ mappa

májvédelem

Forrás: EgészségKalauz
Google Hírek ikon
Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához