Ezeket látta már?

Ilyen hatással lehet egészségünkre a macskadorombolás

macska dorombolás gyógyító hatás stressz

Mi lehet megnyugtatóbb, mint simogatni egy puha, bújós macskát és hallgatni a dorombolását?

Minden macska dorombol?

A dorombolás nem csak a házimacskák kiváltsága. A nagymacskák, mint például az oroszlán vagy a tigris is dorombolnak, de másképp, mint a házimacskák. A tigris dorombolása egyirányú, ami inkább egy fűrész reszelő hangjához hasonlít, a házimacska dorombolása pedig kétirányú, tehát kilégzéskor és belégzéskor is berregő hangot ad.

Miért dorombolnak a macskák?

A legtöbben azt gondolják, hogy a macska dorombolása a boldogság és elégedettség jele. De ez nem mindig van így.

A kiscicák életük első két hetében vakok és süketek, de már néhány nap után képesek dorombolni. Ez a dorombolás egyfajta kommunikációs eszközként szolgál az anya és a kiscica között. A macskák gyakran dorombolnak, ha sérültek vagy stresszesek, és ilyen esetekben a dorombolás segíthet nekik a gyógyulásban. Többször megfigyelték, hogy a macska sebesülten, fájdalmában, elléskor, de akár haldoklás közben is dorombol. A macskák alacsony, 25 Hz és 50 Hz frekvencián dorombolnak. Ezt az alacsony frekvenciájú dorombolást nemcsak a házimacskák, hanem a szerválok, hiúzok, ocelotok és pumák is használják.

A macska dorombolásának 7 jótékony hatása

A tudósok tanulmányozták a dorombolás hatásait az emberekre, és rájöttek, miért reagálunk olyan pozitívan erre a rezgő hangra. Íme néhány magyarázat, hogy miért lehet macska dorombolása a legjobb út a boldog és egészséges élethez.

1. Stressz

A macskatartás számos módon csökkentheti a stresszt. Először is, mindannyian tudjuk, hogy egy macska simogatása és dorombolásának hallása nyugtató hatású, és csökkentheti a stressz és a szorongás érzését. Ennek az az oka, hogy a macska simogatása fokozhatja az oxitocin és a szerotonin felszabadulását, ami a relaxáció és a boldogság érzését segíti elő. Ezenkívül a doromboló hang hallatán úgy érezhetjük, nem vagyunk egyedül, enyhíti az elszigeteltség és a magány érzését.

2. Légzés

A doromboló hang enyhíti a nehézlégzést (légszomjat) macskáknál és embereknél is. Amikor egy macska dorombol, olyan hangot ad ki, amely a légzési rendellenességek kezelésére ismert frekvenciatartományba esik. Ez különösen előnyös lehet azoknak, akiknek asztma vagy krónikus obstruktív tüdőbetegség (COPD) miatt légzési nehézségeik vannak.

3. Vérnyomás

A macskákkal való interakció és a dorombolásuk csökkentheti a vérnyomást. A macska simogatásának nyugtató hatásáról és a dorombolásának ritmikus hangjáról úgy gondolják, hogy nyugtató hatással van az idegrendszerre, segít csökkenteni a stresszt és a vérnyomást.

4. Csontgyógyítás

Egy doromboló macska alacsony frekvenciájú hanghullámainak frekvenciatartománya 25 és 150 Hz között van , ami összhangban van a csontnövekedést és- javulást elősegítő frekvenciatartományokkal. Ez a hang elősegítheti a csontok gyógyulását az emberben azáltal, hogy stimulálja a csontok növekedéséért és helyreállításáért felelős sejteket. A macska dorombolása által keltett rezgések segíthetnek e sejtek aktivitásának fokozásában, ami elősegítheti az új csontszövet képződését, valamint hozzájárulhat a törések és egyéb csontsérülések gyógyulásához. Ezenkívül a macska dorombolása által keltett rezgések hozzájárulhatnak az emberek csontsűrűségének növeléséhez. Ez különösen előnyös lehet az idősebbek számára, akiknél fennáll a csontritkulás kockázata.

5. Szívinfarktus

A Journal of Vascular and Interventional Neurology folyóiratban megjelent tanulmány szerint a macskatartás a szívroham kockázatának csökkenésével járhat. A tanulmány kimutatta, hogy a macskatulajdonosoknál 40%-kal kisebb volt a szívroham kockázata, mint azoknál, akiknek nem volt macskájuk. Ez a csökkent kockázat több tényezőnek is köszönhető, beleértve a macskatartás stresszcsökkentő hatását és a macska dorombolásának nyugtató hatását. Tanulmányok kimutatták, hogy az állatokkal való interakció csökkentheti a stresszt, csökkentheti a vérnyomást és javíthatja az általános szív- és érrendszeri egészséget.

6. Fertőzés és duzzanat

Bár még nincs tudományos bizonyíték arra, hogy a dorombolással közvetlenül begyógyulhatnak az emberi testen lévő sebek, a macska simogatása pozitívan befolyásolhatja a mentális egészséget. Ez közvetve segíthet a sebgyógyulásban vagy az általános jólétben. A macskával való interakció olyan hormonokat szabadíthat fel, mint a szerotonin és az oxitocin, amelyek javíthatják az általános egészséget.

7. Izmok és inak

Kutatások kimutatták, hogy a macska dorombolása által keltett alacsony frekvenciájú rezgések jótékony hatásúak a macska és gazdája számára. Ezek a rezgések elősegíthetik a lágyszöveti sérülések gyógyulását embereknél, beleértve az izomhúzódásokat, ficamokat és egyéb kötőszöveti sérüléseket. Amikor egy macska dorombol, a rezgések átterjednek a mi testünkre is, például ha az ölünkben dorombol kedvencünk. Ezek a rezgések elősegíthetik a véráramlást a test sérült területén, elősegítve a gyógyulást azáltal, hogy oxigént és tápanyagokat juttatnak a sérült szövetekbe.

Fontos, hogy bármilyen komolyabb sérülés és más szervi probléma esetén kérjen orvosi tanácsot és kezelést.

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en, Tiktok-on is!

<KÖVETKEZŐ CIKK>

Mi az a macskamenta és milyen hatása van kiskedvencünkre?

Mi a Tünetkereső? Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!



EGÉSZSÉGKALAUZ DOSSZIÉ mappa

macska

Forrás: EgészségKalauz
Google Hírek ikon
Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához