Lassítja az öregedést is: így használja a kendermagolajat
A kendermagból olajat is préselnek, melyet nemcsak értékes esszenciális zsírsavjai miatt érdemes fogyasztani, de külsőleg is alkalmazhatjuk. Tápanyagokban, vitaminokban gazdag, ápolja a bőrünket, és bizonyos krónikus bőrbetegségek elleni küzdelemben is a segítségünkre lehet.
Mire jó a kendermagolaj?
A hidegen sajtolt kendermagolaj szagtalan, színe általában zöldes árnyalatú, íze diós. Vitaminokat, ásványi anyagokat is tartalmaz, de pozitív hatásait elsősorban az omega-3 és omega-6 zsírsavaknak köszönheti. Ezek a zsírok (melyek nemcsak nagy mennyiségben, de optimális arányban vannak a kendermagolajban), többek között a gamma-linolén-sav gyulladáscsökkentő, bőrnyugtató és kiegyensúlyozó tulajdonságokkal bírnak.
A kendermagolaj például nagyszerű ápolója lehet a zsíros bőrnek. Meglepő tanács lehet, hogy a zsíros bőrt még több zsiradékkal „kezeljük”, de a zsíros bőr gyakran nem elég hidratált és vízhiányos, vagyis tulajdonképpen túl száraz. Erre a szervezetünk a faggyútermelés fokozásával reagálhat (ez azonban nem „oldja meg” a vízhiányt). A túl sok faggyú eltömítheti a pórusokat, és megnövelheti a pattanások kialakulásának esélyét is, nem is beszélve arról, hogy a zsíros érzetű, fénylő arc igen zavaró lehet. A kendermagolaj segítheti kiegyensúlyozni a túlságosan zsíros bőrt, biztosíthatja annak hidratáltságát, anélkül, hogy a faggyútermelést fokozná. Nem tömíti el a pórusokat sem, így pattanásokat sem okoz.
A kendermagolajban lévő zsírsavak, mint a korábban már említett GLA, az omega-3 vagy az omega-6 serkenti a bőr megújulását, regenerálódását, ugyanakkor a gyulladásokat és az irritációt is képes csökkenteni. Ez egyrészt lassíthatja a bőr öregedési folyamatait, másrészt olyan problémák ellen is megoldást nyújthat, mint a pattanásosság, az atópiás dermatitisz, illetve a pszoriázis.
Hogyan alkalmazzuk a kendermagolajat a szépségápolásban?
Már azzal nagyon sokat tehetünk a bőrünk egészségéért, ha rendszeresen beiktatjuk az étrendünkbe a kendermagolajat. Természetesen, külsőleg is alkalmazhatjuk: egy kevés olajat tegyünk a tenyerünkbe, melegítsük fel, majd masszírozzuk át vele az érintett területet. Hagyjuk hatni az olajat néhány percig, majd langyos vízzel öblítsük le! A kendermagolajat ún. alap- vagy vivőolajként is használhatjuk. Ebben az esetben akár illóolajakat (pl. rozmaringot, teafaolajat vagy levendulát) is belekeverhetünk. 1 deci kendermagolajba 5-10 csepp illóolajat tegyünk.
Legyünk óvatosak, mert a kendermagolaj, ritkán bár, de enyhe allergiás reakciót okozhat. Használata előtt érdemes ezért bőrpróbát végezni, és csak akkor alkalmazni bőrápolásra, ha nem veszünk észre kipirosodást, nem érzékelünk viszketést sem.