Kesudió, mandula, dió: így vigyáznak ránk ezek a csodás magvak
Egészséges, tápanyagokban gazdag, finom és nassolnivalónak sem utolsó!
Az olajos magvak, csonthéjasok olyan „szuperélelmiszerek”, melyeket nyugodt szívvel beilleszthetünk az egészséges étrendbe. Lássuk, mely magvakat érdemes akár naponta fogyasztani!
A legnépszerűbb olajos mag, a dió
Hazánkban az egyik legnépszerűbb olajos mag (csonthéjas) a dió – sok családban elképzelhetetlen például a karácsonyi ünnep a diós sütemények nélkül. A dióban B- és E-vitaminok, réz, mangán, cink, magnézium, kalcium, kálium és szelén is megtalálható, valamint jótékony hatású omega-3 zsírsavak. A dió rendszeres fogyasztása csökkentheti bizonyos daganatos betegségek, így a prosztata- és az emlőrák rizikóját, de normalizálja a vérnyomásunkat és a koleszterinszintünket is. Érdemes naponta 6-8 szem diót elfogyasztani, vagy magában, csemegeként, vagy durvára őrölve salátákba keverve, de tésztát is ízesíthetünk vele!
Kesudió a magok királynője
A kellemes ízű kesudió a gyermekek nagy kedvence lehet, de felnőtteknek is ajánlott rendszeresen megenni néhány szemet, mert nagyszerű réz-, magnézium-, kálium- és vasforrás, emellett pedig A-, K- és E-vitamin is található benne. A kesudióban olyan egészséges zsírok is vannak, melyek segíthetnek megelőzni a szív- és érrendszeri betegségeket, csökkenthetik a magas koleszterinszintet.
A kesudiót azoknak a hölgyeknek is érdemes beilleszteni az étrendjükbe, akik PMS-től szenvednek, vagyis a menstruációt megelőző héten olyan kellemetlen tüneteket tapasztalnak, mint a puffadás, a fejfájás vagy a hangulatingadozás. A kesudiót édes és sós ételekhez egyaránt adhatjuk, de természetesen "magában", nyersen is finom nassolnivaló.
Mandulából egy marékkal
Az egyik legegészségesebb magféle a mandula, melyben olyan fontos ásványi anyagokat és vitaminokat találunk, mint a cink, a magnézium, a kálium, a vas, a réz, a foszfor, a szelén, valamint a B- és az E-vitaminok. Ezen mikrotápanyagok egy része antioxidáns hatású, vagyis hozzájárulhat az úgynevezett oxidatív stressz okozta károsodások elleni küzdelemhez, és segíthet megelőzni bizonyos krónikus betegségeket, melyek kialakulásában a káros szabadgyökök is szerepet játszanak.
A mandulában emellett rostok és egészséges zsírsavak is vannak; rendszeres fogyasztása nagyon jót tesz a szívnek és az ereknek, normalizálja a koleszterinszintet, javítja az agyműködést és csökkenti a cukorbetegség és a székrekedés rizikóját is. A mandula kivonatát, illetve a magból készült olajat a szépségápolásban is felhasználhatjuk: az édesmandula-olaj például hidratál, nyugtat és az öregedés jelei ellen is felveszi a harcot, emellett pedig úgynevezett alap- vagy vivőolaj is egyben (vagyis illóolajokat is belekeverhetünk).
Elég naponta egy maréknyi mandulát, nagyjából 5 dkg-t elfogyasztanunk ahhoz, hogy előnyös hatásait érezhessük: ehetjük nyersen, étkezések közötti nassolnivalóként, de salátákhoz, levesekhez is keverhetjük, sőt a mandulából készült lisztet, "tejet" vagy vajat is kipróbálhatjuk.
Mi a helyzet, ha nem engedhetjük meg magunknak ezeket a drágább magokat?
Ha valakit az olajos magvak ára rettent vissza, esetleg nehezebben beszerezhetőnek tartja ezeket, annak sem kell lemondania az egészséges nassolnivalókról. A tökmagot és a napraforgó magját gyakran a háttérbe szorítja a mandula, a dió vagy a kesudió, pedig ezek is nagyon jó hatással lehetnek a szervezetünkre! A tökmag például igen gazdag B-vitaminokban, de C-, E-, K-vitaminokat, omega-3 zsírsavakat, és számos ásványi anyagot, nyomelemet (pl. cinket, mangánt, vasat, magnéziumot, foszfort) tartalmaz.
A tökmag rendszeres fogyasztása erősíti az immunrendszerünket, jótékonyan hat a vércukorszintre, javítja a hangulatunkat, és a prosztata egészségének megőrzéséhez is hozzájárul. A napraforgó magjában pedig nagy mennyiségben találhatunk antioxidáns hatású E-vitamint, emellett pedig B-vitaminokat, vasat, kalciumot, cinket, folsavat, szelént, rezet, magnéziumot és káliumot is.
A napraforgómag rendszeres fogyasztása enyhítheti az asztmás tüneteket, megelőzheti a migrént és csökkentheti az agyvérzés, a szívroham és más szívbetegségek rizikóját is. A napraforgó magját nemcsak magában érdemes rágcsálni, salátákba is keverhetjük.
Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en is!