Ezeket látta már?

Ezért veszélyes az, ha a hasára hízik

hízás has veszélyes oka

A hasi elhízás nem csak esztétikailag zavaró, de komoly problémákat is okozhat.

A hasi – alma típusúnak is nevezett – elhízás a szakemberek szerint veszélyesebb lehet, mint ha az azonos mennyiségű zsírszövet viszonylag egyenletesen oszlik el a testen. Ha valakinek nagy a derékbősége a csípőjéhez viszonyítva, az azt jelenti, hogy az úgynevezett viszcerális zsírszövet mennyisége nagyobb. Ez a zsírszövet-típus nem a bőr alatt, hanem a belső szervek között, a hasüregben található meg. A zsírszövetből pedig olyan vegyületek kerülhetnek a szervezetünkbe, amelyek károsíthatják a sejteket, szerveket, például a vérereket.

Ettől alakulhat ki a hasi elhízás

A hasi zsírpárnák jelentősen növelik olyan súlyos, akár halálos betegségek rizikóját, mint a magas vérnyomás, a magas koleszterinszint, a szívbetegségek, a cukorbetegség, a stroke, valamint ezt a típusú elhízást bizonyos daganatokkal és a demenciával is összefüggésbe hozták.

Természetesen az egészségtelen (főként finomított szénhidrátokban gazdag) étrend és a mozgásszegény életmód hozzájárul a túlsúlyhoz, de néhány egyéb tényező is közrejátszhat. A genetikai örökségünk például meghatározza, hogy inkább hasra hízunk, ezért érdemes „megvizsgálni” a szüleink, nagyszüleink alakját. Ha a családtagjaink is pocakosak, még jobban oda kell figyelnünk az egészséges étrendre és a testmozgásra, mert valószínű, hogy mi is hasra fogunk hízni.

A férfiak könnyebben híznak hasra

A férfiakra gyakrabban jellemző az alma típusú elhízás, míg a hölgyeknél a körte alkat a gyakoribb (vagyis a csípőjük, a combjuk és a fenekük lesz nagyobb, ha felszednek néhány kilót).

Ennek hormonális okai is vannak, ezért a menopauza idején, amikor csökken az ösztrogén mennyisége azok a hölgyek is elkezdhetnek hasra hízni, akiknek korábban nem kellett aggódniuk emiatt. Az idő előrehaladtával pedig az anyagcsere is lassul, így a testsúly megőrzése is nehezebb feladat lesz.

A hormonrendszer zavarai is hozzájárulhatnak a hasi típusú elhízáshoz, ezt elsősorban a PCOS-ben szenvedő hölgyek vehetik észre. A policisztás ovárium szindróma a normálisnál magasabb tesztoszteronszinttel, fokozott szőrnövekedéssel, menstruációs zavarokkal, pattanásokkal és hízással jár együtt.

Hasi hízás: rossz alvás és stressz is okozhatja

A kutatások szerint a túl kevés és a túl sok alvás egyaránt növeli a hasi típusú elhízás rizikóját, mint ahogy a stresszes életmód is. Ennek az oka részben még ismeretlen a szakemberek előtt, de az anyagcsere zavara és bizonyos hormonok fokozott termelődése egyaránt arra késztetik a szervezetünket, hogy „spóroljon” az energiával és raktározzon el annyit, amennyit csak tud. Emellett, a stressz és az alváshiány miatt hajlamosabbak leszünk hizlalóbb, szénhidrátokban és zsírokban gazdag ételeket választani.

Nehéz megszabadulni a zsigeri zsírtól?

A zsigeri zsírt valójában könnyebb elveszíteni, mint a bőr alatti zsírt. Ennek oka főleg az, hogy ez hogy gyorsabban metabolizálódik, így a szervezet hamarabb meg tud szabadulni tőle. Rendszeresen mozgás és egészséges táplálkozás hatására akár két-három hónapon belül meg is lehet az eredménye.

Összegzés

  • A hasi elhízás veszélyesebb lehet, mint az azonos mennyiségű zsírszövet egyenletes eloszlása.
  • A viszcerális zsírszövet káros hatást gyakorolhat a szervezetre és megnöveli bizonyos súlyos betegségek kockázatát.
  • Az egészségtelen étrend és a mozgásszegény életmód hozzájárulhatnak a hasi elhízáshoz.
  • Genetikai örökségünk és hormonális okok is szerepet játszhatnak a hasi elhízás kialakulásában.
  • A túl kevés és túl sok alvás, valamint a stresszes életmód is növeli a hasi elhízás kockázatát.

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en, Tiktok-on is!

<KÖVETKEZŐ CIKK>

Stressz a munkahelyen: így lehet csillapítani a szorongást

Mi a Tünetkereső? Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!



EGÉSZSÉGKALAUZ DOSSZIÉ mappa

kiégés

Forrás: EgészségKalauz
Google Hírek ikon
Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához