Ezért építenék be a kanadaiak az iskolai tantervbe a főzést
A kanadaiak arra buzdítanak, hogy legyünk kritikusak a reklámokkal szemben, az iskolai tantervbe is beépítenénk a főzést, és elmondják azt is, minek kellene valójában a tányérunkra kerülnie.
Az arányokon van a hangsúly, nem a mennyiségen
A kanadai táplálkozási ajánlás a mennyiség helyett az arányokra hívja fel a figyelmet, azaz, arra, hogy amikor eszünk, melyik ételekből érdemes többet, és melyekből kevesebbet tenni a tányérunkra. A kanadaiak szerint az ideális az, ha a tányér felét zöldségek és gyümölcsök, egy negyedét fehérjedús alapanyagok, a negyedét pedig teljes értékű gabonafélék - teljes kiőrlésű kenyér és tészta, bulgur - alkotják. Az ajánlás az élelmiszeripar nyomását figyelmen kívül hagyva a következő irányelveket tartalmazza:
- fehérjeforrásként magvakat, hüvelyeseket, tofut, halat együnk, és kevesebb tejterméket;
- részesítsük előnyben a növényi tejeket;
- vizet igyunk, amit, ha ízesíteni szeretnének, tegyük azt friss gyümölcsökkel;
- az étkezések felét zöldség és gyümölcs adja;
- az állati eredetű termékekből az alacsony zsírtartalmút válasszuk, de ne vigyük túlzásba ezek fogyasztását sem;
- kerüljük a feldolgozott élelmiszereket;
- főzzünk otthon, étkezzünk együtt a barátokkal, családtagokkal;
- csökkentsük az alkohol, a cukor és a telített zsírok fogyasztását;
- vásároljunk úgy hogy minél kevesebb szemetet termeljünk.
Iskolai tantervbe vennék a főzést
Az ajánlás kitér arra is, hogy a kevésbé jómódúak számára is biztosítani kell az egészséges étkezés lehetőségét, valamint a szülői példamutatásra is felhívja a figyelmet. Az iránymutatás összeállítói fontosak tartják, hogy a szülők főzzenek, süssenek, a gyakorlatot pedig átadják a következő generációnak. Sőt, az iskolai tantervbe is beépítenék a főzésoktatást!
Olvasson tovább! Ilyen a szívvédő skandináv diéta!
Ami még kiemelkedő, hogy tudatosságra buzdítanak, vagyis arra hogy nézzük meg az élelmiszerek címkéjét, mielőtt a kosarunkba teszünk valamit, vizsgáljuk meg, milyen összetevők vannak benne, és a reklámokkal szembeni kritikus szemlélet hangsúlyozzák.
Forrás: Tudatosvasarlo.com