Ezeket látta már?

Jód, kurkumin, cink: mennyire hatásosak valójában? Itt a szakértők válasza!

étrend kiegészítő, viamin, életmód

Az internetes reklámok és közösségi oldalak rengeteg olyan terméket hirdetnek, melyek állítólagosan képesek súlyos betegségeket kezelni vagy megelőzni. De mi az, ami valóban hatásos?

Dr. Jagusztin Tamás, a Pest Vármegyei Főügyészség osztályvezetője szerint ezek a készítmények főleg az egészségtudatos vásárlók körében népszerűek, akik gyakran könnyen befolyásolhatók.

Fontos megjegyezni, hogy nem minden esetben van tudományos alapja ezeknek a termékeknek, ígéreteinek. Az étrend-kiegészítők esetében szigorú szabályok vonatkoznak a reklámokra, különbséget kell tenni a betegségek elleni termékek és az egészségmegőrzést szolgáló kiegészítők között.

Az Európai Unió nyilvántartása szerint csak néhány alkotóelem hatásossága igazolható, sok más állítás pedig tudományosan nem megalapozott.

Az Európai Unió Bizottsága összegyűjtötte az összes tagállamtól a lehetséges állításokat, összesen 44 000 darabot. Ezeket az Európai Élelmiszerbiztonsági Hatóság megvizsgálta, és tudományos szakvéleményt adott arról, hogy mely alkotóelemek azok, amelyek hatásossága tudományosan igazolható. Az eredmény egy jogszabály és egy nyilvántartás formájában jelent meg, amit a 432/2012/EU rendelet tartalmaz. A rendeletet rendszeresen módosítják az egészségre vonatkozó, újonnan engedélyezett állítások jegyzékének frissítése érdekében. A nyilvántartás itt található meg - írja az ügyészség.hu

Csak néhány száz alkotóelem hatásossága volt igazolható, az is szigorú feltételek mellett. a teljesség igénye nélkül ilyenek például az alábbiak:

  • a dió igazoltan hozzájárul a vérerek rugalmasságának fenntartásához, ha legalább napi 30 grammot viszünk be,
  • a cink hozzájárul a köröm, a bőr és a haj normál állapotának fenntartásához,
  • napi 200 mg kakaó segít megőrizni az erek rugalmasságát,
  • a szelén hozzájárul a pajzsmirigy normál működéséhez és az oxidatív stresszel szembeni védelemhez,
  • napi 20 g olivaolaj polifenolja hozzájárul az oxidatív stresszel szembeni védelemhez,
  • napi 250 mg omega-3 hozzájárul a szív megfelelő működéséhez,

Ezekkel szemben viszont nem találták tudományosan igazoltnak például azt, hogy a hialuronsav segít megőrizni a bőr egészségét és a bőr fiatalos megjelenését, a kurkumin hozzájárul az ízületek normál működéséhez, a Q10 koenzim fenntartja a szív egészségét, vagy hogy az L-karnitin hatékonyabbá teszi az energia-anyagcserét.

Ezért fontos, hogy kritikusan álljunk az étrend-kiegészítők reklámjaihoz, és ne felejtsük el, hogy az egészséges életmód több tényező összessége, nem csupán egy termék ígéretén múlik.

Az ügyészség már több vállalkozással szemben vizsgálatot indított a jogellenes reklámok miatt, hogy védelmet biztosítson a fogyasztóknak. De nekünk, fogyasztóknak is tudatosnak kell lennünk, és kritikusan kell értékelnünk az étrend-kiegészítőkkel kapcsolatos állításokat.

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en is!

<KÖVETKEZŐ CIKK>

Így érdemes szedni a vitaminokat, hogy erősítsék egymás hatását

Mi a Tünetkereső? Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!



EGÉSZSÉGKALAUZ DOSSZIÉ mappa

C-vitamin

Forrás: EgészségKalauz
Google Hírek ikon
Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához