Ezeket látta már?

50 éves kor felett ezeket az étkezési szabályokat már nagyon érdemes betartani!

egészséges táplálkozás, 50 felett, szénhidrát, étrend

Az 50 év feletti felnőttek egészséges étrendjének egyik legnagyobb és legfontosabb része a (gyakran félreértett) szénhidrát.

Mik azok a szénhidrátok?

A szénhidrátok természetes módon számos élelmiszerben, például gyümölcsökben, zöldségekben és gabonafélékben találhatóak. Ezeket gyakran "jó" szénhidrátoknak nevezik. A feldolgozott élelmiszerekhez, például üdítőkhöz, chipsekhez és édességekhez cukor vagy keményítő formájában is hozzáadják őket. Ezeket nevezzük "rossz" szénhidrátoknak.

A rossz szénhidrátokat tartalmazó feldolgozott élelmiszerek a legrosszabbak az egészségre nézve. Túlterhelik a szervezetet extra cukorral, keményítővel.

Így hatnak a jó szénhidrátok a szervezetre

A jó szénhidrátoknak számos feladata van, többek között:

  • energiát adnak
  • csökkentik az olyan egészségügyi problémák kialakulásának esélyét, mint a szívbetegségek, az elhízás és a cukorbetegség
  • segítenek a testsúly szabályozásában

A jó szénhidrátoknak a napi kalóriák körülbelül felét kell kitenniük. A rossz szénhidrátokat tartalmazó feldolgozott élelmiszerek "üres" kalóriák, amelyekből hiányoznak a tápanyagok. Idősebb korban a kiegyensúlyozott étrend segít az egészség megőrzésében, és mivel a szénhidrátok teszik ki az étrend mintegy felét, a jó szénhidrátok ebben a tekintetben fontos szerepet töltenek be.

Miért érdemes egészségesen táplálkozni?

  • Segítheti a szervezet védekezőképességét, vagyis az immunrendszert.
  • Segíthet megőrizni az normális testsúlyt.
  • Csökkentheti az olyan betegségek esélyét, mint a szívbetegségek, a magas vérnyomás és a csontritkulás.

A kiegyensúlyozott étrend emellett:

  • Javíthatja az összpontosítást és a memóriát.
  • Csökkentheti az Alzheimer-kór kockázatát.
  • Javíthatja a hangulatot.
  • Szebb lehet tőle a bőr és a haj.

Ezeket a szénhidrátokat érdemes kerülni

Cukros italok, üdítők és gyümölcslevek: ezek gyakran tartalmaznak hozzáadott cukrot. Helyettesítheti őket valódi gyümölcslevet tartalmazó szénsavas ásványvízzel vagy enyhén édesített teákkal.

Fehér kenyér: egyszerűen cserélje le a szokásos szendvicskenyerét teljes kiőrlésű vagy teljes kiőrlésű kenyérre.

Tésztafélék: a kenyérhez hasonlóan tésztából is válasszon teljes kiőrlésű tésztákat. Vagy vágjon fel tésztának zöldségeket, például cukkinit és tököt.

Sült krumpli és chips: még a zsírmentes és alacsony nátriumtartalmú chipsek is tele vannak rossz szénhidrátokkal. Az édesburgonyából vagy fekete babból készült chips egészségesebb megoldás lehet.

Sütemények, torták és sütemények: valószínűleg nem fog megdöbbenni, ha megtudja a pékáruk tele vannak rossz szénhidrátokkal. Próbálja meg friss, fagyasztott vagy szárított gyümölcsökkel kielégíteni édesszájúságát.

Fehér rizs: nem olyan rossz, mint más feldolgozott élelmiszerek, de nem olyan egészséges, mint a teljes kiőrlésű alternatívák, például a barna rizs vagy a quinoa.

Ízesített joghurtok: kicsit több munkát igényel, de ha friss vagy fagyasztott gyümölcsöt keveri bele a kedvenc natúr joghurtjához, akkor az már sokat segíthet.

Cukros gabonapelyhek: ezek többsége sok rossz szénhidrátot tartalmaz. Fontolja meg, hogy a cukros gabonapelyheket természetes, teljes kiőrlésű változatokra cseréli. Vagy térjen át feldolgozatlan zabpehelyre friss gyümölcsökkel.

Olvasta már?

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en, Tiktok-on is!

Fogyókúra: ezek voltak 2023 legjobb diétái a táplálkozási szakemberek szerint

Fogyókúra: ezek voltak 2023 legjobb diétái a táplálkozási szakemberek szerint

Ingyenes tünetellenőrző: gyorsan beazonosítható vele a problémája!



EGÉSZSÉGKALAUZ DOSSZIÉ mappa

sport

Forrás: Webmd
Google Hírek ikon
Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához