A D-vitamin-túladagolás veszélye: ezért sem tanácsos az ajánlottnál többet szedni
A kutatók egy 80 éves rejtélyt oldottak meg.
Dobson Szabolcs gyógyszerengedélyeztetési szakértő csoportjában egy érdekes kutatásra hívta fel a figyelmet.
"A D-vitamin toxicitás rendkívül érdekes típusát fejtették meg angliai kutatók. Amikor a 30-as évektől elkezdték alkalmazni a D-vitamin-pótlást, hamarosan megfigyelték, hogy egyes csecsemőknél nagyon magas kalcium vérszint és súlyos, esetenként halálos vesekárosodás alakult ki. Ezt elnevezték 1. típusú csecsemőkori hiperkalcémiának, amelynek oka a D-vitamint bontó CYP24A1 enzim génjének mutációja, ami miatt a D-vitamin lebomlása nem megfelelő " - írta posztjában Dobson, majd kitért arra is, hogy a betegek kb. 10%-a esetében nem találtak ilyen mutációt. Ezt a 80 éves rejtélyt oldották meg most, amikor kiderítették, hogy ezekben az esetekben az enzim térbeli alakja hibás.
"A megadózisú D-vitaminszedéssel már csak azért is vigyázni kell, mert lehetnek diagnosztizálatlan D-vitamin anyagcserezavarban szenvedők. Másfelől időnként bárki végeztethet laborvizsgálatokat, benne D-vitamin ellátottságra és kalcium vérszintre is" - javasolta posztjában.
A D-vitamin napi ajánlott beviteli szintje
A jelenlegi ajánlások szerint felnőtteknek a D-vitamin napi ajánlott bevitele 2000 NE októbertől márciusig. Fertőző betegségek, menopauza és csontritkulás esetén ezt ajánlott megemelni 4000 NE-re.
Melyek a A D-vitamin-túladagolás jelei?
- gyenge, rossz étvágy,
- székrekedés
- hányinger, hányás,
- fokozott vizeletkiválasztás,
- gyengeség,
- idegesség,
- szomjúság.
- Bőrviszketés is jelezheti, a vesék működése károsodhat, vesekő képződhet, a lágy szövetek elmeszesednek.
A D-vitamin túladagolható, ennek tünetei akkor jelentkeznek, ha hosszabb ideig napi 4000 NE-nél nagyobb mennyiséget szed valaki. Túladagolás étellel bevitt D-vitaminból vagy túl sok napfény által nem fordul elő.
A vérvizsgálat ilyenkor emelkedett kalciumszintet mutat, amely hosszú távon az erek meszesedéséhez, illetve vese- és szívproblémákhoz vezethet.
Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en is!