Ezeket látta már?

Nem is hinné, milyen szoros kapcsolat van a táplálkozás és a daganatos betegségek kialakulása között

Az étrend hatása a bélmikrobiomra

Az étrend a bélmikrobiom fontos szabályozója.

Egy friss kutatás szerint a bél mikrobiom a daganatos betegek immunterápiára adott daganatellenes immunválaszának fontos külső szabályozója.

A bélmikrobiom olyan ökológiailag kiegyensúlyozott mikroorganizmusok közössége, amelyeket különböző tényezők befolyásolnak, mint például az életmód, földrajzi helyzet, antibiotikumok és táplálkozás. A bélmikrobiom számos területen szabályozza az emberi egészséget, ideértve az immunitást és az immunellenőrzési pont-gátlókra adott választ a rákterápiában. A diszbiózis, vagyis az egyensúlyhiány a bélmikrobiom között, kapcsolódik az immunrendszer diszregulációjához, amely hatással lehet az immunellenőrzési pont-gátlók hatékonyságára és mellékhatásaira. Több bizonyíték is alátámasztja a bélmikrobiom szerepét a rákos betegeknél az immunellenőrzési pont-gátlókra adott válasz szabályozásában. A bélmikrobiom összetétele összefüggésbe hozható a rákterápiában részesülő betegek klinikai eredményeivel. Az antibiotikumok használata csökkenti az immunellenőrzési pont-gátlókra adott klinikai választ rákos betegeknél. Ezenkívül, a bélmikrobiom összetételének Széklet Mikrobióta Transzplantációval (FMT) történő kezelése javította a melanomás betegeknél az immunellenőrzési pont-gátlókra adott választ, ami azt sugallja, hogy fontos a rákos betegek mikrobiális terápiáinak fejlesztése.

A táplálkozás szerepe

Az étrend jelentős szerepet játszik a bélmikrobiom szabályozásában. A probiotikumok, mint például az erjesztett élelmiszerek, élő mikroorganizmusokat tartalmaznak, amelyek kölcsönhatásba lépnek a bélmikrobiótával, támogatják az immunfunkciót és segítik a bélfal integritását.

Az erjesztett élelmiszerek hatása

Egy kutatás kimutatta, hogy az erjesztett élelmiszerek fogyasztása növeli a bélmikrobiom diverzitását és csökkenti a szisztémás gyulladást, hasonlóan az immunterápiára reagáló betegeknél tapasztalható hatásokhoz.

Ezek például:

  • joghurt
  • kefir
  • savanyú káposzta
  • kimchi
  • kovászos kenyér

Ezzel szemben a magas rosttartalmú étrend nem befolyásolta a mikrobiom diverzitását. Érdekes módon a bélmikrobióta diverzitásának javulásához hozzájáruló új taxonok nem elsősorban az elfogyasztott erjesztett élelmiszerekből, hanem inkább a rezidens bélmikrobiótából származtak. Az erjesztett élelmiszerek fogyasztásának hatásait az erjesztett élelmiszerekben található mikrobiális metabolitok közvetíthetik, függetlenül a mikrobatartalomtól. Az erjesztett élelmiszerekben lévő baktériumok immunszabályozó fermentációs melléktermékeket, például laktátot termelnek, amelyek képesek modulálni a vékonybélben a bélmikrobiom összetételét, elősegítve az Akkermansia muciniphila növekedését és az immuntoleranciát a szabályozó T-sejtek növekedése révén.

Egy újabb vizsgálat azt mutatta, hogy a megfelelő mennyiségű rostot és probiotikumokat tartalmazó étrend kapcsolatba hozható az immunellenőrzési pont-gátlók hatékonyságával metasztatikus melanomában. A melanomás betegek közül azok, akik rendszeresen fogyasztottak elegendő rostot és kaptak ICI terápiát, jobb túlélést értek el a betegekhez képest, akik nem kaptak megfelelő rostbevitelt. Azonban a probiotikumokkal kombinált magas rostbevitelű étrendet követő betegeknél alacsonyabb volt az ICI terápiára adott válasz aránya. Az eredményeket egérkísérletek is alátámasztották.

Összefoglalva

Egyre több bizonyíték utal arra, hogy a fermentált élelmiszerek és bizonyos probiotikumok speciális étrendi kezelést nyújthatnak, amely javíthatja a rákos betegek immunellenőrzési pont-gátlókra adott válaszát. Azonban további kutatásokra van szükség ahhoz, hogy pontosan megértsük a hatásmechanizmusokat. Bár az alapvető mechanizmusok még nem teljesen tisztázottak, a preklinikai és megfigyeléses vizsgálatok azt sugallják, hogy az erjesztett élelmiszerek és a magas rosttartalmú ételek fogyasztása befolyásolhatja a bélmikrobióta sokféleségét és működését, valamint az immunrendszert és a gyulladásos folyamatokat, ezzel elősegítheti az immunterápiára adott választ. A jövőben prospektív vizsgálatokban kell értékelni ezeket az eredményeket, amelyek segítenek étrendi irányelvek kidolgozásában az immunterápiás kezelést kapó rákos betegek számára.

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en, Tiktok-on is!

<KÖVETKEZŐ CIKK>

Ilyen komoly betegségekhez vezet, ha megbomlik a bélflóra egyensúlya!

Mi a Tünetkereső? Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!



EGÉSZSÉGKALAUZ DOSSZIÉ mappa

mikrobiom

Forrás:

Khvaramze S. Microbiome-Targeted Therapies Can Improve Cancer Outcomes. What Oncologists Should Know About the Potential Impact of Probiotics on Therapy Response

https://dailynews.ascopubs.org/do/microbiome-targeted-therapies-can-improve-cancer-outcomes-oncologists-should-know

Forrás: klinikaionkologia
Google Hírek ikon
Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához