Ezeket látta már?

Káros hatással van az agyra az, ha ebben a pózban alszik

alvás póz agy egészség kutatás

Egy friss kutatás szerint megnöveli a neurodegeneráció esélyét az, ha az alábbi pózban alszik.

Közismert tény, hogy az elegendő és megfelelő minőségű éjszakai pihenés létfontosságú az egészség szempontjából – de ami az agyra ható tényezőket illeti, nem csupán az alvással töltött órák száma számít, hanem az is, hogy milyen testhelyzetben alszunk.

A háton fekvés veszélyei

Egy friss kutatás szerint -amelyet az Alzheimer Társaság 2024-es nemzetközi konferenciáján mutattak be - hanyatt fekvésben történő alvás esetén megnő az Alzheimer-kór, a Parkinson-kór és más neurodegeneratív betegségek kialakulásának kockázata.

- Tanulmányunk szoros kapcsolatot talált a háton alvás és a neurodegeneratív betegségek között, de nem bizonyította, hogy az alvás módja közvetlenül okozná ezeket a betegségeket – nyilatkozta Daniel J. Levendowski, a kutatás vezető szerzője.

Ez a friss eredmény megerősíti azokat a korábbi megfigyeléseket, miszerint kapcsolat van a háton alvás és a neurodegeneratív betegségek fokozott kockázata között.

A tanulmányról

Először 2015-ben merült fel, hogy a hanyatt fekvésben való alvás és a neurodegeneratív betegségek között valamilyen kapcsolat lehet. Egy egerekkel végzett kísérlet ugyanis azt sugallta, hogy az ilyen testhelyzet hozzájárulhat az agysejtek károsodásához.

2019-ben Levendowski és csapata már embereken is vizsgálta ezt az összefüggést: ennek során 45 neurodegeneratív betegségben szenvedő résztvevőt vizsgáltak, és megállapították, hogy azok, akik több mint két órát a hátukon aludtak, nagyobb valószínűséggel szenvedtek valamilyen neurodegeneratív betegségben.

A legújabb kutatás során a kutatók még mélyebbre ástak: kontrollcsoportot állítottak fel száz, viszonylag egészséges emberből, és megvizsgáltak kb. 200 olyan pácienst, akik enyhe kognitív károsodással, progresszív szupranukleáris bénulással és Alzheimer-kórral küzdöttek. Egyes résztvevőknél Parkinson- spektrumzavart (PSD) is kimutattak.

A kutatók otthonukban figyelték meg a résztvevőket egy speciális eszköz segítségével, ami mérte, hogy éjszakánként mennyi időt töltöttek háton fekvő helyzetben.

- A Sleep Profiler kilenc fontos biomarkert azonosít, amelyek segítenek a neurodegeneratív betegségek altípusainak felismerésében – mondta Levendowski. - A hanyatt fekvő helyzetben töltött alvási idő ezek egyike.

A kutatók azt találták, hogy a neurodegeneratív betegségekkel küzdő résztvevők gyakrabban aludtak hanyatt több mint két órán keresztül, mint az egészséges kontrollcsoport.

Bár az összefüggés figyelemfelkeltő, ám hangsúlyozták, hogy további kutatásokra van szükség annak megállapítására, hogy a háton alvás valóban hozzájárulhat-e a neurodegeneratív betegségek kialakulásához.

Mi lehet az összefüggés?

A kuttaók szerint a pozíció olyan állapotokat idézhet elő, amelyek csökkenthetik az agy méregtelenítő képességét. Az agy által termelt neurotoxinoknak alvás közben kellene kiürülniük, ám ahogy az emberek öregszenek, ez a folyamat egyre kevésbé hatékony - ez jellemzően 15-20 évvel azelőtt kezdődik, hogy a neurodegeneráció miatti kognitív hanyatlás első jelei jelentkeznének.

Levendowski szerint, ha hanyatt alszik, az még tovább lassíthatja ezt a folyamatot, mert ebben a pozícióban a vér nem áramlik kellően az agyból a szívbe.

Ráadásul egy korábbi állatkísérletekre alapozott kutatásban azt találták, hogy a háton alvás különösen hatástalan a béta-amiloid fehérje eltávolításában az agyból (ez a fehérje pedig összefüggésben áll az Alzheimer-kórral).

Nem elhanyagolható az sem, hogy a háton alvás súlyosbíthatja az alvási apnoét is, amely megzavarja az alvást, ami további méreganyag-felhalmozódást eredményez.

Természetesen még több kutatás szükséges ahhoz, hogy egyértelműen meg lehessen állapítani az összefüggést a háton alvás és a neurodegeneratív betegségek között, ám mindenesetre igencsak elgondolkodtató az összefüggés.

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en, Tiktok-on is!

Szeret az oldalán aludni? Nem mindenkinek javasolt!

Szeret az oldalán aludni? Nem mindenkinek javasolt!

Mi a Tünetkereső? Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!



EGÉSZSÉGKALAUZ DOSSZIÉ mappa

alvás

Forrás: health.com
Google Hírek ikon
Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához