Őrizze meg szellemi frissességét élete végéig: ezt az 5 tanácsot fogadja meg!
Apró változtatásokkal is rengeteget tehetünk az egészségünkért.
Agyunk egészségének megőrzése érdekében dr. Nagy Zoltán, a Városmajori Szív- és Érgyógyászati Klinika professor emeritusa ad tanácsokat.
1. Legyünk aktívak fizikailag
Rendszeresen mozogjunk és sportoljunk, még időskorban is. Az egészséges agyműködéshez elengedhetetlen a jó vérkeringés. Ha csökken az agy vérellátottsága, az számos problémához vezethet, például mentális fáradtsághoz, szédüléshez, vagy gyakori fejfájáshoz. Ezek mind jelek lehetnek arra, hogy az agy nem kap elegendő vért. A rendszeres mozgás segíti az agyi véráramlást, ezért fontos, hogy része legyen mindennapjainknak. Már fiatalon érdemes sportos, aktív életmódot kialakítani, mivel a fizikai inaktivitás negatívan befolyásolhatja az egész szervezet működését, beleértve az agyat is.
Idősebb korban is érdemes elkezdeni a rendszeres sétát, kirándulást vagy természetjárást, de fontos betartani a fokozatosság és következetesség elvét. Még túlsúly vagy mozgásszervi problémák esetén is fontos a fizikai aktivitás, mivel az segít testileg és lelkileg is jobban érezni magunkat. A WHO ajánlása szerint a felnőtteknek heti 300 perc alacsony intenzitású mozgást kellene végezniük az egészségük megőrzése érdekében.
2. Csökkentsük a stresszt
Túlzott stressz negatívan hat az agy teljesítményére, ezért érdemes megtanulni stresszcsökkentő technikákat. Ilyen lehet például a meditáció, légzőgyakorlatok vagy a jógázás. A testmozgás és fizikai aktivitás magukban is segítenek a stressz oldásában.
Ha hangulatunk javul, a stressz szintje is csökkenhet. Időskorban gyakori a klinikai depresszió, ami orvosi segítséget igényelhet, és esetleg szorongáscsökkentő gyógyszerek is szükségesek lehetnek. Azonban a stressz csökkentése más technikákkal is kulcsfontosságú ebben az esetben.
3. Táplálkozzunk egészségesen, válasszunk agyserkentő ételeket
A zöldségekben, gyümölcsökben, teljes kiőrlésű gabonákban gazdag mediterrán étrend, a cukorbevitel korlátozása, a telített zsírokat tartalmazó ételek kerülése, megfelelő folyadékbevitel (főként víz vagy tea), dohányzás és alkoholfogyasztás mérséklése mind hozzájárulnak az agy egészségének megőrzéséhez. Időskorban csökken a kalóriaigény és a szomjúságérzés, ezekre érdemes figyelni.
Az az ideális, ha a szénhidrát- és fehérjebevitelünk mértékletes marad, és elkerüljük a túlevést. Halas fogások, bogyós gyümölcsök, kurkuma, tökmag, diófélék, narancs és tojás fogyasztása különösen ajánlott. Mértéktartás mellett a kávé és zöld tea pozitívan hat az agyműködésre is.
4. Legyen ingergazdag a környezetünk
Fontos törekednünk a szellemi aktivitás megőrzésére, különösen időskorban. A körülöttünk lévő kapcsolati háló, a családtagokkal, barátokkal, ismerősökkel fenntartott kapcsolatok nagyban befolyásolják testi-lelki jóllétünket minden életkorban. Időskorban a szociális izoláció szellemi hanyatláshoz vezethet.
Lényeges tehát, hogy próbáljuk aktívan tartani kapcsolatunkat a világgal, legyen az rádió, televízió vagy az interneten keresztül, valamint maradjunk kapcsolatban rokonainkkal és ismerőseinkkel. Az új ismeretek szerzése és a meglévők frissen tartása segít csökkenteni a generációk közötti szakadékot. Fontos, hogy megtartsuk vagy akár bővítsük a helyi közösségekkel való kapcsolatot, beszélgessünk a szomszédokkal, kövessük az utca, falu, város, kerület híreit és eseményeit. Művészeti események, hangversenyek vagy kiállítások látogatása is segíthet az ingergazdag környezet fenntartásában.
5. Ne higgyünk a csodaszerekben
Bár a felsorolt tanácsok valódi "csodaszerként" működhetnek, agyunk egészsége és szellemi frissességünk megőrzése életstratégia-váltást igényel. A szellemi hanyatlás és neurodegeneratív betegségek, mint a demencia vagy az Alzheimer-kór megelőzése vagy lassítása csak átfogó folyamatként valósítható meg. Egy-egy új szokással, étellel vagy vitaminnal nem érhetünk el valódi hatást. A jó gyakorlatokat idejekorán elsajátítva könnyen megőrizhetjük agyunk egészségét.
Összegezve
- A rendszeres mozgás fontos az agyi véráramlás javításához.
- Túlzott stressz csökkentése segít az agyműködés javításában.
- Az egészséges étrend, folyadékbevitel és mértékletes táplálkozás hozzájárul az agy egészségének megőrzéséhez.
- Szellemi aktivitás fontos az agyműködés megőrzésében, különösen időskorban.
- Kapcsolat tartása a világgal és a közösséggel segít megőrizni az agy egészségét és szellemi frissességet.
Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en, Tiktok-on is!
Kiderült, milyen szoros az összefüggés a demencia kockázata és a hasi zsír között