Rossz vízivó? Felejtse el amit tud, ennyi vízzel is hidratált lehet
A kutatók úgy találták, hogy a víz körforgása a szervezetünkben nagymértékben eltér, a fizikai és a környezeti faktorok függvényében egyedileg változik.
A Science folyóiratban publikált eredmények azt mutatják, hogy az az elképzelés, miszerint 8 pohár vizet kell meginni egy nap alatt, nem mindenkinek megfelelő megoldás a hidratáltsághoz. Kong Chen orvosbiológiai mérnök úgy találta, „hatalmasak lehetnek az egyéni eltérések”.
A kutatók egy deuterium néven is ismert, stabil hidrogénizotópot használtak, hogy a víz haladását figyeljék az emberek szervezetén át. A teljes vízbevitel és -kibocsátás számos tényezőtől függ, beleértve a testméretet, a fizikai aktivitást, sportolást, a levegő hőmérsékletét, a páratartalmat és a tengerszint feletti magasságot. A szerzők egy egyenletet vezettek le a vízfelhasználás előrejelzésére ilyen paraméterek alapján.
A megivott víz csak a napi vízbevitelünk felét teszi ki, a másik fele az ételekből származik – kizárólag a naponta bevitt vízmennyiség figyelése tehát nem elegendő a vízforgalom pontos méréséhez, vagy a szervezet által felhasznált napi vízmennyiség megállapításához – mondják a tudósok.
A nők és a férfiak esetében a napi vízforgalom alsó határa átlagosan 1 és 1,5 liter között volt, a felső határ pedig már 6 liter körül alakult.
Kong Chen szerint a tanulmány önmagában még nem útmutató arra vonatkozóan, hogy pontosan mennyi vizet kell napi szinten fogyasztanuk – sőt, az adatok még több kérdést vetnek fel annak kapcsán, hogy az egyéni napi vízforgalomra milyen hatást gyakorolhatnak a környezeti tényezők.
Olvasta már?
- Ezzel az egyszerű módszerrel leellenőrizheti a kezéről, hogy elég vizet ivott-e?
- Ezzel a 7 tünettel jelzi a szervezete, ha túl sok vizet iszik
- Fejfájás és fáradtság - jelek, amikből tudhatja, hogy kevés vizet ivott.
Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en is!