Ezeket látta már?

5 tévhit a pszichológushoz járással kapcsolatban

tévhit pszichológus psziché depresszió

Sokan nem tudják, pontosan mire is számíthatnak egy ülésen.

Manapság kevés az olyan ember, akinek ne lennének elakadásai az élet egy-egy területén. Sőt, egyre többen vannak már olyanok, akik valamilyen pszichés betegséggel küzdenek (pl. depresszió). Ilyenkor igen nagy segítséget jelenthet egy jó pszichológus. Sokan azonban nem tudják, mire is számítsanak a terápián, illetve több a tévhit, félreértés is a munkájával kapcsolatban.

Ha az érzelmeiről és gondolatairól beszél, azzal csak ront az állapotán

Sokan tévesen úgy gondolják, hogy ha az érzelmeiket és gondolataikat megosztják másokkal, az csak ront a helyzetükön. Azonban a tudományos vizsgálatok éppen ennek ellenkezőjét állítják: amikor beszélünk a belső világunkról, gyakran csökken az érzelmek intenzitása.

Ennek egyik oka, hogy ez segíthet rendet teremteni az érzelmi káoszban, ráadásul egy-egy beszélgetés új perspektívákat nyithat meg, így más szemszögből is ráláthatunk az adott helyzetre. Emellett az érzelmekről való beszélgetés csökkenti az elszigeteltség érzését, hiszen, amikor megosztjuk gondjainkat, kevésbé érezzük egyedül magunkat.

A pszichológusok gondolatolvasók

Nem, a pszichológusok is ugyanúgy emberek, nem pedig gondolatolvasók. A pszichológus nem tudja, mire gondol, éppen ezért kérdez. A legtöbb, amit tehet, hogy tisztában van a gondolkodásával az alapján, amit a terápia során megosztott vele.

Pszichológushoz csak a dilisek és a betegek járnak

Ez egy igen gyakori tévhit, hiszen azok, akik valamilyen betegséggel küzdenek, azok pszichiáterhez mennek, hiszen gyógyszeres kezelésre van szükségük (természetesen mellette igénybe vehetik a pszichológus segítségét is). A pszichológussal való beszélgetések azonban rendkívül hasznosak lehet szinte mindenkinek, ráadásul több, különböző okból kereshetünk fel egy szakembert.

Az egyik leggyakoribb ok, a stressz és a szorongás. A találkozók alkalmával fény derülhet arra, hogy miért érinti mélyen az adott embert valamilyen probléma, hol vannak elakadásai, de elsajátíthat különböző stresszkezeléseket is. Tehát fontos kiemelni, hogy a pszichológus látogatása nem kizárólag a súlyos mentális egészségügyi problémákkal küzdők számára ajánlott.

A pszichológia a gyermekkorról és a múltadban történtekről szól

Igen, a pszichológus vájkál a múltban, hogy teljes képet kapjon az páciens tapasztalatairól, gyerekkoráról. Ezek igen fontos dolgok, hiszen nagyban meghatározzák a jelent, így segíthet a szakembernek megérteni a most problémáit, okait.

Az azonban téves feltételezés, hogy csakis a múltról kell beszélni. Hogy ezzel mennyi időt szükséges tölteni, az attól függ, hogy milyen mértékben hat a jelen problémáira a múlt.

A pszichológus elmondja, mit kell tennie

Sokan azért csalódnak a pszichológusokban, mert azzal a reménnyel mennek hozzájuk, hogy majd lesz valaki, aki megmondja a tutit, ezáltal pedig varázsütésre megoldódnak a problémái. Nem, a pszichológus a legtöbb esetben nem ad tanácsot, és nem mondja meg, mit kell tenni. Hiszen mindenki más, más személyiséggel, más múlttal. A cél, hogy feloldja a blokkokat és elakadásokat, és olyan megküzdési stratégiákat segít találni, mely a legközelebb áll az illetőhöz. Ehhez pedig elengedhetetlen a megfelelő önismeret - éppen ezért a terápia során a legnagyobb fókusz erre helyeződik.

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en, Tiktok-on is!

Elfáradás vagy kiégés? Ez a különbség a kettő között a pszichológus szerint

Elfáradás vagy kiégés? Ez a különbség a kettő között a pszichológus szerint

Mi a Tünetkereső? Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!



EGÉSZSÉGKALAUZ DOSSZIÉ mappa

Stressz

Forrás: EgészségKalauz
Google Hírek ikon
Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához