Ezeket látta már?

Még akkor is puffadt, szeles, ha nincs kitágulva hasa? Így szüntetheti meg

puffadás ellen, szelesedés bélgáz oka, jele

A puffadás általában emésztési probléma, bár a hormonok és a stressz is közrejátszik a kialakulásában.

A bélgázok termelődése teljesen normális, az egészséges emésztéshez hozzátartozó folyamat, ám időnként előfordulhat, hogy a fokozott gáztermelődés problémákat, kellemetlen tüneteket okoz.

Mitől puffadt gyomor?

A puffadt gyomor nem más, mint egy kellemetlen, szorító érzés, nyomás vagy teltségérzet a hasban. Az érzés az enyhén kényelmetlentől az erősen fájdalmasig terjedhet. Olykor láthatóan ki is tágul, duzzadtnak túnik a has, máskor csupán az érzete van meg. Általában egy idő után magától elmúlik, egyeseknél azonban újra és újra visszatérő gondot okoz. Emésztési problémák és a hormonális ingadozások okozta ciklikus puffadás egyaránt állhat mögötte, azonban ha a haspuffadás, gyomorpuffadás nem múlik el, mindenképp forduljon orvoshoz, hogy kideríthesse az okát.

Ezek a felfúvódás főbb tünetei

A belek szelességét legtöbbször nem kíséri különösebb tünet. A kifejezett felfúvódás az alábbi tünetekkel jellemezhető:

  • gyakori szellentés,
  • fájdalom, morajlás, puffadásérzés a hasban,
  • hangos, büdös bélgáz,
  • görcsös hasi fájdalom.

A puffadt gyomor nem kellemes érzés - gyakran előfordul, azonban rendszerint átmeneti jellegű a probléma. Ha így van is érdemes lehet egy kis figyelmet fordítani az ok azonosítása érdekében. Próbálja naplóba feljegyezni a tüneteit és a lehetséges kiváltó okokat. Vegye figyelembe az étrendet, a hormonális és stressztényezőket. Ha kétségei vannak, vigye el a jegyzeteit szakemberhez és kérjen szakmai útmutatást. A puffadáshoz kialakulásához vezető tényezők összetettek és nehezen elemezhetők orvosi vizsgálat nélkül.

Mikor kell aggódnom a hasi puffadás miatt?

Forduljon egészségügyi szolgáltatójához, ha puffadt gyomra:

  • Fokozatosan rosszabbodik.
  • Több mint egy hétig fennáll.
  • Tartósan fájdalmas.
  • Betegség tüneteivel jár, mint például: láz, hányás vagy vérzés.

Milyen egészségügyi okok jöhetnek számításba ekkor?

  • Hasvíz (ascites). Ez a folyadék fokozatos felhalmozódása a hasüregben. Általában májbetegség, néha veseelégtelenség vagy szívelégtelenség okozza.
  • Hasnyálmirigy-elégtelenség. Ez egyfajta hasnyálmirigy-működési zavar, amelyben a hasnyálmirigy már nem tud elegendő emésztőenzimet előállítani ahhoz, hogy az emésztési folyamatban betölthesse funkcióját.
  • A gyomor (gasztritisz) vagy a belek gyulladása (enteritis). Ezt általában bakteriális fertőzés (általában H. pylori fertőzés) vagy túl sok alkoholfogyasztás okozza. Ez is összefüggésbe hozható a peptikus fekélyekkel.
  • Rák (petefészek- , méh- , vastagbél- , hasnyálmirigy- , gyomor- vagy mesenterialis rák). A rákszűrés szempontjából fontos az alapellátás orvosával végzett éves ellenőrzés.

Ételek, amik puffadást okoznak

Puffadás és szelesedés esetén bizonyos ételeket jobb, ha kerül. Először is, nem árt tudni, hogy egy egészséges felnőtt beleiben meglepően nagy mennyiségű, akár 1,5 liternyi gáz is termelődhet naponta – ez természetesen függ az egyéni jellegzetességektől, az étrendtől, az általános egészségi állapottól stb., és 24 óra alatt 15-25 alkalommal szellentünk. Vagyis, könnyen lehet, hogy amit mi „túl soknak” gondolunk, az valójában normális. Ugyanakkor, ha úgy véljük, a saját korábbi tapasztalatainkhoz képest megnő a gáztermelődés, esetleg a túl sok bélgázhoz egyéb tünetek is kapcsolódnak, először az étrendünket érdemes megvizsgálni.

Bizonyos élelmiszerek emésztése során ugyanis több gáz termelődhet. A gázok ugyanis az emésztésben részt vevő baktériumok munkájának melléktermékei. Elsősorban a rostokban gazdag ételek fogyasztása járhat együtt fokozott gázképződéssel, mindenki számára ismert például, hogy hüvelyesek, bab- vagy lencsefélék, káposzta vagy karfiol elfogyasztása után jóval többet szellentünk. Emellett bizonyos betegségek is okozhatnak fokozott gáztermelődést, ám ebben az esetben más tünetekkel (pl. hasi görcsökkel, hasmenéssel) is számolnunk kell.

Hogyan csökkenthető a bélgáz mennyisége?

Ha csökkenteni szeretnénk a bélgázok mennyiségét, elsősorban azt kell tudnunk, mely ételekre reagálunk érzékenyebben. Érdemes étkezési naplót vezetünk, és az elfogyasztott ételek mellé azt is feljegyezni, hogy milyen tüneteink voltak (puffadás, hasfájás, hasmenés, székrekedés stb.).

A leggyakrabban a magas rost-, illetve poliszacharidtartalmú ételek okozhatnak gondot, a már említett hüvelyeseken és k-betűs zöldségeken (keresztesvirágzatúakon) kívül a retek, a hagyma, az , a gyümölcsök, a teljes kiőrlésű gabonafélékből készült termékek. Az alkohol és a szénsavas üdítőitalok, a szójatermékek, és a mesterséges édesítőszerrel ízesített ételek, italok is a bélgázok fokozott termelődését okozhatják.

Az arra érzékenyeknél, laktózérzékenyeknél puffadást és fokozott gáztermelődést okozhatnak a tejtermékek, a joghurt, a fagylalt is. Ha ezeket az ételeket elhagyjuk, vagy kevesebbet eszünk belőlük, valószínűleg a kellemetlen tünetektől is megszabadulhatunk.

Néhány rossz szokástól is érdemes megszabadulni, ha zavaróan soknak ítéljük a bélgázok mennyiségét. Fokozhatja például a puffadást a dohányzás, a túlevés, a falási rohamok, az állandó rágógumizás, a szívószál használata is, de fontos tudni, hogy ezek csak a bélgázok kisebb részéért felelősek, a többségüket az emésztőrendszer maga termeli.

Mi enyhíti a puffadást?

  • A gyógyteák, köztük a borsmenta, a kamilla, a gyömbér, a kurkuma és az édeskömény, segíthetik az emésztést és a gázok feldolgozását. A pitypang tea segíthet enyhíteni a vízvisszatartást.
  • A borsmentaolaj kapszula természetes görcsoldó. Ez azt jelenti, hogy segítik a bélizmokat ellazítani. Ez segíthet a csapdába esett ürülék és gázok átjuttatásában, különösen, ha a problémái mozgási problémákból erednek.
  • Az antacidákról kimutatták, hogy enyhítik az emésztőrendszer gyulladását, és elősegítik a gázok könnyebb átjutását. Az antacidok gyakran tartalmazzák a szimetikon hatóanyagot, amely kisebb gázbuborékok csoportosításával a gáz áteresztésére szolgál. A szimetikon külön is kapható.
  • A magnézium -kiegészítők segítenek semlegesíteni a gyomorsavat és ellazítják a bélizmokat. A magnéziumnak természetes hashajtó hatása van, ami időnként hasznos lehet, de túl gyakori használat esetén szokásformáló is lehet.
  • A probiotikumok segíthetnek kiegészíteni vagy helyreállítani a bélbaktériumot. Egyesek eleve segítenek jobban megemészteni az ételt, mások pedig ténylegesen segíthetik a felesleges gázok felszívódását. Lehetséges, hogy néhány napig vagy hétig folyamatosan szednie kell őket, hogy valóban észrevegye a különbséget.
  • A Psyllium pelyva egy népszerű rostkiegészítő, amely segíthet a rendszeresebb kakilásban. A rost-kiegészítőket mindig fokozatosan, sok vízzel vezesse be. Szükség szerint vény nélkül kapható hashajtók is használhatók.
  • Az alapvető test erősítésére összpontosító rendszeres testmozgás segíthet a hasi puffadás leküzdésében.

Mikor menjünk orvoshoz?

Ha annak ellenére továbbra is fokozott gázképződést tapasztalunk, hogy a problémás ételeket elhagytuk, vagy ha a bélgázok mellé hasfájás, hasmenés, székrekedés, hasi göcsök is társulnak, vagy ha a bélgázok nagyon zavaróak, mindenképpen érdemes felkeresni az orvosunkat. A bélgázok ugyanis olyan súlyos betegségek kísérő tünetei is lehetnek, mint a lisztérzékenység, a laktózérzékenység vagy a IBS (irritábilis bél szindróma).

Olvasta már?

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en, Tiktok-on is!

<KÖVETKEZŐ CIKK>

Mitől puffadok? Ilyen, amikor betegség okozza

Mi a Tünetkereső? Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!



EGÉSZSÉGKALAUZ DOSSZIÉ mappa

puffadás

Forrás: EgészségKalauz
Google Hírek ikon
Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához