Ezeket látta már?

Ezért nem ajánlott mindenkinek a ketogén diéta

ketogén keto diéta fogyás veszély

A ketogén diéta nemcsak a fogyásban lehet hatékony, veszélyes mellékhatása is lehet, amelyekről sokan nem is tudnak.

A ketogén diéta, vagy röviden keto diéta, az utóbbi években rengeteg figyelmet kapott, mint gyors fogyókúrás módszer. Története egészen az 1920-as évekig nyúlik vissza, amikor epilepszia kezelésére használták. Manapság a diéta számos egyéb egészségügyi problémára ajánlott, a meddőségtől kezdve a 2-es típusú cukorbetegségen át, egészen a fogyásig.

Mi a ketogén diéta alapelve?

A ketogén diéta lényege, hogy a naponta bevitt kalóriamennyiség kb. 75%-a zsírokból, 15%-a fehérjékből származik, és a maradék kb. 10%-a származik csak szénhidrátokból – azaz a diéta minimalizálja a szénhidrátok bevitelét, ugyanakkor maximalizálja a zsírok bevitelét. Ezzel a szervezet rákényszerül, hogy szénhidrátmegvonás esetén a zsírraktárokat mozgósítsa, zsírt éget el fő energiaforrásként glükóz helyett, így jutva energiához. Ennek a folyamatnak a neve ketózis, innen ered a diéta neve. A gyors fogyás mellett egyéb egészségügyi előnyök is érvényre juthatnak, azonban a ketogén diéta hosszú távú követése esetén számolni kell egészségügyi kockázatokkal is.

A keto diéta hatásai: miért kell óvatosnak lenni?

  1. Izomvesztés: a ketogén diéta árnyoldala. A keto diéta egyik legnagyobb veszélye, hogy izomvesztést okozhat, még akkor is, ha az érintett rendszeres súlyzós edzéseket végez. Egyes kutatások szerint a szénhidrátok és a fehérjék kombinációja hatékonyabb az izomépítésben, mint a fehérjék önálló alkalmazása, amit a keto nem biztosít. Idősebb korban az izomvesztés fokozza a törések és a leesés kockázatát, amelyek a vezető halálokok az idősebb embereknél.
  2. Veseproblémák és vesekövek. A ketogén diéta veseköveket is okozhat, különösen azoknál, akik túlzottan megnövelik az állati eredetű fehérjék bevitelét. A túl sok hús, különösen a feldolgozott húsok, fokozhatják a vizelet savasságát és növelhetik a vesekövek kialakulásának kockázatát.
  3. Alacsony vércukorszint. Bár a ketogén diéta segíthet a vércukorszint stabilizálásában, a diabétesszel élőknél, különösen azoknál, akik inzulinkezelést kapnak, a túlzott szénhidrátszegény étrend hypoglikémia, vagyis túl alacsony vércukorszint kialakulásához vezethet, ami életveszélyes állapotot is okozhat.
  4. A keto fenntarthatósága. A gyors fogyás, amit a keto diéta kínál, sokak számára csábító, de hosszú távon nehéz fenntartani a szigorú diétát. Az ilyen típusú drámai fogyás után a legtöbben visszahíznak, ami a jojo hatáshoz vezethet, fokozhatja az elhízás és a cukorbetegség kockázatát.
  5. Dehidratáció és elektrolit egyensúly zavarok. A keto diéta következményeként a szervezet víz- és elektrolitveszteséget szenvedhet, mivel a szénhidrátok elvesztése dehidratációhoz vezethet. Az ún. „keto influenza” gyakori tünetei közé tartozik a fejfájás, hányinger, fáradtság és izomgörcsök. Ilyenkor fontos a megfelelő hidratáció és elektrolit pótlás.
  6. Tápanyaghiányok. A ketogén diéta drámaian csökkenti a gyümölcsök, teljes kiőrlésű gabonák és kemikusan feldolgozott ételek bevitelét, ami tápanyaghiányokhoz vezethet. A rostok, ásványi anyagok és vitaminok, például a kálium és a magnézium hiánya fokozhatja a székrekedés és más emésztési problémák kialakulását.
  7. Bélproblémák: székrekedés és hasmenés. A ketogén diéta gyakori mellékhatása a székrekedés, mivel a rostban gazdag ételek, mint a hüvelyesek, gyümölcsök és teljes kiőrlésű gabonák kizárása miatt a bélflóra egyensúlya felborul. A zsírok emésztése is okozhat hasmenést, különösen azoknál, akik túl nagy mennyiségben fogyasztanak zsíros ételeket.
  8. Kellemetlen lehelet. A keto diéta során a test a ketózis állapotába kerül, ami miatt az acetont tartalmazó lehelet gyakori mellékhatás lehet. Ez az állapot a „keto influenza” részeként jelentkezik, és gyakran gyümölcsös szagú leheletet eredményez.
  9. Menstruációs zavarok. Nők esetében a gyors fogyás következtében a menstruációs ciklusok zavara léphet fel, ami hormonális egyensúlyhiányt, csökkent csontsűrűséget és más súlyos problémákat okozhat. A PCOS-ben szenvedő nők számára azonban a keto diéta segíthet a hormonális egyensúly helyreállításában.
  10. Alacsony nátriumszint. A ketózis során a szervezet nátriumot veszít, ami komoly következményekkel járhat, ha nem pótolják megfelelően. Az alacsony nátriumszint kimerültséget, zavartságot és súlyos esetekben görcsöket, kómát és halált is okozhat.
  11. Magas koleszterinszint és szívproblémák. A ketogén diéta magas telített zsírsavtartalmú ételeket (például szalonnát, vajat) is tartalmazhat, amelyek növelhetik a koleszterinszintet és a szívbetegségek kockázatát. Fontos, hogy az étrendben elsősorban egészséges, növényi alapú zsírokat részesítsük előnyben, mint az avokádó, olívaolaj és diófélék.

Mikor nem ajánlott a ketogén diéta?

  • hasnyálmirigy, máj, pajzsmirigy, vese vagy epehólyag betegségei esetén;
  • ha a kórtörténetben előfordult vesekövesség vagy epehólyag-eltávolítás;
  • evészavarok esetén;
  • zsíranyagcsere-zavarban vagy porfíriában szenvedő betegeknek.

Kerülendő ételek

  • gyümölcsök, gyümölcslevek, sütemények, fagylalt stb.;
  • gabona alapú termékek: pl. tészták;
  • hüvelyesek (bab, borsó, lencse stb.);
  • gyökérzöldségek (pl. burgonya, sárgarépa stb.);
  • majonéz, ketchup;
  • alkohol;
  • feldolgozott élelmiszerek.

Fogyasztható ételek

  • húsok (pl. sonka, csirke, steak, szalonna, kolbász),
  • zsíros halak (pl. tonhal, lazac, makréla stb.),
  • tojás,
  • vaj,
  • tejszín,
  • sajtok,
  • diófélék, olajos magvak (pl. chiamag, lenmag, mogyoró, dió stb.),
  • egészséges olajok (pl. kókuszolaj, olívaolaj, szőlőmag olaj stb.),
  • avokádó,
  • paradicsom,
  • paprika,
  • hagyma,
  • fűszerek.

Mielőtt belevágna a keto diétába

A ketogén diéta nem mindenki számára megfelelő, számos mellékhatása lehet, amelyek hosszú távon károsak lehetnek az egészségre. Mielőtt bármilyen diétát elkezdene, konzultáljon orvosával, dietetikusával, különösen, ha valamilyen meglévő egészségi problémája van. A megfelelő étrendi tanácsadás és szakértői támogatás kulcsfontosságú lehet a sikeres és biztonságos diéta kialakításában.

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en, Tiktok-on is!

Gyors fogyás ketogén diétával? Erről tudnia kell, mielőtt belevág!

Gyors fogyás ketogén diétával? Erről tudnia kell, mielőtt belevág!

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!



EGÉSZSÉGKALAUZ DOSSZIÉ mappa

ketogén diéta

Forrás: EgészségKalauz
Google Hírek ikon
Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához