Edzés előtt szabad kávét inni vagy sem? A szakértő válaszol
Több kutatás is foglalkozik azzal, hogy lehet-e edzés előtt kávézni.
A legújabb kutatások szerint érdemes edzés előtt egy csésze erős kávét elkortyolni. Ezen kívül a kávé segít fenntartani az optimális vércukorszintet és hozzájárul az anyagcsere felgyorsulásához.
Herceg Olga dietetikus és a ketogén diéta szakértője, brit tudósok tapasztalataira hivatkozva elárulta, hogy egy pohár presszó kávé elfogyasztása - közvetlenül edzés előtt – növelheti az energiaszintet és segítheti a zsírégetést.
„A Nottinghami Egyetem tudósai bebizonyították, hogy a koffein segít a fogyásban. A kávé erős vizelethajtó hatásának köszönhetően sok felesleges folyadékot veszítünk. Emellett a kávé stimulál, ami kifejezetten jól jön az edzések során. A koffein növeli a kardiovaszkuláris rendszer aktivitását, ami egyúttal serkenti a véráramlást. Ezek a folyamatok hozzájárulnak az anyagcsere gyorsulásához” – mondta a dietetikus, aki azért a kávé fogyasztás hátrányaira is felhívta a figyelmet.
A kávézásnak negatív hatásai is vannak
„Azzal, hogy erős vízhajtó hatása van, nem csak segíti, de hátráltathatja is a fogyást. Ha nem pótoljuk a folyadékot melyet elveszítünk, akkor a szervezetünk könnyedén kiszáradhat. A folyadékpótlásra a legalkalmasabb a tiszta víz” – teszi hozzá Herceg Olga.
Ugyancsak a hátrányok közé tartozik, hogy a kávé gátolja az ásványi anyagok felszívódását az emésztőrendszerből. Ez vonatkozik a cinkre, kalciumra és a magnéziumra.
„A vas felszívódása azonban a legerősebben gátolt. Néha akár 90 százalékot is elérhet ez a tényező. A kávé emellett növelheti a gyomorsavat, ezért azok, akik refluxban szenvednek ne vigyék túlzásba a kávézást” – tanácsolja a dietetikus.
Alternatív megoldások, hogy a kávé kalóriaszegény maradjon
Ne felejtsük el azt sem, hogy a kávé csak feketén, azaz „üresen” nem tartalmaz kalóriát. Ha tejjel vagy tejszínnel fogyasztjuk, akkor a nap végére jelentős kalóriatöbblettel szembesülhetünk. Persze az ízesítésre érdemes odafigyelni.
„Cukor helyett használjunk édesítőszert, a zsíros tej és tejszín helyett pedig próbáljuk ki a vegán tejet, mely nem tartalmaz kazeint és laktózt, és még kalóriaszegény is. Ügyeljünk arra, hogy a kávét a nap első felében fogyasszuk, mivel stimuláló hatásának köszönhetően alvászavart okozhat. A napi folyadék mennyiségre is érdemes figyelni, a minimum 1,5 liter mindenképp legyen meg” – mondta Herceg Olga.
Ha nem alszik eleget, nagyobb az esélye a depresszióra
A dietetikus szerint a kávé hosszú távon nem az általános jó hangulat és a motiváció barátja. Csökkenti a dopamin receptorok érzékenységét, így függőség alakulhat ki. A szokásos adag nélkül a rendszeresen kávét fogyasztó személy ingerlékeny és nyugtalan lesz. A kávé bármilyen adagban, mennyiségben rontja az alvás minőségét. Hosszú távon pedig gátolja az agysejtek regenerációját. Ez az agy azon részére vonatkozik, amely a memóriáért, a tanulásért és a koncentrációért felelős.
Olvasta már?
- Igaz vagy sem, hogy a főzött kávé erősebb?
- Migrénre kávé: használ, vagy ront a helyzeten?
- Magas a vérnyomása? Nem a kávé és a só a legkárosabb
Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en is!