Paradicsom befőzése otthon: nincsen ennél egyszerűbb trükk, még passzírozni sem kell
A paradicsomszezon közepén érdemes néhány üveggel eltenni télire. Ha el akarjuk kerülni az időigényes passzírozást, ez a módszer segíthet.
Mi van a paradicsomban?
A paradicsomot az egyik legegészségesebb zöldségnek tartják, mely a szív- és érrendszeri betegségek kockázatát is csökkenti. Ez egyrészt a benne található nagy mennyiségű antioxidánsnak köszönheti, másrészt pedig annak, hogy képes szabályozni a vérzsírszintet. Többek között karotinoidokat, likopint, A-, C- és E-vitamint tartalmaz.
A likopin például jelentős mértékben képes csökkenteni a véráramban található zsírok peroxidációját, azt a folyamatot, melynek során a zsírok károsodnak, ez pedig hosszú távon gyulladást okozhat, és a vérerek leszűküléséhez, a véráramlás akadályozásához vezethet. Két másik fitonutriens, az eszkuleozid A, illetve a 9-oxo-ODE-sav pedig a véráramban található lipidek mennyiségét képes szabályozni.
Egy korábbi kutatás arra jutott, hogy a só nélkül készült paradicsomlé fogyasztása kiegyensúlyozó hatással van a vérnyomásra és a koleszterinszintre egyaránt, vagyis csökkentheti a szívproblémák kialakulásának kockázatát az arra hajlamos felnőtteknél.
Paradicsom befőzése tartósítószer és passzírozás nélkül
Ha paradicsomot szeretnénk befőzni, érdemes nagyobb mennyiséggel dolgozni, mert ugyanakkora kosszal jár. Válasszunk lédús fajtát, hogy minél több levet tudjunk belőle kinyerni.
Mielőtt nekiállnánk a befőzésnek, érdemes csírátlanítani az üvegeket. Ha nem szeretnénk fazékban kifőzni őket, akkor magas hőfokon a mosogatógépet is használhatjuk. Ezután az üvegeket tegyük meleg vízbe. Erre azért van szükség, hogy amikor belemerjük a forró paradicsomot, akkor az üveg ne repedjen meg.
Paradicsomot a legegyszerűbben gyümölcscentrifuga segítségével lehet befőzni. Ebben az esetben a paradicsomot akkora darabokra kell vágni, hogy beleférjen a gép nyílásába. A gyümölcscentrifuga különválasztja a levet a héjtól és a magtól. Az így kapott levet rotyogtassuk a tűzhelyen addig, amíg a habja el nem fő. Ezután merjük az üvegekbe, és tegyük száraz dunsztba. A száraz dunszthoz használhatunk plédek és dunyhák helyett hűtőtáskát. Ebben is nagyon lassan hűl ki.
Mi legyen a paradicsom héjával?
A paradicsom héját sem kell kidobni. Készíthetünk belőle házilag paradicsomport. Ehhez a héjakat vékonyan terítsük ki egy sütőpapíros tepsire, és tegyük be a sütőbe 60-80 fokra. Addig süssük, ameddig teljesen ki nem szárad. Jó időben a napon is száríthatjuk, de ha van aszalógépünk, akkor abban is elkészíthetjük. Végül a száraz paradicsomhéjakat tegyük egy késes aprítóba, és őröljük porrá. Az így kapott keveréket tegyük csatos üvegbe, és tároljuk száraz, hűvös helyen. A paradicsomport a későbbiekben felhasználhatjuk például húsok pácolásánál, levesek, raguk ízesítéséhez.
Olvasta már?
- Hatásosabb a főtt paradicsom, mint a nyers?
- Ezért éri meg rendszeresen paradicsomot enni
- Így csökkentheti a szívbetegségek kockázatát a paradicsomlé
Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en is!