Rossz génekkel is tovább élhetnek a nők, ha eleget mozognak
A mozgás hatását nem szabad alábecsülni!
Dobson Szabolcs, gyógyszerengedélyeztetési szakértő írt a mozgás és az élethossz kapcsolatáról:
"A ők kedvezőtlenebb genetikai hajlamaik ellenére is tovább élhetnek, ha eleget mozognak; más szavakkal rossz gének esetén is hosszabb élet várható kellő időskori mozgás mellett
Egy, a Journal of Aging and Physical Activity című szaklap 08. 24-i számában megjelent tanulmány célja az akcelerométer nevű eszközzel mért fizikai aktivitás és az ülőmunka közötti összefüggések vizsgálata volt az élettartam hossza szempontjából, a halálozási kockázat és a genetikai kockázati pontszám alapján.
5446 nő közül (átlagéletkor: 78,2 év) 1022 halálesetet figyeltek meg a 33.350 személyévnyi követés során. A több, de könnyű, illetve közepes és erőteljes mozgáshoz alacsonyabb halálozás társult az összes genetikai kockázati pontszám esetén. A több mozgásszegény időtartam azonban nagyobb halálozással járt.
A fizikai aktivitás és mozgásszegény időtartam kölcsönhatási tesztjei a a genetikai kockázati pontszámmal nem mutattak statisztikailag jelentős kapcsolatot. Az eredmények alátámasztják a több mozgás és a kevesebb mozgásszegény időtartam fontosságát az idősebb nők halálozási kockázatának csökkentésében, függetlenül a hosszú élettartammal kapcsolatos genetikai jellemzőktől."
Ez is érdekelheti:
- Agyvérzés: ha ezeket a tüneteket látja a hozzátartozóján, hívjon mentőt!
- Izommerevség, görcsösség: akár hetekkel, hónapokkal a stroke után is jelentkezhet, így ismerheti fel időben
- A magány felerősítheti a fájdalomérzetet, és a stroke esélyét is növelheti
Hivatkozás: Alexander Ivan B. Posis, John Bellettiere, Rany M. Salem: Associations of Accelerometer-Measured Physical Activity and Sedentary Time With All-Cause Mortality by Genetic Predisposition for Longevity. Journal of Aging and Physical Activity, (Ahead of Print) https://doi.org/10.1123/japa.2022-0067
Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben is!