Muslicákon kísérleteztek a bajorok, az eredmények segíthetnek a cukorbetegeknek
A muslica megfigyelése nem először segíthet az emberi anyagcserezavarok és a kapcsolódó betegségek megértéséhez.
Dobson Szabolcs, gyógyszerengedélyeztetési szakértő írt a mozgás inzulintermelő sejtekre való hatásáról:
"Amikor egy muslica járni vagy repülni kezd, inzulintermelő sejtjei azonnal gátlás alá kerülnek. Ez lehet többek között az egyik magyarázata annak, hogy a mozgás miért egészségvédő hatású.
Az inzulin nélkülözhetetlen hormon az emberek és sok más élőlény számára. Legismertebb feladata a cukoranyagcsere szabályozása. Jól értjük, hogy hogyan végzi ezt. Sokkal kevesebbet tudunk arról, hogyan szabályozódik az inzulintermelő sejtek aktivitása, következésképpen az inzulin kiválasztódása.
A bajorországi Julius-Maximilians-Universität (JMU, Würzburg) biocentrumának kutatói a Current Biology című szakfolyóiratban közöltek egy tanulmányt erről a kérdésről. A Drosophila melanogaster muslicát használták tanulmányuk tárgyaként. Érdekes módon a muslica is táplálkozás után inzulint választ ki, de a hormon nem a hasnyálmirigyből származik, mint az embernél, hanem az agy idegsejtjei bocsátják ki.
A kutatók elsőként jöttek rá arra, hogy a muslica fizikai aktivitása erősen befolyásolja inzulintermelő sejtjek aktivitását: amikor a muslica járni vagy repülni kezd, inzulintermelő sejtjei azonnal gátolódnak. Amikor viszont abbahagyja a mozgást, a sejtek aktivitása ismét gyorsan megnő, és az alapszint fölé emelkedik. Az inzulintermelő sejtek gyors, mozgásfüggő gátlását idegi utak szabályozzák. Ez nagyrészt független a muslica vérében fennálló cukorkoncentráció változásától.
Bár a muslicaákban az inzulin felszabadulását más sejtek közvetítik, mint az emberben, az inzulinmolekula és funkciója alig változott az evolúció során. Az elmúlt 20 évben a muslica modellélőlényként történő felhasználásával számos alapvető kérdésre már választ kaptak, amelyek hozzájárulhatnak az emberi anyagcserezavarok és a kapcsolódó betegségek, mint például a cukorbetegség vagy az elhízás jobb megértéséhez.
Az egyik izgalmas pont az, hogy a csökkent inzulinaktivitás hozzájárul az egészséges öregedéshez és a hosszú élettartamhoz. Ezt már kimutatták legyeknél, egereknél, embereknél és más fajoknál. Ugyanez vonatkozik az aktív életmódra is."
Olvasta már?
- Cukorbetegség: ez az 5 korai jel utalhat diabéteszre, a gyakori vizelés az egyik
- Miért kell éjjel gyakran wc-re mennem?
- Vöröshagyma - filléres házi praktika vérrögképződés ellen
Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en is!