Ezeket látta már?

Tömegviselkedés - egy tragédia kapcsán (West Balkán)

Betegségek
2011. január 17. 11:30
Módosítva: 2015. november 04. 13:49

"Megkezdődtek a tanúkihallgatások a szombat éjjeli diszkótragédia ügyében..." Minden híradásban szerepelt a West Balkán szórakozóhelyen történt tragédia. Magunk a tömeg viselkedésével kapcsolatban tennénk közzé néhány észrevételt.

Tömegpszichózis?

loveparade-d00000AC455c2cbb301e9

Forrás: EgészségKalauz


A tömeg viselkedése, manipulálhatósága sokkal inkább úgy tűnik, hogy a politikai fogalomkörbe tartozik, amelyet főleg a 20. században elemeztek, elsősorban a forradalmak, világháborúk, helyi háborúk kapcsán.

Az egyén és a tömeg viselkedése teljesen más, hiszen az egyén, az egyéniség a tömegben gyakorlatilag "feloldódik", nincsen többé saját akarata, (és még ha lenne, sem tudná érvényesíteni.)

A tévé reggeli adásába beszélgetőpartnerként meghívottak közül az egyik, egy lány, aki jelen volt a szórakozóhelyen. Az ő elmondása alapján, amikor segítségért kiáltott, és a kezét nyújtotta, valamelyik menekülő "lecsapta" a kezét, majd mások segítettek, de a lába beszorult, tehát még ez is nehezítette a menekülést... nemhogy együttműködtek volna... csak a túlélő-ösztön dolgozott.

A meghívott pszichológus szakértő pedig egyértelműen a tömeg nyomásáról, sodró effektusáról beszélt, tehát nyilvánvaló, hogy egy tömegsodrásban már semmiféle személyes akaratot nem lehet érvényesíteni, alapvető emberi jellemzők változnak meg (kollektív érzés, empátia, segítőkészség).

Saját élmény

A szerkesztő maga is járt annak idején (70-es évek) hazai rockkoncertekre, ahol tipikus a tömeg jelensége mellett még a hangerő "beburkoló" hatása, ami tovább fokozta a közösség, együvé tartozás érzését. Ez egészen pontosan olyan volt, mintha egy amerikai szabadtéri rockfesztiválon lettünk volna... Megjegyzem, a szabadtéren még mindig nagyobb lehetőség van/volt a menekülésre, mint egy zárt térből... Annyi különbség, hogy ott kb 10-30 ezer ember gyűlt össze egy koncerten.

A zárt tért további problémákat szül éppen biztonságtechnikai, tűzvédelmi stb. szempontokból. Sok esetben ezeket a szórakozóhelyek nem- vagy csak részben tartják be, a híradásokból az Olvasók számtalan ilyen esetre emlékezhetnek, pl. diszkótüzek kapcsán is. Nagyon fontos a menekülő-kijáratok létesítése, karbantartása, és adott esetben működtethetősége. A méretekről már nem is beszélve.

Itt is 1,5 méter széles lépcsőt említettek, a helyiségekben pedig 2-3 ezer közötti volt a létszám - a megengedett 300 (!) főhöz képest...

Egy tömegrendezvényen a legapróbb dolog, információ is elegendő ahhoz, hogy szikraként pattanjon ki a pánik, a tömegpszichózis, itt épp az, hogy késelést kiáltottak. Innentől kezdve mindenki már csak saját életét menti, ezért is alakult ki a fejveszett pánik, a tömeg sodrásával, aminek három ártatlan fiatal lett az áldozata.

Lehet-e, szabad-e ebből bármiféle következtetést levonnunk? A törvény nyilvánvalóan el fog járni a felelősökkel szemben, az áldozatoknak pedig együttérzésünket nyilvánítjuk.

Mit lehet tenni a tömegpszichózissal szemben?

Gyakorlatilag, semmit - illetve aki nem része ennek, az áldozata sem lehet közvetlenül. Főként azokra is gondolunk, akik egyébként is érintettek a szociális fóbiákban, akár a nagy nyílt, akár a kisebb zárt terek tekintetében. Azoknak semmiképpen nem javasolt, de maguk sem keresik az ilyen lehetőségeket. Zárt terek esetén pedig valóban egy lehetőség nyílik, ellenőrzés, és ésszerű korlátozás, pl. m2-alapon meghatározni, hogy maximum mennyi lehet egy-egy szórakozóhely, közösségi hely, művelődési ház stb. befogadóképessége.

A tömegpszichózis maradó károsodásokat is okozhat, különösen ha tragédia is bekövetkezik, akár természeti okokból, akár a tömegből való "generálódás" révén. Ez úgy működik, mint a poszttraumás stressz (PTSD), ahol nyilvánvaló, hogy a bekövetkezett tragédia természetéből és nagyságából adódik, hogy ki mennyire károsodik. Ebben nagyon nagy az egyéni érzékenységekből származó különbség: elképzelhető, hogy utólagos pszichoterápia szükséges lehet, ha kialakult a PTSD.

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: EgészségKalauz
# pszichés betegségek # Stressz

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés